Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy na cukrzycę mogą za darmo wypróbować nową metodę leczenia

Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
Chorzy na cukrzycę typu 2, spełniający określone wymogi, mogą zgłaszać się do badania klinicznego.

Badanie

Badanie

W programie ma uczestniczyć 45 pacjentów, spełniających określone wymogi. To osoby między 18 a 70 rokiem życia, z BMI między 30 a 45, którzy mają cukrzycę przynajmniej od sześciu miesięcy, ale nie dłużej niż 10 lat, mają też określony poziom hemoglobiny (między 7,3 a 9,5) i nie leczą się insuliną. Takie osoby muszą mieć też w normie poziom trójglicerydów. Chętni mogą zgłaszać się do białostockiej kliniki endokrynologii, gdzie będą kwalifikowane do programu.

To ciekawa alternatywa dla chorych, którym leki doustne, stosowane w cukrzycy, przestają wystarczać, a nie chcą przechodzić na insulinę - mówi prof. Maria Górska, kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Klinika została wybrana do przeprowadzenia badania klinicznego, sprawdzającego skuteczność systemu Diamand u chorych z cukrzycą typu 2, którzy mają niski poziom trójglicerydów. Program jest bezpłatny dla pacjentów. A co mogą zyskać?

System Diamand stosowany jest na świecie od 5 lat. To nowe podejście do leczenia cukrzycy typu 2, w ramach tzw. diabetologii interwencyjnej. Jego zastosowanie poprawia kontrolę poziomu glukozy we krwi takich chorych. Do tego u większości pacjentów zaobserwowano spadek wagi. Na świecie urządzenie ma ok. 280 pacjentów, w Polsce jak dotąd 24. Dotychczasowe efekty jego działania są obiecujące.

Diamand to stymulator elektryczny, połączony elektrodami z żołądkiem. Przy użyciu laparoskopu w ściany żołądka chorego wszczepia się trzy pary elektrod, które są podłączone do generatora impulsów elektrycznych umiejscowionego pod skórą. Urządzenie rozpoznaje moment, kiedy pacjent zjada posiłek i wytwarza impuls elektryczny, pod jego wpływem zwiększa się ilość i siła skurczów żołądka, więc szybciej opróżnia się on z pokarmu. To ważne, bo u chorych na cukrzycę opróżnianie żołądka jest spowolnione. Dodatkowo pacjent szybciej ma uczucie sytości, przez co je mniej.

Jak zapewniają przedstawiciele producenta urządzenia, użytkowanie stymulatora nie jest w żaden sposób uciążliwe dla pacjenta. Musi tylko pamiętać, aby raz w tygodniu naładować baterię stymulatora.

Stymulatory będą wstawiane uczestnikom badania w warszawskiej klinice chirurgicznej na 12 miesięcy trwania programu. Po tym czasie, w zależności od woli pacjenta, będzie wyjęty lub pozostanie na dłużej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna