Ciekawe inspiracje na oświetlenie łazienki urządzonej w...

  Ciekawe inspiracje na oświetlenie łazienki urządzonej w ciemnych kolorach

  .

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Ciekawe inspiracje na oświetlenie łazienki urządzonej w ciemnych kolorach
  Oświetlenie łazienkowe to bardzo istotna kwestia, o której zapomina większość osób. Zawsze powinno się ja uwzględniać na etapie projektowania łazienki. W jasnych łazienkach oświetlenie można wykonać na przeróżne sposoby, zazwyczaj wystarczająca okazuje się lampa centralna oraz kinkiety umieszczone w okolicach luster. Ciemno urządzone łazienki wymagają nieco bardziej przemyślanego oświetlenia.
  Ciekawe inspiracje na oświetlenie łazienki urządzonej w ciemnych kolorach
  Obecnie bardzo dużo osób urządza swoje łazienki w ciemnych kolorach. Czarne płytki, marmurowe ciemne blaty pod umywalkę oraz podłoga z grafitowego granitu to bardzo często spotykane aranżację łazienek. Właśnie tak wyglądające toalety wymagają odpowiedniego oświetlania o każdej porze nocy i dnia. Należy pamiętać, aby nie przesadzić ze zbyt ciemnymi dodatkami i aranżacją łazienki w zimnych kolorach. Pomóc może w tym odpowiednio dobrane oświetlenie łazienkowe, które spełni rolę dekoracyjną oraz funkcjonalną.
  Do oświetlenia małej łazienki mającej powierzchnię około 6-7 metrów kwadratowych potrzebne jest przynajmniej jedno źródło światła ogolonego o mocy 75W. W przypadku większych i szerszych łazienkach należy pomyśleć o dodatkowych punktach świetlnych, które umożliwią bezpieczne korzystanie z wyposażenia łazienkowego.

  Odpowiednie oświetlenie łazienki w zależność od pory dnia i nocy


  Poranna toaleta oraz przygotowanie się do wyjścia z domu wymagają zupełnie innego światła niż wieczorna i relaksacyjna kąpiel. Jeżeli mamy małe dzieci również powinniśmy przemyśleć punkty świetlne w naszej łazience. Powinny one umożliwić bezpieczne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych dla naszego malucha. Ważne, aby światło nie oślepiało dziecka, które zazwyczaj po kąpieli leży na pleckach i spogląda w górę. Warto podczas kąpieli maluszków korzystać z oświetlenia bocznego, które kieruje światło w stronę sufitu i dodatkowo je rozprasza. Kąpiel dziecka i jego pielęgnacja w lekko oświetlonej łazience będzie mniej stresująca dla bobasa i pozwoli go dobrze przygotować do snu.
  Źródła światła o zróżnicowanych parametrach świecenia to podstawa w każdej łazience, z której będą korzystać wszyscy nasi domownicy. Według potrzeb będą mogli oni odpowiednio wybrać światło dla siebie i dopasować je do wykonywanych czynności. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie na etapie projektu łazienki instalacji elektrycznej na oddzielnych obwodach. Umożliwi ona swobodne sterowanie oświetleniem ogólnym, miejscowym, a także dekoracyjnym.

  Jak wybrać oświetlenie do ciemno urządzonej łazienki?


  Łazienki wykończone ciemnymi płytkami ceramicznymi oraz wyposażone w czarne lub granatowe urządzenia wymagają odpowiednio dobranego światła sztucznego. W celu podkreślenia wyjątkowych walorów łazienki na pewno sprawdzą się listwy LED, które wzmocnią urok nowoczesnego stylu. Doskonale przydadzą się podczas nocnych wędrówek do toalety. Listwa LED nie będzie raziła w oczy, które podczas przerwanego snu mogą zostać oślepione przez centralne i zbyt jasne oświetlenie łazienkowe. Listwa LED to doskonała oprawa kierunkowa, którą można umieścić w ciemno urządzonych łazienkach. Jej lokalizacja może być dowolnie wybrana, jednak najczęściej montuje się ją przy listwach podłogowych, na rogach ścian lub w okolic wanny, czy też prysznica.
  Oświetlenie centralne powinno znaleźć się w każdej łazience, niezależnie od jej wystroju (ciemna, jasna). To właśnie ono najczęściej pozwala nam w pełni korzystać z wyposażenia oraz urządzeń znajdujących się w łazienkach. Zazwyczaj umieszcza się je w miejscu centralnym na suficie. Warto wybierać do tego celu żyrandole łazienkowe lub plafony, które mają mleczne klosze, dzięki temu w prosty sposób unikniemy efektu oślepienia.
  Dekoracyjne listwy oraz centralne oświetlenie łazienkowe często nie jest wystarczające zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z przestronną łazienką. Oświetlenie strefy umywalkowej to bardzo istotna kwestia, która pozwala nam dostrzec każdy szczegół podczas porannej lub wieczornej toalety. Nad umywalką zazwyczaj umieszczone jest lustro, z którego korzystamy kilkakrotnie w przeciągu dnia. Musi być one właściwie oświetlone i pozwalać nam np. na nałożenie makijażu, wykonanie maseczki lub golenie brody. Światło w tej strefie powinno padać na osobę znajdującą się przed lustrem i równomiernie oświetlać jej całą twarz. Ponad to nie powinno powodować powstania cieni oraz wywoływać efektu oślepienia wzroku. W tym celu świetnie sprawdzą się małe oprawy LED umieszczone nad górną oraz bocznymi stronami lustra. Inną opcją są boczne kinkiety lekko rozpraszające i kierujące światło sztuczne ku górze.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo