Spis treści
Ścieżki spacerowe po woj. warmińsko-mazurskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. warmińsko-mazurskim, które polecają inni. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 21 września w woj. warmińsko-mazurskim ma być od 10°C do 21°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Suwalski Gigant (Jastrzębna - Gołdap) - Pieszy Czerwony ver. 2021
- Początek trasy: Olecko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 213,1 km
- Czas trwania spaceru: 244 godz. i 16 min.
- Przewyższenia: 195 m
- Suma podejść: 2 459 m
- Suma zejść: 2 410 m
JJ_Active poleca tę trasę
Suwalski Gigant (Jastrzębna - Gołdap) - Pieszy Czerwony ver. 2021. Szlak w województwie podlaskim już w dosyć opłakanym stanie (zdecydowanie potrzeba renowacja) jednak o ile idzie się dobrze to znaki są. Mało jest miejsc bez oznakowania ewentualnie z usuniętym oznakowaniem. Miejsca trudniejsze techniczne oraz przeszkody zaznaczyłem wykrzyknikami. W województwie warmińsko mazurskim szlak w dosyć dobrym stanie (najprawdopodobniej niedawno go odmalowano). Szlak dosyć ciekawy, długi po drodze napotkamy sporo lokalnych atrakcji:) Ogólnie polecam. Poprowadziłem szlak wg znalezionego oznakowania (szukałem szlaku) a nie wg. papierowej mapy (suwalszczyzna 2019) stąd różnice w jego przebiegu w kilku miejscach.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Kadyny - najciekawsze zakątki okolicy
- Początek trasy: Braniewo
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 8,31 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 88 m
- Suma podejść: 518 m
- Suma zejść: 520 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Nad Zalewem Wiślanym rozciągają się mocno pofałdowane wzniesienia, których szczyty sięgają 100 m n.p.m. To wspaniały kąsek dla osób aktywnych lubiących terenowe wycieczki zarówno na rowerze, pieszo, jak i w siodle. Podczas jednodniowej wędrówki nie sposób zobaczyć wszystkiego, ale to tylko przedsmak przed tym, co planujemy na wiosnę.
Mając coraz krótszy dzień rozłożyliśmy naszą wizytę na dwie odrębne wycieczki – jedna zataczała pętlę wokół wsi Kadyny druga wokół Tolkmicka. Zrealizowane trasy pozwoliły nam zapoznać się nie tylko z przepiękną przyrodą, ale także ciekawą architekturą i historią obu miejscowości. Okazuje się, że warto tu przyjechać także poza głównym sezonem turystycznym, ciesząc się znacznie niższymi cenami w lokalnych hotelach.
O Kadynach nie bez kozery mówi się Cesarskie Kadyny, bądź Cesarska Wieś. Historia tej nazwy zaczyna się w roku 1898, po śmierci jednego z ostatnich właścicieli Kadyn, Artura Birknera, który w swoim testamencie cały majątek przekazuje cesarzowi Wilhelmowi II. Cesarzowi tak spodobało się to miejsce, że postanowił tu wybudować swoją letnią rezydencję. Rozpoczęto więc całkowitą przebudowę wsi w stylu willowym, wybudowano szkołę, cegielnię, a także Cesarską Majolikę, której to wyroby doceniano w kraju, jak i za granicą. Znaczna część zabytków zachowała się do dziś, stąd też znaczne zainteresowanie turystów, którzy odwiedzają to miejsce zarówno pod kątem relaksu jak i aktywnego wypoczynku.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Wyspy Sobieszewskiej
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 14,05 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 57 min.
- Przewyższenia: 79 m
- Suma podejść: 671 m
- Suma zejść: 673 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Powyższa trasa pokazuje naszą wędrówkę pieszym Szlakiem Wyspy Sobieszewskiej. Szlak rozpoczyna się przy promie samochodowym w Świbnie, a kończy w Górkach Wschodnich przy Tawernie Rybackiej i liczy raptem 14 km. Szlak przemierza bursztynową wyspę głównie obszarami leśnymi, a najwyższym jego wzniesieniem jest Góra Orla, której szczyt wznosi się na 32 m n.p.m. W końcówce trasa wyłania się z wiecznie zielonego lasu iglastego i przechodzi przez główną miejscowość wyspy - Sobieszewo. Znajduje się tu Izba Pamięci Wincentego Pola oraz ciekawe stele, czyli mennonickie pomniki nagrobne, które zobaczyć można przy kościele pod wezwaniem Matki Bożej Saletyńskiej (naprzeciwko mostu pontonowego)
W połowie trasy w Orlinkach blisko szlaku znajduje się wieżowy zbiornik wody Kazimierz. W okresie letnim można wejść na jego taras, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na całą Wyspę Sobieszewską i Zatokę Gdańską.
Ze szlaku blisko jest też do dwóch rezerwatów przyrody chroniących przede wszystkim ptactwo. Od strony Świbna znajduje się Mewia Łacha, zaś na przeciwległym krańcu wyspy, nieopodal Górek Wschodnich - Ptasi Raj. Przez oba rezerwaty wiodą ciekawe ścieżki dydaktyczne z wieżami widokowymi, z których obserwować można różne gatunki ptactwa wodnego.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Ciche
- Początek trasy: Kisielice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,57 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 50 min.
- Przewyższenia: 115 m
- Suma podejść: 915 m
- Suma zejść: 873 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Wojciechstypa
W końcu sezon 2017 rozpoczęty, pogoda zaczyna dopisywać i ruszamy na trasy dookoła jezior Pojezierza Brodnickiego. Dzisiaj na tapetę bierzemy jez. Ciche, a przy okazji małe jeziorko Karaś pomiędzy Cichym a Zbicznem.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Po Suwalskim Parku Krajobrazowym
- Początek trasy: Olecko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,8 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 37 min.
- Przewyższenia: 89 m
- Suma podejść: 877 m
- Suma zejść: 893 m
Spacerowiczom trasę poleca RoweremPoPodlasiu
Piesza wędrówka po Suwalskim Parku Krajobrazowym.
Z netu o nim: "Suwalski Park Krajobrazowy (SPK) jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce, utworzony 12 stycznia 1976 roku na mocy uchwały Nr III/14/76 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Suwałkach, celem ochrony unikatowego krajobrazu polodowcowego, szczególnych wartości przyrodniczych i geologicznych. Park położony jest na Pojezierzu Północnosuwalskim, które stanowi przykład krajobrazu polodowcowego z licznymi wzniesieniami morenowymi, wzniesieniami kemowymi, dolinami rzecznymi, nieckami jezior oraz głazowiskami.
Charakterystyczne miejsca w parku to:
jezioro Hańcza,
głazowisko Łopuchowskie,
głazowisko Bachanowo,
wiszące torfowisko znajdujące się nad zachodnim brzegiem jeziora Jaczno.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Muzeum Zegarów Wieżowych
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,74 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 50 m
- Suma podejść: 79 m
- Suma zejść: 80 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Max_c74
Wycieczka piesza do Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku. Muzeum mieści się w wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny. Sam kościół jest najstarszym kościołem parafialnym w Gdańsku i warto go odwiedzić przy okazji zwiedzania muzeum. Na wieży kościoła znajduje się doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Nawiguj
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Pogoń za Bobrem - 19.08.2017
- Początek trasy: Olecko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,3 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 6 min.
- Przewyższenia: 47 m
- Suma podejść: 129 m
- Suma zejść: 135 m
Spacerowiczom trasę poleca Trasy.gps
Bieg w pogoni za Bobrem ma ok. 12 km długości. Trasa prowadzi głównie drogami leśnymi i gruntowymi, na niewielkim fragmencie także asfaltem (ok. 1,5 km).
Limit czasu: 2 godziny
Start: godz. 11.00
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Bursztynowy w okolicach Gdańska
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 34,41 km
- Czas trwania spaceru: 11 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 145 m
- Suma podejść: 475 m
- Suma zejść: 367 m
Trasę dla spacerowiczów poleca GR3miasto
Wytyczony przede wszystkim z myślą o turystyce pieszej Szlak Bursztynowy w okolicach Gdańska liczy nieco ponad 34 km. Oznakowana kolorem żółtym trasa rozpoczyna się w Pruszczu Gdańskim przy stacji kolejowej, a kończy w Otominie, na rogatkach Gdańska.
Szlak w dużej mierze wiedzie nad rzeką Radunią, która odkrywa przed turystą różne swe oblicza. Widzimy ją jak leniwie przepływa przez jeziora i rozlewiska, a także jak napędza turbiny lokalnych elektrowni wodnych. Najciekawsza z nich znajduje się w Straszynie.
Do ciekawostek na szlaku warto dodać także:
-rekonstrukcję rzymskiej Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim
-obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Raduni nad Jez.Straszyńskim
-neolityczną kopalnię bursztynu w Rezerwacie Bursztynowa Góra.
Szlak udało nam się pokonać w ciągu jednego dnia,
zajęło nam to prawie 8 godzin, niestety ślad gps
nie zapisał się, dlatego też musieliśmy go narysować.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Partęczyny
- Początek trasy: Kisielice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,36 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 99 m
- Suma podejść: 1 036 m
- Suma zejść: 1 032 m
Spacerowiczom trasę poleca Wojciechstypa
Święto Pracy 1 maja uczciliśmy kolejną pieszą wycieczką po lasach wśród brodnickich jezior. Bardzo fajna i przyjemna trasa wzdłuż zachodniego brzegu Jez. Partęczyny Wielkie. Po drodze jez. Okonek (rezerwat przyrody), jez. Małe Partęczyny, aż do jez. Łąkorz. Na kanale łączącym Partęczyny Małe i Wielkie "przeprawa" po dwóch kłodach łączących brzegi oddalone od siebie o kilka metrów. Za to na kanale pomiędzy Partęczynami a Łąkorzem już jest ładny mostek, a wzdłuż kanału trasa przyrodniczo - dydaktyczna.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022 - BURSZTYNOWA 20
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 20,97 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 235 m
- Suma podejść: 116 m
- Suma zejść: 118 m
Jurajskifestiwalbiegowy poleca tę trasę
BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022
trasa: BURSZTYNOWA 20
miejsce: Gdańsk, Wyspa Sobieszewska
start: 23 października 2022 r. (niedziela), godz. 11.00
teren Hotelu Orle (ul. Lazurowa)
dystans: 21,0 km
limit czasu: 3 godziny
najwyższy punkt: Góra Orla (32 m)
nawierzchnia: plaża (42%), las (58%)
punkty z wodą: 7,1 km / 10,5 km / 17,6 km / 21,0 km (meta
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Czy warto spacerować?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Najlepsze miejsca na wycieczki w woj. warmińsko-mazurskim
Mazury to przede wszystkim Kraina Tysiąca Jezior i na miłośników pieszych wędrówek czekają tu szlaki wokół najciekawszych zbiorników wodnych, jak Jezioro Śniardwy czy Mamry. Wycieczkę po przyrodniczych szlakach można sobie urozmaicić, odwiedzając liczne atrakcje i zabytki regionu. Np. latem w każdy piątek w Świętej Lipce nad jeziorem Dejnowo można posłuchać koncertu zabytkowych organów.
Wiele do zobaczenia mają w woj. warmińsko-mazurskim także miłośnicy zabytków. Wznosi się tu wiele pięknych gotyckich zamków – biskupich lub krzyżackich. W twierdzy w Lidzbarku Warmińskim nad swoją rewolucyjną teorią pracował sam Mikołaj Kopernik. Pruska Twierdza Boyen w Giżycku to z kolei przykład architektury militarnej z XIX w. W Gierłoży możecie zwiedzić Wilczy Szaniec – robiące ogromne wrażenie zrujnowane bunkry, w których w czasie II wojny światowej Adolf Hitler urządził jedną ze swoich kwater głównych.
A może wolicie organizować wycieczki tropem niezwykłości? W takim razie koniecznie odwiedźcie mosty kolejowe w Stańczykach - wiadukty są częścią nieczynnej wprawdzie linii kolejowej, ale nawet opuszczone wyglądają pięknie. Równie ciekawa jest XIX-wieczna piramida w Rapie, czyli grobowiec rodu Fahrenheidów, który po odrestaurowaniu odzyskał dawną świetność.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?