Spis treści
Trasy spacerowe po woj. warmińsko-mazurskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. warmińsko-mazurskim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 19 października w woj. warmińsko-mazurskim ma być od 5°C do 14°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Szumny Zdrój - Górzno
- Początek trasy: Nowe Miasto Lubawskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 6,59 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 55 min.
- Przewyższenia: 115 m
- Suma podejść: 607 m
- Suma zejść: 620 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Wojciechstypa
Po kilku latach powrót na trasę w Górznie. Bardzo fajna, chociaż krótka trasa w rezerwacie Szumny Zdrój, tylko komary "jak bociany".
Potem krótki spacer od plaży przez miasto.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Bachotek
- Początek trasy: Nowe Miasto Lubawskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,3 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 23 min.
- Przewyższenia: 92 m
- Suma podejść: 851 m
- Suma zejść: 806 m
Spacerowiczom trasę poleca Wojciechstypa
W sumie fajna trasa, tylko odcinek ok. 2 km wzdłuż drogi wiewódzkiej nr 15 jest nieciekawy, a nawet niebezpieczny. Niestety nie ma innej możliwości, żeby obejść dookoła jez. Bachotek.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Łowcy fok i bursztynu
- Początek trasy: Elbląg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,08 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 31 min.
- Przewyższenia: 17 m
- Suma podejść: 305 m
- Suma zejść: 308 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Max_c74
Wycieczka piesza w poszukiwaniu fok i bursztynu. Trasa jest dość łatwa do pokonania, ale cały odcinek ujścia Wisły jest pokryty grubą warstwą lodu i trzeba uważać, żeby się nie przewrócić. Foki mimo sporej odległości same podpływają, jak tylko coś je zainteresuje (obserwacja przez lornetkę). Trochę bursztynu udało się pozbierać, ale na większe kawałki nie ma co liczyć.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Po Suwalskim Parku Krajobrazowym
- Początek trasy: Olecko
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 18,58 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 39 min.
- Przewyższenia: 76 m
- Suma podejść: 1 213 m
- Suma zejść: 1 215 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca RoweremPoPodlasiu
Piesza wędrówka po SPK - Suwalskim Parku Krajobrazowym.
Siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajduje się w Turtulu – przysiółku wsi Malesowizna. Siedziba Parku położona jest w rynnowej dolinie rzeki Czarna Hańcza, na jednym z pagórków ozu turtulskiego. Wzniesienie obmywają wody stawu turtulskiego, spiętrzonego na potrzeby, pracującego tu kiedyś młyna wodnego. Krawędź rynnowej doliny rzecznej stanowi dogodny punkt widokowy na przełomowy odcinek Czarnej Hańczy oraz na źródliska i zagłębienie Szeszupy. Tutaj również biorą swój początek dwie ścieżki poznawcze „Doliną Czarnej Hańczy” i „U źródeł Szeszupy” .
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Muzeum Zegarów Wieżowych
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,74 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 50 m
- Suma podejść: 79 m
- Suma zejść: 80 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Max_c74
Wycieczka piesza do Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku. Muzeum mieści się w wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny. Sam kościół jest najstarszym kościołem parafialnym w Gdańsku i warto go odwiedzić przy okazji zwiedzania muzeum. Na wieży kościoła znajduje się doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka po Bażantarni Elbląskiej
- Początek trasy: Braniewo
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 12,45 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 94 m
- Suma podejść: 508 m
- Suma zejść: 509 m
GR3miasto poleca tę trasę
Bażantarnia Elbląska, to niewielki, zalesiony obszar znajdujący się na skraju Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Cechuje się on dość mocno pofałdowanym terenem, którego wzgórza sięgają 150 m n.p.m. Pomiędzy wzniesieniami, w głębokich wąwozach meandrują malownicze potoki, które sprawiają wrażenie jakbyśmy byli w górach. Bażantarnia Elbląska to wspaniały rejon na wędrówki a także pełne wrażeń wycieczki rowerowe.
Wędrując bądź jeżdżąc tędy na rowerowe trzeba wiedzieć, że w ten teren najlepiej wybrać się gdy jest sucho. Mroźna zima oraz suche lato bez większych opadów wydają się najbardziej dogodnymi okresami na wizytę, jednak wiosną i jesienią też jest tam pięknie.
Wędrując tutejszymi szlakami turystyki pieszej należy pamiętać, że większość z nich wiedzie w dość trudnym, pagórkowatym terenie. Niektóre ścieżki są bardzo wąskie i strome. Szczególną ostrożność należy zachować wędrując zboczami wzgórz oraz krawędziami wzdłuż meandrujących głębokimi jarami potoków. Dla lepszej stabilności warto ubrać obuwie za kostkę oraz podeprzeć się kijami trekkingowymi.
Kilometr, kilometrowi nierówny
Obszar Bażantarni Elbląskiej kształtują liczne strome wzniesienia, poprzecinane głębokimi jarami i meandrującymi w nich potokami, dlatego też pokonana przez nas trasa jest dość wymagająca, pomimo niewielkiego dystansu. Z pewnością ten niedzielny wypad mało ma wspólnego z tzw. „niedzielnym spacerkiem”. Dwanaście kilometrów w tak górzystym terenie robi swoje. Zresztą ślad trasy i mapę udostępniam poniżej. Wybierzcie się naszym tropem, a przekonacie się, że kilometr, kilometrowi faktycznie jest nierówny.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Lisa Młyn - Żmijewo
- Początek trasy: Nowe Miasto Lubawskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,01 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 18 min.
- Przewyższenia: 114 m
- Suma podejść: 894 m
- Suma zejść: 876 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
Niskie Brodno - jezioro zaczynające się w granicach miasta i łączące się z Wysokim Brodnem, nad którym znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Lisa Młyn. Od Żmijewa do parkingu przy restauracji Omega powrót Jaśkową Drogą.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Po Suwalskim Parku Krajobrazowym
- Początek trasy: Olecko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,8 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 37 min.
- Przewyższenia: 89 m
- Suma podejść: 877 m
- Suma zejść: 893 m
RoweremPoPodlasiu poleca tę trasę
Piesza wędrówka po Suwalskim Parku Krajobrazowym.
Z netu o nim: "Suwalski Park Krajobrazowy (SPK) jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce, utworzony 12 stycznia 1976 roku na mocy uchwały Nr III/14/76 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Suwałkach, celem ochrony unikatowego krajobrazu polodowcowego, szczególnych wartości przyrodniczych i geologicznych. Park położony jest na Pojezierzu Północnosuwalskim, które stanowi przykład krajobrazu polodowcowego z licznymi wzniesieniami morenowymi, wzniesieniami kemowymi, dolinami rzecznymi, nieckami jezior oraz głazowiskami.
Charakterystyczne miejsca w parku to:
jezioro Hańcza,
głazowisko Łopuchowskie,
głazowisko Bachanowo,
wiszące torfowisko znajdujące się nad zachodnim brzegiem jeziora Jaczno.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022 - NORDIC WALKING 5
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,46 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 99 m
- Suma podejść: 48 m
- Suma zejść: 50 m
Jurajskifestiwalbiegowy poleca tę trasę
BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022
trasa: Nordic Walking 5
miejsce: Gdańsk, Wyspa Sobieszewska
start: 23 października 2022 r. (niedziela), godz. 11.20
teren Hotelu Orle (ul. Lazurowa)
dystans: 5,5 km
limit czasu: 2 godziny
najwyższy punkt: Góra Orla (32 m)
nawierzchnia: plaża (40%), las (60%)
punkty z wodą: 5,5 km (meta)
🌳 Trasa spacerowa: Bca - Zbiczno - Bca
- Początek trasy: Nowe Miasto Lubawskie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 30,61 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 161 m
- Suma podejść: 1 712 m
- Suma zejść: 1 668 m
Wojciechstypa poleca tę trasę na spacer
Trasa wymyślona specjalnie, żeby przejść całą ścieżkę rowerową z Brodnicy do Zbiczna "Jaśkowa Droga".
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Korzyści wynikające ze spacerowania
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Najlepsze miejsca na wycieczki w woj. warmińsko-mazurskim
Mazury to przede wszystkim Kraina Tysiąca Jezior i na miłośników pieszych wędrówek czekają tu szlaki wokół najciekawszych zbiorników wodnych, jak Jezioro Śniardwy czy Mamry. Wycieczkę po przyrodniczych szlakach można sobie urozmaicić, odwiedzając liczne atrakcje i zabytki regionu. Np. latem w każdy piątek w Świętej Lipce nad jeziorem Dejnowo można posłuchać koncertu zabytkowych organów.
Wiele do zobaczenia mają w woj. warmińsko-mazurskim także miłośnicy zabytków. Wznosi się tu wiele pięknych gotyckich zamków – biskupich lub krzyżackich. W twierdzy w Lidzbarku Warmińskim nad swoją rewolucyjną teorią pracował sam Mikołaj Kopernik. Pruska Twierdza Boyen w Giżycku to z kolei przykład architektury militarnej z XIX w. W Gierłoży możecie zwiedzić Wilczy Szaniec – robiące ogromne wrażenie zrujnowane bunkry, w których w czasie II wojny światowej Adolf Hitler urządził jedną ze swoich kwater głównych.
A może wolicie organizować wycieczki tropem niezwykłości? W takim razie koniecznie odwiedźcie mosty kolejowe w Stańczykach - wiadukty są częścią nieczynnej wprawdzie linii kolejowej, ale nawet opuszczone wyglądają pięknie. Równie ciekawa jest XIX-wieczna piramida w Rapie, czyli grobowiec rodu Fahrenheidów, który po odrestaurowaniu odzyskał dawną świetność.