Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, żeby owoce z ogrodu nie były robaczywe? Pomogą nie tylko opryski! Radzimy, jak sobie radzić ze szkodnikami

Katarzyna Józefowicz
Do walki ze szkodnikami, które atakują drzewa owocowe, warto stosować nie tylko opryski chemiczne, ale też inne metody, takie jak opaski lepowe. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z "robakami" w owocach i zdrowsze plony.
Do walki ze szkodnikami, które atakują drzewa owocowe, warto stosować nie tylko opryski chemiczne, ale też inne metody, takie jak opaski lepowe. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z "robakami" w owocach i zdrowsze plony. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Kiedy w ogrodzie zaczynają dojrzewać długo wyczekiwane owoce, mamy nadzieję na obfite plony, więc gdy znajdujemy w ich wnętrzu nieproszonych gości, jesteśmy bardzo rozczarowani. Robaczywe owoce nie nadają się już ani do jedzenia, ani na przetwory, więc straty bywają ogromne. Podpowiadamy, co robić, żeby owce nie były robaczywe.

Spis treści

Dlaczego czereśnie są robaczywe?

Z problemem robaczywych owoców spotykamy się najczęściej w przypadku uprawy czereśni, której owoce są przysmakiem nasionnicy trześniówki. Dorosły szkodnik ma postać małej muszki z paskowanymi skrzydełkami, wylatującej z gleby wiosną (maj) i składającej jaja na owocach od końca maja do początku lipca. Larwy, które wylęgają się z jaj, wgryzają się do wnętrza owocu, gdzie dorastają, a następnie wydostają z powrotem na zewnątrz i trafiają do gleby na zimowanie.
Ze względu na szczególny rozwój szkodnika i możliwość swobodnego przemieszczania się dorosłych owadów pomiędzy ogrodami, walka z nim może być trudna.

Polecamy też:

Jak zwalczać nasionnicę trześniówkę

Aby ograniczyć zużycie chemii, warto rozpocząć od profilaktyki, polegającej na zbieraniu i niszczeniu wszystkich opadłych z drzewa owoców. Pod drzewami można też rozłożyć włókninę (w połowie maja), która uniemożliwi wylot dorosłych owadów. Włóknina przyda się też w okresie opadania owoców, bo zapobiegnie przedostawaniu się larw do podłoża.
Pomocną rolę mogą odegrać także pułapki lepowe, wychwytujące dorosłe owady (wiesza się je na drzewach od połowy maja do połowy lipca). Wprawdzie służą głównie do monitorowania liczebności szkodnika, a nie jego zwalczania, ale owady, które na nie trafią, więcej szkód już nie wyrządzą.

Kiedy jednak profilaktyka nie wystarcza, trzeba sięgnąć po broń chemiczną i przeprowadzić oprysk aktualnie polecanym preparatem ochrony roślin, wybierając środek do użytku amatorskiego (nieprofesjonalnego), który jest bezpieczniejszy w stosowaniu od preparatów profesjonalnych. Obecnie takim preparatem jest głównie Mospilan 20 SP. Opryski wykonuje się w okresie intensywnego oblotu muchówek oraz składania przez nie jaj (maj-lipiec).

Nie trzeba wiele wysiłku, ani dużego ogrodu, by mieć świeże owoce od późnej wiosny do jesieni. Wystarczy posadzić kilka krzewów. Poznaj je.

Owoce z własnego ogrodu od maja do października? To możliwe!...

Szkodniki śliwek

Kolejnym uciążliwym szkodnikiem, którego gąsienice niszczą owoce jest owocówka śliwkóweczka, będąca amatorką śliwek. Dorosły owad ma postać niewielkiego, smukłego motyla o szarobrunatnych skrzydłach, który zimuje w postaci gąsienic ukrytych w kokonach w zagłębieniach kory. Motyle wylatują wiosną (koniec kwietnia/początek maja) i najchętniej latają wieczorami, składając jaja na zawiązkach owoców pod koniec maja (I pokolenie) oraz w lipcu-sierpniu (II pokolenie). Rozwijające się w owocach gąsienice schodzą następnie na pień drzewa, gdzie szykują się do zimowania.

Zwalczanie owocówki śliwkóweczki

Do metod profilaktycznych należy przede wszystkim zakładanie na pniu na wys. ok. 30-50 cm nad ziemią opasek z papieru falistego lub lepowych, zatrzymujących wędrujące gąsienice (opaski zakłada się w połowie kwietnia – I pokolenie i w sierpniu – II pokolenie). Ważne są też pułapki lepowe (wychwytują samce), które służą do monitorowania liczebności szkodnika i ustalania terminu ewentualnych zabiegów ochrony chemicznej.
Podobnie jak w przypadku trząśnicy, preparatem polecanym do zwalczania owocówki jest głównie Mospilan 20 SP (stosowany w okresie masowego lotu motyli i składania jaj przez I i II pokolenie).

Warto przeczytać:

Uwaga na orzechy laskowe

Rzadszym, ale też uciążliwym problemem są larwy słonkowca (słonika) orzechowca, gustujące w orzechach laskowych. Dorosłe owady mają postać małych, brunatnych chrząszczy z długim ryjkiem. Szkodniki także zimują w glebie, z której wychodzą w maju. Początkowo żerują na liściach i pąkach, później zaczynają składać jaja na młodych owocach (lipiec). Larwy rozwijają się we wnętrzu orzecha, wyjadając jego jądro, po czym wygryzają w łupince dziurkę (sierpień-wrzesień) i schodzą do gleby na zimowanie.

Co robić, żeby orzechy laskowe były zdrowe

W przypadku tego szkodnika profilaktyka i monitorowanie liczebności są trudniejsze, gdyż brak jest odpowiednich pułapek. Pozostaje jedynie otrząsanie z leszczyn na matę dorosłych osobników w maju-czerwcu oraz rozkładanie we wrześniu włókniny pod krzewami, co utrudni szkodnikowi przedostanie się do gleby. Pomogą też opryski Mospilanem 20 SP. Środek ten należy stosować w okresie żerowania chrząszczy, ale przed rozpoczęciem składania przez nie jaj, zwykle w maju-czerwcu.

Maliny bez „robaków”

Mospilanem 20 SP przyda się także do zwalczania larw kistnika malinowca, zasiedlających maliny. To również gatunek chrząszcza. Oprysk wykonuje się w chwili pojawienia się chrząszczy, ale przed kwitnieniem malin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co robić, żeby owoce z ogrodu nie były robaczywe? Pomogą nie tylko opryski! Radzimy, jak sobie radzić ze szkodnikami - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna