W początkowej fazie epidemii koronawirusa ważne były szybkie i skuteczne decyzje. Ich celem była przede wszystkim ochrona życia i zdrowia ludzi przed wirusem, a w drugiej kolejności wsparcie gospodarek i zachowanie miejsc pracy. Takie działania podjął Parlament Europejski. Do poszczególnych państw Unii Europejskiej popłynął szeroki strumień środków. Dziś w walce z pandemią najważniejsze staje się szybkie opracowanie szczepionki.
Czy znasz odpowiedzi na pytania dotyczące życia Europejczyków w dobie koronawirusa?
Szczepionka jest najważniejsza
Opracowanie szczepionki to bardzo złożony proces, który zazwyczaj trwa nawet 10 lat, natomiast Unia Europejska zamierza go zrealizować w ciągu 12–18 miesięcy. UE chce, by dostęp do szczepionki na koronawirusa był sprawiedliwy i jak najszybszy dla wszystkich mieszkańców Wspólnoty, a następnie całego świata.
Dziś poszukują jej naukowcy z Europy w ramach 18 projektów finansowanych z unijnego programu badawczego „Horyzont 2020”. Na ten cel przeznaczono 48,25 miliona euro.
Parlament Europejski i Komisja Europejska od lat wspierają badania dotyczące szczepionek, a także działania, których celem jest rozpowszechnianie sprawdzonych informacji na ich temat.
W 2019 roku powstał Europejski Portal Informacji o Szczepieniach: www.vaccination-info.eu/pl. To kompendium wiedzy dotyczące chorób i szczepień, w którym znajdziemy informacje oparte tylko na źródłach naukowych.
Na stronie przeczytamy o korzyściach płynących ze szczepień dla ludzi i całego społeczeństwa. Zamieszczono tam również materiały przydatne dla rodziców, choćby kalendarz szczepień.
Jak Unia dba o Twoje zdrowie w czasie pandemii koronawirusa?
W czasie kryzysów najważniejsza jest solidarność i współpraca.
Aby uratować nasze kraje, musimy działać razem w Europie. Powinniśmy zrobić więcej. Dzisiaj hasłem przewodnim dla Europy jest solidarność. Nikt nie będzie pozostawiony sam sobie i nikt nie będzie działał sam – zapewniał w marcu David Sassoli, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Parlament Europejski tuż po wybuchu pandemii koronawirusa w Europie podjął szereg działań. Priorytetem był czas, dlatego procesy legislacyjne przeprowadzano ekspresowo. Wprowadzono zasadę maksymalnej elastyczności w przekazywaniu funduszy strukturalnych UE, które nie zostały jeszcze wykorzystane.
PE zatwierdził w marcu decyzję o przekazaniu 37 miliardów euro z dostępnych funduszy UE obywatelom, regionom i krajom, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa.
Jednocześnie rozszerzono zakres Funduszu Solidarności UE o sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym. Dzięki temu tylko w tym roku do państw popłynie nawet 800 mln euro.

Państwa UE wspólnie dokonywały zakupów środków ochronnych i sprzętu medycznego. PE uznał, że zestawy testowe, maski czy respiratory do oddychania muszą być produkowane w UE, a ich zakup powinien być możliwy we wszystkich państwach członkowskich.
Aby w przyszłości nie powtarzały się np. problemy z zakupami sprzętu, powstał „Program UE dla zdrowia”. Jego priorytetami są:
- ochrona ludności przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami dla zdrowia,
- polepszenie dostępności leków
- tworzenie solidniejszych systemów opieki zdrowotnej.
Program zakłada m.in. stworzenie strategicznych zapasów środków medycznych oraz rezerwy personelu medycznego, który reagowałby w przypadku kryzysu. Z nowego programu będą finansowane m.in. szkolenia lekarzy i pielęgniarek czy audyty środków gotowości i reakcji poszczególnych państw członkowskich.
Jak Unia Europejska wspiera polską służbę zdrowia?
Europosłowie już w marcu zatwierdzili plany udostępnienia ponad 3 miliardów euro na wsparcie systemów opieki zdrowotnej państw członkowskich i przyjęli rezolucję wzywającą do utworzenia potężnego pakietu na rzecz odbudowy i Unijnego Funduszu Solidarnościowego do walki z koronawirusem. Właśnie trwają ostatnie prace nad Funduszem Odbudowy Gospodarki. Polska będzie jednym z największych jego beneficjentów.
Dzięki szybkiemu wsparciu z UE możliwy był zakup środków ochronnych i karetek dla polskich szpitali.
Nowoczesny ambulans, którym transportowani mogą być zakażeni COVID-19, trafił np. do Radomskiej Stacji Pogotowia. Ambulans zakupiony został w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”.
Jego całkowita wartość wynosi 150 mln zł, z czego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich przyznanych wcześniej na potrzeby regionu. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.
Z kolei zarząd województwa małopolskiego zdecydował o możliwości dofinansowania ze środków Unii Europejskiej (w ramach strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) zakupu sprzętu dla szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Za ponad pół miliona złotych zakupiono m.in. pompy infuzyjne i przenośny aparat USG do badania klatki piersiowej.
Kryzys wywołany koronawirusem pokazał, jak ważna jest solidarność i współpraca w ramach Unii Europejskiej. Choć wszystkie państwa członkowskie ucierpiały, to dzięki jedności i wzajemnej pomocy skutki kryzysu mogą być łagodniejsze.
Czy znasz odpowiedzi na pytania dotyczące życia Europejczyków w dobie koronawirusa?