Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co drugi z nas chodzi na mszę

Paulina Bronowicz
Tylko połowa mieszkańców regionu chodzi w niedzielę do kościoła - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W porównaniu ze średnim wskaźnikiem w kraju, wynik w diecezji łomżyńskiej jest wyższy o blisko 5 proc.

Policzyli nas jesienią
Badania, na podstawie których obliczane są wskaźniki, przeprowadzane są co roku w październiku. Ministranci we wszystkich kościołach liczą osoby, które uczestniczą we mszy świętej (wskaźnik dominicantes), oraz te, które przyjmują komunię świętą (wskaźnik communicantes).

Raz w roku ISKK właśnie na tej podstawie publikuje swój raport.

Z tegorocznego wynika, że na tle średniej krajowej katolicy z diecezji łomżyńskiej w obu kategoriach wypadają dużo lepiej. U nas do kościoła chodzi 46,1 proc. wyznawców, podczas gdy w całej Polsce to tylko 41,5 proc.

Pełnym uczestnictwem w sakramencie może poszczycić się 19,2 proc. wiernych z Łomży i diecezji łomżyńskiej, podczas gdy średnia krajowa to 16,7 proc.

- Wschodnia strona kraju ciągle uchodzi za tę bardziej religijną, bardziej przywiązaną do wiary i praktyk - twierdzi ksiądz Jan Krupka, rzecznik łomżyńskiej kurii diecezjalnej.

Chociaż tegoroczne wskaźniki z diecezji na tle kraju wypadają nieźle, to księża zgodnie twierdzą, że to tylko liczby i nie do końca są w stanie oddać rzeczywisty obraz wiernych w łomżyńskich kościołach.

- W dużych miastach, o wysokim stopniu urbanizacji, widać większy zanik praktyk religijnych - przyznaje ksiądz Jan Krupka. - Jednak w rzeczywistości tylko księża z danej parafii znają jej prawdziwą strukturę.

Ksiądz zwraca uwagę na niedokładność owego liczenia.

- Badanie odbywa się tylko przez jedną niedzielę miesiąca - podkreśla ksiądz Jan Krupka. - Nie ma możliwości, by zapytać nieobecnych, dlaczego nie przyszli na mszę. Czy dlatego że nie chcieli, czy raczej przeszkodziła im w tym np. choroba, zbyt daleka odległość, a w przypadku ludzi starszych chociażby niespodziewane niedomaganie.

Ciągle wierzymy tak samo
Na przestrzeni lat statystyki ISKK pokazują, że nie ma diametralnych zmian w sposobach praktykowania wiary. W 1999 roku na msze niedzielne uczęszczało 46,7 proc. mieszkańców diecezji łomżyńskiej, to tylko o 0,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Jeszcze rok temu komunię przyjmowało zaledwie 17,3 proc. z nas. W tym roku liczba ta wzrosła do ponad 19 proc.

- Osoby, które regularnie uczestniczą we mszy, z czasem mają potrzebę jej pełnego przeżywania. Stąd wzrasta liczba wiernych, którzy starają się przyjmować komunię co tydzień - diagnozuje ksiądz Krupka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna