Spis treści
Jak działa jazda na rolkach na organizm? Korzyści jest wiele
Zarówno jazda na rolkach, w których wszystkie cztery koła są ustawione w jednej linii, jak i wrotkach, gdzie koła znajdują się w dwóch rzędach, daje wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wrotki zapewniają jednak lepszą stabilność i łatwiej jest utrzymać na nich równowagę niż na rolkach. Dlatego właśnie to jazda na rolkach zapewnia lepszą pracę mięśni i daje więcej efektów.
Co daje jazda na rolkach? Efekty są niesamowite. Skorzysta sylwetka, serce i mózg.
Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach?
Jazda na rolkach to świetny sposób na dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Już godzina jazdy na rolkach pozwala spalić nawet 700 kalorii. Podczas treningu kształtują się głownie mięśnie bioder i ud. Jadąc na rolkach odpychamy się odwodząc nogi na boki. Dzięki temu bardziej pracują i rozciągają się wewnętrzne mięśnie ud, mięśnie pośladków, łydek i miednicy. Pracuje także środkowa część ciała, a więc mięśnie kręgosłupa i brzucha. Aby zachować lepszą równowagę poruszamy również mięśniami rąk, więc pracuje i kształtuje się całe ciało.
Jak zacząć jazdę na rolkach?
Jazda na rolkach to aktywność fizyczna, którą może wykonywać każdy. Zarówno dzieci już od 5. roku życia, jak i dorośli, a nawet seniorzy mogą uprawiać ten sport. Nauka jazdy na rolkach może wydawać się trudna, bo utrzymanie równowagi na rolkach wymaga wprawy i wielu ćwiczeń. Jednak po opanowaniu tej sztuki ryzyko kontuzji jest dużo mniejsze niż w przypadku innych sportów, a korzyści jest naprawdę wiele.
Najłatwiej jest nauczyć się jeździć na rolkach często ćwicząc na utwardzonym podwórku, w parku czy na ścieżkach rowerowych oddalonych od ruchliwych ulic. Pamiętaj, aby dobrze zapiąć rolki oraz aby podczas jazdy zachowywać odpowiednią postawę. Należy jeździć na lekko ugiętych nogach. Plecy powinny być proste, a tułów lekko wychylony do przodu. Stopy muszą układać się w kształt litery „V” tak, aby pięty były blisko siebie, a palce stóp ustawione na zewnątrz. Pod tym względem jazda na rolkach przypomina jazdę na łyżwach.
Należy pamiętać, że każdy sport wiąże się z ryzykiem kontuzji. Nieumiejętna jazda zwykle grozi upadkiem, w wyniku którego może nastąpić zranienie czy zadrapanie, ale też skręcenie czy złamanie nadgarstka lub uraz głowy, w tym wstrząs mózgu. Dlatego zawsze należy oprócz rolek zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana i łokcie oraz kask. Na początek warto również wybrać rolki rekreacyjne przeznaczone do jazdy po płaskich, utwardzonych powierzchniach, które posiadają hamulec.
Jakie efekty daje jazda na rolkach? Oto 5 korzyści dla Twojego ciała i umysłu!
Uzupełnij domową apteczkę
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?