Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nam dolega? Bóle stawów, nadciśnienie i zły stan psychiczny

Urszula Ludwiczak
123RF
Nadwaga i otyłość oraz związane z tym coraz liczniejsze choroby cywilizacyjne, ale też nowotwory, a także coraz powszechniejsza antybiotykooporność - to główne problemy zdrowotne dorosłych mieszkańców Białegostoku.

Takie są wyniki badań ankietowych pod hasłem „Stan zdrowia mieszkańców Białegostoku,” przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miejskiego. Przeanalizowano 1037 ankiet osób w wieku od 35 do 70 lat. Wnioski z badań mają posłużyć m.in. do opracowywania nowych działań i programów profilaktycznych w mieście.

Serce i stawy w potrzebę

Badania wykazały, że do najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego mieszkańców miasta zalicza się nadciśnienie tętnicze. Rozpoznanie choroby nadciśnieniowej deklaruje ponad 40 proc. ogółu ankietowanych, w tym ponad połowa osób po 60 roku życia.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu zgłasza 38,6 proc. ogółu ankietowanych. Niepokój budzi fakt, że w młodszych grupach wiekowych podwyższone stężenie cholesterolu częściej deklarują mężczyźni, u których z uwagi na samą tylko płeć podstawowe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest większe niż u kobiet w porównywalnym wieku. Ponad 20 proc. mężczyzn poniżej 40 r.ż. i blisko 40 proc. w grupie 40- 49 lat twierdzi, że ma rozpoznaną hipercholesterolemię.

Blisko co piąty ankietowany (18,7 proc. ) deklarował nieprawidłową glikemię na czczo lub upośledzoną tolerancję glukozy, a co dziesiąty (10,4 proc. ) rozpoznanie cukrzycy.

Niewielki procent badanych deklarowało rozpoznanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - 2,5 proc. ankietowanych i astmy - 5,6 proc. ankietowanych. Z kolei rozpoznanie niewydolności nerek deklarowało 3,6 proc. ankietowanych Ale, jak podkreślają autorzy raportu, z drugiej strony aż 43,3 proc. badanych zgłosiło, że nigdy w życiu nie miało wykonanego oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy krwi, które umożliwia wczesne wykrycie tej patologii nerek.

Jednym z najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych są dolegliwości bólowe stawów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet. W grupie wiekowej powyżej 35. roku życia aż 45,5 proc. ankietowanych osób odczuwało bóle stawów utrzymujące się przez ponad 6 tygodni, a 11,4 proc. osób zgłosiło, że ma rozpoznaną zapalną chorobę stawów. Dolegliwości bólowe w głównej mierze dotyczyły dużych stawów, takich jak kolano, bark i biodro. Częstość występowania dolegliwości bólowych stawów obwodowych oraz dolnego odcinka kręgosłupa rosła wraz z wiekiem ankietowanych i dotyczyła około 77 proc. kobiet i 55 proc. mężczyzn po 70 r.ż.

Ważymy za dużo!

Białostoczanie ważą za dużo. W całej populacji badanych nadwagę lub otyłość rozpoznano u około 53 proc. kobiet i 76 proc. mężczyzn. Odsetek osób z prawidłową masą ciała był wyższy u kobiet (ok. 45 proc.) niż mężczyzn (ok. 24 proc.).

Co ciekawe, kobiety częściej niż mężczyźni sądziły, że ich masa ciała jest zbyt wysoka, gdy obiektywne parametry stanu odżywienia, takie jak BMI, wskazywały wartości prawidłowe. Mężczyźni z kolei częściej uważali, że mają prawidłową masę ciała, podczas gdy w rzeczywistości ważyli zbyt wiele.

Nowotowory atakują

Nowotwory są drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce. W latach 2011-2013 były one odpowiedzialne za 24 proc. (8.555) ogółu zgonów mieszkańców województwa podlaskiego.

Najczęściej rozpoznawanymi nowotworami były nowotwory płuc, piersi oraz jelita grubego, które stanowiły ponad 80 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe w województwie podlaskim w 2012 roku. Przyczyną 22,5 proc. zgonów były nowotwory płuc, a 12,5 proc. - nowotwory dolnego odcinka przewodu pokarmowego. U kobiet rak piersi był przyczyną 13 proc. zgonów, u mężczyzn nowotwór złośliwy gruczołu krokowego odpowiadał za 9,8 proc. zgonów.

W raporcie rozpoznanie nowotworu deklarowało (niezależnie od płci) 5,8 proc. białostoczan. Wśród ankietowanych kobiet najczęściej występował rak piersi, a w dalszej kolejności macicy i jajnika. Mężczyźni najczęściej deklarowali występowanie raka gruczołu krokowego, płuc i jelita grubego.

Za dużo antybiotyków

Jak czytamy w raporcie, ponad połowa (52,3 proc.) ankietowanych mieszkańców deklarowała, że w okresie ostatnich 12 miesięcy przyjmowała antybiotyk. W tym 7,8 proc. badanych przebyło trzy cykle kuracji antybiotykowej.

Częściej stosowały je kobiety, w szczególności w najmłodszych grupach wiekowych (35-49 lat). Wśród mężczyzn najczęstsze stosowanie antybiotyków dotyczyło grupy wiekowej powyżej 70 r.ż.

Słaby stan psychiczny

Kobiety znacznie częściej w porównaniu do mężczyzn oceniały swój stan zdrowia psychicznego jako „średni” i „raczej zły”, mężczyźni zaś częściej od kobiet wskazywali, że ich stan zdrowia psychicznego jest „bardzo dobry”, ale paradoksalnie także „bardzo zły”.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni najczęściej deklarowali, że ich stan zdrowia psychicznego jest „raczej dobry” (stwierdziło tak 45 proc. badanych). Dominującymi objawami gorszego nastroju, występującymi u obydwu płci, były zaburzenia snu, zmęczenie i utrata energii, zmiany apetytu i masy ciała oraz trudności w koncentracji, podejmowaniu decyzji.

Najczęstszymi powodami stresu u kobiet były problemy zdrowotne oraz sprawy rodzinne, zaś u mężczyzn największym stresorem była praca zawodowa.

Starsi chorują

Największe problemy zdrowotne mają osoby po 60. i 70. roku życia.

I tak kobiety po 60-tce najczęściej deklarują występowanie takich chorób jak nadciśnienie tętnicze czy wysokie stężenie cholesterolu. Z kolei panowie częściej w porównaniu do kobiet cierpią na zawały serca i cukrzycę oraz problemy ze słuchem, wymagające noszenia aparatu słuchowego. Także konieczność noszenia okularów i posługiwania się laską, potrzeba leczenia zębów i profilaktycznych badań stomatologicznych w grupie wieku 60-69 lat występowały częściej u mężczyzn niż u kobiet. Natomiast odwrotnie jest u osób po 70-tce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna