Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciechanowiec. VII "Zajazd Wysokomazowiecki - Szlachty historia na żywo"

Paweł Chojnowski
Co roku Zajazd Wysokomazowiecki ściąga tłumy widzów. Organizatorzy za każdym razem odtwarzają różne okresy historyczne, dlatego zawsze można zobaczyć tu coś ciekawego.
Co roku Zajazd Wysokomazowiecki ściąga tłumy widzów. Organizatorzy za każdym razem odtwarzają różne okresy historyczne, dlatego zawsze można zobaczyć tu coś ciekawego. arch. GW
17 lipca Polacy zmierzą się z elitarną Gwardią Carską, a my doświadczymy mało znanej, lokalnej historii na własnej skórze.

Program

Program

Zajazd Wysokomazowiecki rozpocznie się 17 lipca o godz. 13.30 w Muzeum Rolnictwa. Do godz. 17.30 będą tu pokazy fechtunku, tańca, jazdy konnej, turnieje strzeleckie i historyczne zabawy dla dzieci. Odbędzie się też konkurs z wiedzy o powstaniu listopadowym. O 17.30 obejrzymy widowiskową rekonstrukcję bitwy, a o godz. 18 - spektakl "Damy i Huzary" w wykonaniu teatru "Parabuch".

Publiczność będzie mogła nie tylko podziwiać stroje i broń z czasów powstania listopadowego. Chętni dostaną do ręki szablę, by ściąć głowę... kapusty, a najmłodsi doświadczą żelaznej dyscypliny podczas żołnierskiej musztry.

Nie ma miejsca na nudę
Pułapką, w jaką wpadają organizatorzy corocznych rekonstrukcji historycznych, jest powtarzalność inscenizacji, a co za tym idzie spadające zainteresowanie publiczności. W Ciechanowcu nie będzie z tym problemu. Każdy kolejny Zajazd Wysokomazowiecki przywołuje historyczne wydarzenia z innej epoki. Była już tematyka tatarska, powstanie styczniowe, czy ostatni bój o niepodległość Polski. Pokazuje to, jak bogatą przeszłość ma ten region.

- W tym roku odtworzymy czasy powstania listopadowego - mówi Norbert Tomaszewski, z działu historycznego Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu.

Historia mniej znana
Rekonstruktorzy z Warszawy chcą przypomnieć trzy wydarzenia. Gdy zimą 1831 r. Rosjanie wkroczyli na teren Królestwa Polskiego i przeprawiali się przez most w Ciechanowcu, czoła stawiła im (jako jedyna w Królestwie) Straż Bezpieczeństwa, złożona z tutejszej szlachty i mieszczan. Oddział został powołany przez dyktatora powstania.

W maju tego samego roku, zanim jeszcze doszło do słynnej bitwy pod Ostrołęką, gen. Tomasz Łubieński przejął tu magazyn carski. Trzeci wątek to wyprawa wojsk polskich na "ziemie zabrane" (wycofywali się przez Ciechanowiec).

- Chcemy też zaprezentować postać księdza Feliksa Kowalskiego, oficera liniowego powstania, który urodził się w Ciechanowcu - dodaje Tomaszewski.

Jedno jest pewne - miłośników historii i dobrej zabawy nie powinno zabraknąć 17 lipca w Ciechanowcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna