Co musisz wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Vademecum wiedzy o PPK

Materiał partnera zewnętrznego PZU
Wideo
od 16 lat
Pracownicze Plany Kapitałowe zostały już wprowadzone w Twojej firmie? A może właśnie przygotowujesz się do wdrożenia programu? Do 2021 roku większość pracowników w Polsce będzie objęta PPK. Co warto wiedzieć o PPK? Co PPK zmienia w procesie oszczędzania na emeryturę? Czy pieniądze zgromadzone w ramach PPK mogą być dziedziczone? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

PPK: od kiedy obowiązuje?

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy sposób oszczędzania Polaków na emeryturę, na którą składa się pracownik i pracodawca, a swoją cegiełkę dokłada także budżet państwa. Kiedy PPK wejdzie w życie? W niektórych firmach już działa.
Harmonogram wprowadzenia PPK:

  • 1 lipca 2019 – firmy zatrudniające powyżej 250 osób
  • 1 stycznia 2020 – firmy zatrudniające od 50 do 249 osób
  • 1 lipca 2020 – firmy zatrudniające od 20 do 49 osób
  • 1 stycznia 2021 – firmy zatrudniające od 2 do 19 osób oraz podmioty z sektora administracji publicznej.

Zasady PPK: jak będzie wyglądało oszczędzanie na emeryturę?

Wpłaty do programu PPK rozkładają się pomiędzy pracodawcę a pracownika.PracodawcaPracownikBudżet państwa
1,50%wpłata podstawowa2,00%wpłata podstawowa250 zł
opłata powitalna
2,50%
dobrowolna wpłata dodatkowa
2,00%
dobrowolna wpłata dodatkowa
240zł
coroczna dopłata

Oszczędności w ramach PPK będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty, czyli fundusze z określoną datą docelową inwestycji, która jest zbliżona do momentu przejścia na emeryturę. W zależności od wieku uczestnika PPK:

  • na początku pieniądze będą inwestowane w aktywa o większym stopniu ryzyka (np. akcje),
  • z czasem inwestycje zostaną zamienione na aktywa bezpieczniejsze (np. obligacje).

PPK każdy pracownik może skroić na miarę. Uczestnik PPK, bez względu na swój wiek, może w każdej chwili podjąć decyzję o zmianie funduszu zdefiniowanej daty, w ramach którego gromadzone są jego oszczędności. Szczegółowe zasady dotyczące zmian każdorazowo reguluje umowa o zarządzeniu PPK oraz umowa o prowadzeniu PPK, która została zawarta z pracodawcą.

Oszczędności w PPK a dziedziczenie

Oszczędności zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych podlegają dziedziczeniu. Każdy uczestnik PPK może wskazać jedną lub więcej osób, które, jako osoby uprawnione, będą mogły po jego śmierci otrzymać pieniądze zgromadzone na jego rachunku. Jeśli nie wskażemy takich osób w formie pisemnej, pieniądze zgromadzone na rachunku PPK będą podlegały dziedziczeniu na zasadach ogólnych.

PPK w PZU: zaufanie dużych firm

TFI PZU jest jedną z najstarszych w Polsce instytucji zarządzających aktywami klientów indywidualnych i korporacyjnych. TFI PZU zajęło drugie miejsce w tegorocznym rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. To jeden z najbardziej prestiżowych rankingów na rynku finansowym, w którym fundusze inwestycyjne są poddawane kompleksowej ocenie uwzględniającej wyniki z ostatnich 6, 12, 36 i 60 miesięcy. To właśnie bogate doświadczenie zespołu specjalistów sprawiło, że już ponad 1000 firm i instytucji wybrało podmioty z Grupy PZU do zarządzania PPK.

Masz więcej pytań o PPK?

PZU przygotowało specjalny serwis, który jest portalem wiedzy o PPK. Na emerytura.pzu.pl znajdziesz wszystkie informacje potrzebne przed i po podpisaniu umowy z instytucją zarządzającą PPK. PZU postanowiło rozwiać wątpliwości swoich klientów i prostym językiem opisać wszystkie szczegóły programu.

Więcej na emerytura.pzu.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co musisz wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Vademecum wiedzy o PPK - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna