Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chroba lokomocyjna - latem to prawdziwy koszmar

(KAMI)
M. Dolecki
Samochodowe wypady za miasto czy długie podróże samolotem lub pociągiem są bardzo ekscytujące. Tą przyjemność zakłóca jednak często choroba lokomocyjna, która dotyka co piątego podróżnego.

Objawy choroby lokomocyjnej mogą zepsuć najlepiej zaplanowaną podróż zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dolegliwości występują niezależnie od środka lokomocji (samochód, autobus, pociąg, samolot, statek, prom). Pojawiają się nagle od uczucia dyskomfortu i zimnych potów, poprzez zawroty głowy po wymioty.

Zazwyczaj choroba lokomocyjna uspakaja się wraz z ustaniem ruchu, a im więcej podróżujemy, tym łatwiej przystosujemy się do bycia "w ruchu".

Przyczyną tych dolegliwości jest brak porozumienia między narządem wzroku i błędnikiem. Zawodzi wówczas sterowanie płynące z narządu równowagi. Skutkiem tego jest dezinformacja płynąca z ważnych dla zachowania równowagi narządów zmysłów, mamy wrażenie kołysania się, nudności.

U dzieci, które częściej bacznie obserwują świat przemieszczający się za oknami i przed nami, choroba lokomocyjna występuje znacznie częściej, a malcom trudniej sobie z nimi poradzić.

Napięcie psychiczne, które często towarzyszy dzieciom przed, w trakcie, a nawet po podróży, nasila dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną - bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna