MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co powinno się pić rano na czczo? Te napoje pomogą zrobić kupę, dodadzą energii i wzmocnią organizm. Czego unikać na pusty żołądek?

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To, co wypijasz z samego rana, ma duże znaczenie dla twojego samopoczucia psychicznego oraz funkcjonowania wszystkich narządów Odpowiedni napój wypity na czczo – jeszcze przed śniadaniem – może dodać ci energii, wspomóc pracę jelit i pomóc w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Co ciekawe, kawa i herbata wcale nie są na liście polecanych napojów. Zobacz, co warto pić o poranku, a czego powinno się unikać.

Spis treści

Woda zdrowia doda. Co się dzieje, kiedy pijesz ją na czczo?

Choć picie wody wydaje się być oczywistością, pewnie nie zastanawiasz się nad tym, na jak wiele procesów metabolicznych zachodzących w ciele ma ona wpływ. Odruch sięgnięcia po szklankę tuż po przebudzeniu powinien być poranną rutyną, ponieważ pomoże w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej, która wpływa na pracę narządów i dobre samopoczucie.

Picie na czczo wody lub wody z odpowiednimi dodatkami, może pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.
Picie na czczo wody lub wody z odpowiednimi dodatkami, może pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. shurkin_son/freepik

Co daje picie wody na czczo? Wśród korzyści wymienia się przede wszystkim:

  • nawodnienie organizmu,
  • pobudzenie trawienia,
  • oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn,
  • zapobieganie zaparciom,
  • zapobieganie zgadze i niestrawności,
  • regulacja pracy układu moczowego,
  • zwiększony przepływ krwi i limfy,
  • zmniejszony poziom hormonu stresu – kortyzolu,
  • lepsze nawilżenie skóry,
  • zmniejszenie apetytu.

Ile wody należy wypić rano na czczo? Eksperci mówią, że należy zacząć od jednej i stopniowo dojść do 2-3 szklanek wypijanych na ok. 30-45 minut przed śniadaniem. Zanim jednak wypijesz poranną porcję wody, warto pamiętać o tym, aby wcześniej umyć zęby i pozbyć się bakterii, które nagromadziły się w jamie ustnej przez noc. Dzięki temu nie trafią one wraz z płynem do twojego układu pokarmowego.

Co pić rano zamiast wody?

Jeżeli nie lubisz pić wody na czczo, możesz zastąpić ją innymi, równie korzystnymi płynami. Może być to woda z różnymi dodatkami lub inne napoje. W naszej galerii przedstawiamy 6 propozycji do picia na czczo.

Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Napoje, których lepiej nie pić na pusty żołądek. Czego unikać na czczo?

Alkohol, to pierwszy trunek na liście napojów zakazanych o poranku. Wypity na pusty żołądek wchłania się dwa razy szybciej, może osłabić działanie niektórych narządów i prowadzić do zatrucia.

Z kolei słodzone, gazowane napoje oraz energetyki, które negatywnie działają na ciało niezależnie od pory dnia, spożywane rano mogą prowadzić m.in. do wzdęć i nudności. Napoje zawierające kofeinę mogą dodatkowo powodować odwodnienie i negatywnie wpłynąć na samopoczucie, wywołując kołatanie serca, nerwowość czy niepokój.

O ile unikanie o poranku alkoholu i słodkich napojów gazowanych wydaje się oczywiste, to picie soków z cytrusów czy kawy i herbaty już niekoniecznie. Dlaczego lepiej unikać soków cytrusowych, będąc na czczo? Ponieważ ze względu na zawarte w nich kwasy i włókna mogą podrażniać żołądek, to jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących z powodu zapalenia błony śluzowej żołądka. Powodując wzrost produkcji kwasu żołądkowego, napój na bazie owoców cytrusowych może nasilić objawy zgagi oraz nudności.

Sprawdź też: Jak pić wodę z octem na odchudzanie? Ważne środki ostrożności

A co z kawą i herbatą? Picie tych napojów niesie szereg korzyści dla zdrowia, jednak zdecydowanie lepiej dla ciebie będzie, jeśli zrezygnujesz ze spożywania ich na pusty żołądek. Choć badania dotyczące picia kawy na czczo są sprzeczne i naukowcy twierdzą, że nie powinna ona zaszkodzić zdrowym osobom, to biochemiczka i dziennikarka Anna Rokicka-Żuk komentuje to następująco:

Między zdrowiem a chorobą jest cienka granica i lepiej nie ryzykować. Dłuższa przerwa między posiłkami, stres, wcześniejsze podrażnienie żołądka, nowe leki powodujące nadkwasotę u danej osoby, niezdrowy posiłek, zmiana stylu życia na szybki i niezdrowy – to wszystko może sprawić, że żołądek straci swoją „odporność” na drażniące działanie kwasów organicznych i innych związków zawartych w kawie. Są jednak pewne sposoby parzenia i podawania kawy (z mlekiem), które łagodzą ten efekt.

O tym, jaka kawa jest najlepsza dla twojego organizmu, przeczytasz tu: W czym parzyć kawę? Która jest najzdrowsza?

Z kolei sięganie po herbatę przed zjedzeniem śniadania może – ze względu na obecność garbników – powodować nudności lub bóle brzucha. Zawarta w herbacie kofeina także może zadziałać niekorzystanie na twój organizm, jeśli zostanie dostarczona przed zjedzeniem pierwszego posiłku. Może przyczynić się do zwiększonej produkcji kwasu żołądkowego, powodując zgagę oraz nasilając objawy refluksu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna