MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z orlańską synagogą? Sołtys organizuje konferencję naukową we współpracy z Forum Dialogu

Olga Goździewska-Marszałek
Synagoga to perła Orli i całego regionu
Synagoga to perła Orli i całego regionu Marek Chmielewski
W połowie września odbędzie się konferencja naukowa dot. budynku dawnej synagogi w Orli (pow. bielski). Sołtys wsi Marek Chmielewski chce porozmawiać z ekspertami i mieszkańcami o przyszłości zabytku.

Konferencja "Co dalej z orlańską synagogą?" jest organizowana w ramach stypendium, które sołtys Orli otrzymał od Forum Dialogu w Warszawie. To organizacja zajmująca się budowaniem pozytywnych relacji miedzy Izraelem a Polską.

- Organizuję konferencję w kilku celach. Najważniejszy to rozmowa o tym co dalej z dawną synagogą. Musimy się zastanowić jak ją uratować, ale też jak ożywić to miejsce. Zastanowimy się jak to połączyć, by synagoga mogła przynosić korzyść lokalnej społeczności - tłumaczy Marek Chmielewski, sołtys Orli. - Póki co budynek niszczeje mimo zabiegów gminnego ośrodka kultury i wolontariuszy, którzy dbają o to miejsce. Potrzebny jest gruntowny remont, bardzo kosztowny - dodaje sołtys.

Zobacz też:W Orli pracują archeolodzy. Odnaleźli fragmenty kamienicy Radziwiłłów, kafle i kości (ZDJĘCIA)

Podkreśla, że dla niego najważniejsze jest odratowanie budynku synagogi i godne upamiętnienie społeczności, która niegdyś z niej korzystała i licznie zamieszkiwała tereny orlańskie.

- Mam nadzieję, że konferencja będzie przyczynkiem do rozwoju Orli. Synagoga to nasza perła. Chciałbym, żeby więcej osób odwiedzało to miejsce, poznawało historię i uczestniczyło w życiu miejscowości - przyznaje Chmielewski.

Otwarcie konferencji zaplanował na 17 września w budynku synagogi. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Wawrzyniec Konarski. Będzie mówił o etnokulturowości. W piątek o godz. 19.30. przewidziano wernisaż wystawy pt. „W chederze i szkole powszechnej".

Następnego dnia, w sobotę 18 września, odbędzie się szereg kolejnych wykładów:

  • Godz. 11.00 - Kamil Mrozowicz - Zależności i różnice między kahałem bielskim i orlańskim.
  • 12.00 - dr Michał Sierba - Żydzi orlańscy w XVII w. na tle dziejów miasta - zarys tematyki.
  • 13.00 - mgr Dariusz Krasnodębski - Zabytki archeologiczne - niewykorzystana szansa?
  • 15.00 - dr Jolanta Johnsson - Sztuka polska w okresie międzywojennym z uwzględnieniem wpływów mniejszości narodowych oraz współczesna sztuka polska - obecność artystów, przedstawicieli mniejszości narodowych w głównym nurcie sztuki polskiej.
  • 16.00 - Wojciech Konończuk - Życie XIX wiecznego Sztetla na przykładzie Orli,
  • 17.00 - prof. Janusz Bałdyga - "In situ" - miejsce jako inspiracja strategii artystycznych - Punkt sztuki Orla.

Zakończenie konferencji przewidziano na godz. 17.50. Później około godziny 20. chętni będą mogli posłuchać koncertu muzyki klezmerskiej.

Przypomnijmy, że budynek dawnej synagogi w Orli jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Dzięki współpracy z lokalnym samorządem otoczenie synagogi utrzymywane jest w należytym porządku, a miejscowy GOK może realizować tam swoje zadania. Trzecim równoprawnym partnerem są lokalne organizacje pozarządowe. To dzięki tej wielopłaszczyznowej współpracy w synagodze odbywają się regularnie koncerty, spektakle czy wystawy. Działa też grupa zaangażowanych wolontariuszy- przewodników, dzięki którym można zwiedzać zabytek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna