Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz staroobrzędowców w Białogórze. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez wójta

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Archiwum
Prokuratura Rejonowa w Ełku umorzyła postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez wójta gminy Giby, który wydał decyzję o warunkach zabudowy na działkę, na której znajdował się cmentarz

- Gmina nie dysponowała ewidencją zabytków, a ponadto istniało powszechne przekonanie, że na działce nie ma żadnych grobów - uzasadnia decyzję prowadząca postępowanie Ewa Orzechowska z Prokuratury Rejonowej w Ełku.

Decyzja, choć wydana kilka dni temu jest już prawomocna, ponieważ Wschodni Kościoł Staroobrzędowy został pozbawiony statusu strony postępowania.

Białogóry to miejscowość o historii związanej ze staroobrzędowcami. Tutaj mieszkali i tutaj chowali zmarłych. Szacuje się, że na wiejskim cmentarzu spoczywa około 400 osób. Wiadomo też, że nekropolia wciąż jest czynna, choć pochówki nie odbywały się tam od lat. Tymczasem w latach 1990-1991 nieruchomość została skomunali-zowana, a w 2012 roku gmina ją sprzedała. Na ogłoszony przetarg odpowiedział tylko miejscowy handlarz ziemią i kupił przepięknie położoną działkę po okazyjnej cenie.

W 2016 roku na wniosek nowego właściciela gmina wydała decyzję o warunkach zabudowy, a w maju minionego roku nieruchomość przeszła w kolejne ręce, zakupiło ją małżeństwo z Białegostoku. Nowi właściciele twierdzili, że w żadnych dokumentach nie ma nawet wzmianki o cmentarzu. Dlatego też w wakacje zaczęli porządkować teren żeby móc z niego korzystać. Zlecili ułożenie przewodu energetycznego i ustawienie wiaty (nielegalnie), a także wyrównanie terenu. Gdy na działkę wjechały buldożery, z ziemi zaczęły wysypywać się ludzkie szczątki. Mimo to, prace nie zostały przerwane, a część ziemi wywieziono na prywatną posesję.

O dewastacji dawnego cmentarza staroobrzędowcy dowiedzieli się w połowie sierpnia minionego roku. Zaalarmowali wówczas sejneńską policję, która zabezpieczyła zarówno rozkopaną nekropolię jak i posesję na której znajdowała się wywieziona ziemia. Tę ostatnią staroobrzędowcy pilnowali dzień i noc do czasu aż służby przesiały ziemię i zabezpieczyły wszystkie szczątki.

Sprawą zajęła się prokuratura, a właściwie dwie. Sejneńska ustala czy doszło do naruszenia miejsc pochówku i na podstawie opinii biegłych postawiła zarzuty czterem osobom. To pracownicy wynajętej przez właścicieli działki firmy, którzy byli odpowiedzialni za prowadzone w Białogórach prace ziemne. Podejrzani nie przyznają się do winy.

Natomiast Prokuratura Rejonowa w Ełku sprawdzała czy były wójt gminy ale też obecny, który w urzędzie pracuje od lat należycie wypełnili swoje obowiązki. Chodziło glównie o to czy wiedzieli, że na działce w Białogórach była nekropolia, a mimo to wydali decyzję o warunkach zabudowy. Prokuratorskie postępowanie nie pozwoliło na postawienie im zarzutów.

- Wójt, który podpisywał decyzję o warunkach zabudowy twierdzi, że nie miał pojęcia o miejscu pochówku - informuje prokurator Ewa Orzechowska. - Wręcz przeciwnie istniało powszechne przekonanie, że na działce nie ma żadnych mogił.

Śledcza dodaje, że urząd w Gibach nie prowadził gminnej ewidencji zabytków, a gdy w 2010 roku weryfikowano je w związku ze zmianą ustawy dokonywał tego na polecenie wójta dyrektor ośrodka kultury. Natomiast konserwator zabytków nie przekazał gminie ostatecznego wykazu zabytków.

Dodajmy, że w międzyczasie Wojewódzki Sąd Administracyjny cofnął decyzję Powiatowego i Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sejnach dotyczącą zezwolenia na budowę w miejscowości Białogóry i nakazał rozróbkę wybudowanych już fundamentów.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto