Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciąganie dziewczyny po rżysku - czyli obrzędy regionalne na Podlaskim Święcie Chleba

(d)
Maszyny i urządzenia używane niegdyś, zwyczaje i obrzędy związane ze żniwami, młócką oraz tradycyjnym wypiekiem chleba – to wszystko można było zobaczyć podczas XV Podlaskiego Święta Chleba w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Różne tradycje dożynkowe, maszyny i urządzenia używane przy żniwach oraz wypiek chleba jak za dawnych czasów –  takie atrakcje czekały tych, którzy przybyli na XV Podlaskie Święto Chleba, które w minioną niedzielę odbyło się w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
W kościele Trójcy Przenajświętszej odbyła się uroczysta msza święta. Następnie zespoły folklorystyczne oraz goście imprezy przejechali bryczkami do muzeum. 
Uroczyste otwarcie imprezy symbolizowało, jak w latach ubiegłych, przełamanie 6-metrowej chałki upieczonej przez piekarnię Kobus w Ciechanowcu.  Uczestnikom spotkania została zaprezentowana ceremonia dożynkowa z polskimi i białoruskimi pokazami żniwnymi, korowodami żniwiarzy.
W trakcie imprezy odbył się konkurs na wykonanie równianki, obrzęd święcenia zwierząt, pokazy żniwne (wyjście w pole, żęcie sierpem, koszenie kosą, odpoczynek, oborywanie), młócenie zboża młocarnią napędzaną lokomobilą parową oraz pokaz zabytkowych ciągników.
Jeden z pokazów obrazował obrzęd wiązania przepiórki. Polegał on na tym, że na ostatnim koszonym kawałku pola zostawiano kilka garści nieskoszonego zboża, które było związywane kolorową wstążką i umajane przyniesionymi w tym celu kwiatami ogrodowymi. Zaś na kamieniu pod spodem kładziono chleb dla przepiórki oraz pieniążek. „Stojąca” w polu przepiórka oznaczała, że w danym gospodarstwie żniwa zostały zakończone. Przepiórkę należało oborać.
Jednym ze sposobów pokazywanym również u nas jest przeciąganie po rżysku najmłodszej uczestniczki żniw. 
Wiele osób z zainteresowaniem obejrzało paradę zabytkowych ciągników z kolekcji działu techniki rolniczej muzeum.
Impreza przyciągnęła ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogli uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej oraz kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu. 
Współorganizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem. Patronat nad XV Podlaskim Świętem Chleba objęli: minister rolnictwa, wojewoda podlaski oraz marszałek województwa podlaskiego.

Ciąganie dziewczyny po rżysku - czyli obrzędy regionalne na Podlaskim Święcie Chleba

Okazały wieniec dożynkowy

Ciąganie dziewczyny po rżysku - czyli obrzędy regionalne na Podlaskim Święcie Chleba

Pokazy żniwne wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników imprezy

Ciąganie dziewczyny po rżysku - czyli obrzędy regionalne na Podlaskim Święcie Chleba

Tradycyjnie już podziwiano paradę zabytkowych ciągników, które zostały przywrócone do idealnego stanu – pracują jak za dawnych lat

Muzeum Rolnictwa
 im. ks. Krzysztofa Kluka powstało w 1962 r.
Ma ponad 28 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 43 ekspozycjach stałych. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna