Cmentarz wciąż zarasta

Rafał Bieńkowski [email protected]
Cmentarz parafialny w Szczuczynie od dłuższego czasu jest bardzo zaniedbany
Cmentarz parafialny w Szczuczynie od dłuższego czasu jest bardzo zaniedbany fot. R. Bieńkowski
Udostępnij:
Szczuczyn. Cmentarz parafialny w Szczuczynie znajduje się w skandalicznym stanie. Tak jest od dwóch lat.

Cmentarz parafii

Cmentarz parafii

Według Jadwigi Budzińskiej, wiceburmistrza Szczuczyna, jest to cmentarz parafialny, nie komunalny. Obowiązek jego sprzątania należy do proboszcza parafii, a nie władz miejskich. Duchowny musi mieć podpisaną odpowiednią umowę z przedsiębiorstwem komunalnym na wywóz śmieci.
Być może wspólna akcja parafian pozwoliłaby przywrócić godność temu miejscu.

Śmieci są wszędzie. Pomiędzy nagrobkami i na nich. Niektórych pomników nie widać, ponieważ z każdej strony zarośnięte są niewycinanymi od dawna krzakami. A ja na tym cmentarzu mam rodzinne groby - mówi zbulwersowany Andrzej Łobrów, szczuczynianin od 30 lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Tam nekropolie są bardzo zadbane. - Jeśli proboszcz parafii w Szczuczynie nie uprzątnie zaśmieconego cmentarza, pozwę go do sądu - zapowiada.

Nic nie skutkuje
Sprawa złego stanu, w jakim znajduje się cmentarz w Szczuczynie, poruszana była we "Współczesnej" przed dwoma laty. Od tego czasu nic się jednak nie zmieniło - miejsce nadal jest zaniedbane.

Andrzej Łobrów wysyłał liczne pisma do proboszcza parafii w Szczuczynie z prośbą o zajęcie się nekropolią. Bezskutecznie. Duchowny nie chce komentować całej sytuacji. - Nie będę o tej sprawie z nikim rozmawiał - poinformował wczoraj naszego dziennikarza ks. Jerzy Śleszyński, proboszcz parafii.

Po raz kolejny o całej sprawie powiadomiony został również biskup łomżyński Stanisław Stefanek oraz burmistrz Szczuczyna.

Zamiast proboszcza sprząta przyjaciel
- Przecież jest to wielki wstyd. Cmentarz z zasady powinien być czysty i zadbany - mówi zdenerwowany Andrzej Łobrów.

Na jego prośbę częściowym uprzątnięciem rodzinnych grobów zajmuje się jego przyjaciel. A za cmentarz parafialny odpowiada całkowicie proboszcz miejscowej parafii.

- Były kontenery, teraz zamiast nich powstały specjalne boksy na śmieci - mówi pracownik przedsiębiorstwa komunalnego w Szczuczynie. - Dwa razy do roku, w okresach świątecznych, ksiądz zleca wywożenie odpadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
matha
Utrzymanie czystości na cmentarzach jest rzeczą ważną, śmietniki zazwyczaj są przepełnione, a pod murami leży mnóstwo śmieci.
Ale nietylko o cmentarz jako miejsce jest zabrudzony, również zaniedbane nagrobki robią swoje, śmieci jakie są powrzucane za groby, albo pomiedzy nie po prostu przytłaczają.

Wiecie o cyzm mówie, sztuczne kwiaty, brudne, albo wyblakłe że już nawet niewiadomo jaki to był pierwotnie kolor, stare znicze , wazoniki, ktorych sie nie uzywa nigdy itd. Czy naprawde tak dużo trzeba aby zadbać o włąsne groby. Odległość, czas czy choroba rzadko są przeszkodą dla tych ludzi którzy naprawdę chcą. A widać to szczególnie w okresie świąt - najbardziej oczywiscie w okresie Wszystkich Świętych.

Ogólnie mam wrażenie, że dbanie o groby jest niemodne i tak naprawde zajmują się nimi głównie osoby starsze, które mają wpojone, że o bliskich zmarłych należy pamietać, i dbając o groby oddawać okazywać im szacunek.

A przecież tak niewiele trzeba...

pozdrawiam
matha

polecam:
Opieka nad grobami
S
Szczuczyniak
W dniu 11.10.2008 o 14:45, 8b napisał:

A ten Łobrow to jakiego jest wyznania i narodowości, skoro księdza chce pozywać czy obzywać ?Widać gościu że nie wiesz o co chodzi ... Rodzina Łobrow jest w Szczuczynie szanowana , tu chodzi o to że w 2006r. nawet nie było nic słychać przy samym początku , proboszcz skąpi kasy już powoli na wszytko .
p
parafianin
Witam, nikt nie każe 70-letniemu proboszczowi sprzątać. Trzeba tylko być gospodarnym facetem, anie liczyć kasę i chapać co się da przed emeryturą. Chyba nie wszystkie wpływy za pomniki itd. idą na podatki. Boks na śmieci to najgorsze rozwiązanie i tylko ograniczony człowiek mógł coś takiego zrobić przy samej bramie wjazdowej. Czas zakończyć erę takiego myślenia jakie przejawia proboszcz. Kto to słyszał tak się pienić i podskakiwać ze złości. Dlaczego komunalka ma sprzątać gratis gospodarz parafii musi niestety uszczknąć coś z kieszeni... .
8b
A ten Łobrow to jakiego jest wyznania i narodowości, skoro księdza chce pozywać czy obzywać ?
M
Młodybyły
Będą Zaduszki, wszyscy kto będzie mógł posprząta groby i ich otoczenie, będą wspomnienia i żal po bliskich i znajomych. A sprawy nie załatwi się i tak. Tylko temperatura podskoczy w te dni październikowe w oczekiwaniu na zimę. Temat śliski nie mający wpływu na działalność duchowieństwa. Bo jak jednego się chwli: proboszcz w Niedźwianej, Grajewie z koscioła Ojca Pio , tak o krytyce kogokolwiek będzie cisza. Wszystko przejdzie po kościach bez reakcji nawet kurii. Szczęść Boże. Może nowy proboszcz i jego współpracownicy będą lepis , bo ci nadają się tylko do wymiany jak również i władza świecka masta, które potrzebuje ludzi współdziałających , a nie zapyziałych raptusów na których działanie nikt nie ma wpływy ani ludzie , nie wspomnę że "baby nie będą mnie tu rządzić".
g
gra ewo
Redaktor i ten Pan, który go zaprosił mają rację! Ks. Dziekan, jako administrator cmentarza - powinien taki zaniedbany grób zlikwidować. Najlepiej zamówić spychacz, zrobić porządek i zasiać trawę. Tak będzie najszybciej. I wszyscy będą zadowoleni
G
Gość
Dobrze by było , gdyby wierni parafianie posprzątali miejsce wiecznego spoczynku no i oczywiście ..... za tę usługę sowicie opłacili (co łaska) szanownego kleryka .
I
Immam
Czy Wy dobrze się czujecie? Prawie 70 letni człowiek(ks. Dziekan) ma sprzątać grób kogoś, komu łatwiej nastawić redaktora z gazety (i to nie pierwszy raz) niż sam do tego się zabrać? A propos wypowiezi Pani vice - Czy w Szczuczynie jest cmentarz komunalny? I jesli tak - kto tam sprząta?
s
szczuczyniak pesymista
W dniu 08.10.2008 o 14:13, Gość napisał:

batmani nie są od sprzątania cmentarzy.!! Oni są od brania kasy przede wszystkim oraz od picia wódy,bzykania,gejostwa,płodzenia dzieci i zrzucania szat itp.Jeszcze 70-80 latkowie panie ksiądz wam wierzą i ufają.... a szkoda Moje pokolenie 50 latków odwraca się od was widząc co robi sekta czarnuchów.Cienko zacznie prząść kler.Wszystkie stare cmentarze są zarastane, ale to zależy od gospodarza, a gospodarz nie dba. Wkrótce odchodzi na zasłużony wypoczynek , więc trzeba brać ile sie da. Cmentarz - woda w kranie nie jest dostępna od miesięcy, śmieci wywożone z okazji wizytacji biskupa lub jak w artykule z okazji świąt. Przedstawiony pomnik (to tylko miejsce nieopodal grobu dziadków Pana Łobra), który ma ambicje twórcze w postaci uporządkowania cmentarza szczuczyńskiego. Zbliżają się święta zmarłych, a to jest czas do porządkowania grobów. Niektórzy mają ich po jednym, dwa a inni do uporządkowania kilkanaście. Większość z osób uważających się za prawdziwych katolików nie porządkuje już grobów swoich przodków, tylko najbliższych. Podsumowując władza świecka zastawia się prawem własności kościoła , gdyż i tak woli stać w pierwszym szeregu miejscowej wiary nie mając wpływu na działalność duchowieństwa, ale władza kościelna niemając autorytetu w śród mieszkańców Szczuczyna i tak bez wysiłków jest nietykalna. Wszelka krytyka - to według władz kościoła - ODSTĘPSTWO OD CZCI I WIARY - typ komunisty, który walczy z wiarą 9omijająć duchowieństwo). Ten artykuł , jak i poprzedni odbiją się tylko echem wśród mieszkańców miasta patrząc krzywo na rodzinę, której grób przedstawiony jest na zdjęciu w artykule. Postępowanie szczuczyńskiego proboszcza sie nie zmieni, nie zmieni się stosunek biskupa. Bo w myśl zasady świeckiej czy kościeljnej, że dojna krowa daje mleko - to jej się nie wymienia. Smutne to, ale abyśmy mieli jak najmniej możliwości odwiedzania cmentarzy, na których spoczywają nasi bliscy i znajomi. Szczuczyński cmentarz to temat morze: czystość, opłaty, historia, pochówek, ludzie i wspomnienia.
G
Gość
batmani nie są od sprzątania cmentarzy.!! Oni są od brania kasy przede wszystkim oraz od picia wódy,bzykania,gejostwa,płodzenia dzieci i zrzucania szat itp.Jeszcze 70-80 latkowie panie ksiądz wam wierzą i ufają.... a szkoda Moje pokolenie 50 latków odwraca się od was widząc co robi sekta czarnuchów.Cienko zacznie prząść kler.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie