Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciechanowiec. XIV Podlaskie Święta Chleba w Muzeum Rolnictwa

(d)
Tadeusz Pikus, ksiądz biskup Diecezji Drohiczyńskiej podczas uroczystej mszy św. ucałował bochen chleba
Tadeusz Pikus, ksiądz biskup Diecezji Drohiczyńskiej podczas uroczystej mszy św. ucałował bochen chleba Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Zwyczaje i obrzędy związane ze żniwami, młócką oraz tradycyjnym wypiekiem chleba przypomniano podczas XIV Podlaskiego Święta Chleba w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Tradycje dożynkowe, maszyny i urządzenia używane przy żniwach oraz wypiek chleba jak za dawnych czasów - to wszystko można było zobaczyć podczas XIV Podlaskiego Święta Chleba, które w minioną niedzielę odbyło się w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Tegoroczne Święto Chleba rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, po której goście honorowi imprezy przejechali bryczkami do muzeum.

W tym dniu dominowały pokazy związane z obrzędami dotyczącymi żniw i dożynek w Polsce i na Białorusi. Odbyły się pokazy wyjścia w pole, żęcia sierpem oraz koszenia kosą.

Jeden z pokazów obrazował obrzęd wiązania przepiórki. Polegał on na tym, że na ostatnim koszonym kawałku pola zostawiano kilka garści nieskoszonego zboża, które było związywane kolorową wstążką i umajane przyniesionymi w tym celu kwiatami ogrodowymi. Zaś na kamieniu pod spodem kładziono chleb dla przepórki oraz pieniążek. "Stojąca" w polu przepiórka oznaczała, że w danym gospodarstwie żniwa zostały zakończone. Przepiórkę należało oborać. Jednym ze sposobów pokazywanym również u nas jest przeciąganie po rżysku najmłodszej uczestniczki żniw.

W tym roku atrakcją podczas obrzędów żniwnych i dożynkowych na polu był "białoruski obrzęd zawijania brody", prezentowany przez pracownice Państwowego Białoruskiego Muzeum Kultury Ludowej i Życia Codziennego w Ozercach k. Mińska.

Wiele osób obejrzało paradę zabytkowych ciągników (ciechanowiecka placówka ma ich największą kolekcję w Polsce). Podziwiano przywrócone do idealnego stanu maszyny nawet sprzed prawie stu lat.

Po pokazie żniwnym odbyło się w polu młócenie zboża młocarnią "Warmianka" MSC-7 z 1984 r. firmy "WARFAMA" napędzaną lokomobilą z 1895 r. firmy "Garrett Smith & Co" (to najstarsza lokomobila w Polsce).

Podczas Święta Chleba można było też zobaczyć obrzęd święcenia zwierząt.

Żniwiarzom towarzyszyły występy zespołów "Klekociaki" z Bociek, "Kalina" z Żurobic i Koniaków z Koniakowa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna