Co się zmieniło w Szybkiej Ścieżce? Jak dobrze napisać wniosek, żeby otrzymać dofinansowanie na innowacje?

Materiał informacyjny NCBR
Właśnie wystartowała pierwsza w tym roku runda Szybkiej Ścieżki, najbardziej popularnego konkursu dla innowatorów w ofercie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Uproszczone procedury, przyjazny język i zmniejszona liczba kryteriów wyboru projektów są dodatkową zachętą dla przyszłych beneficjentów, czyli przedsiębiorców i naukowców planujących prace badawczo-rozwojowe (B+R).

Okazją, by poznać szczegóły bogatej oferty konkursowej, jest organizowane 11 lutego 2020 r. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym spotkanie z cyklu NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). W jego trakcie przedstawiciele Centrum podzielą się wiedzą dotyczącą definiowania innowacji, planowania projektów B+R, pisania wniosków i uwarunkowań prawnych – a więc elementów przesądzających o skutecznym staraniu się o dofinansowanie.

Asystenci do usług

Jedną z nowości, które zostaną przedstawione podczas warsztatów, jest aplikacja Asystent Budżetowy. Służy ona do łatwego kwalifikowania kosztów zaplanowanych w projektach finansowanych ze środków POIR. Za pomocą tego pożytecznego narzędzia można się np. upewnić, co zaliczyć do danej kategorii kosztów B+R, jak poprawnie nazwać wydatki i jak je uzasadnić we wniosku o dofinansowanie. Asystent pomoże uniknąć często powtarzających się błędów.

Popularnością wśród wnioskodawców cieszy się też aplikacja edukacyjna Asystent Innowacji, która pozwala wstępnie zweryfikować pomysł na projekt B+R pod kątem zgodności z kryteriami POIR.

Co nowego w Szybkiej Ścieżce

Budżet najnowszej edycji Szybkiej Ścieżki to aż 1,2 mld zł. Konkurs został podzielony na cztery rundy, przy czym rundy I-II oraz III-IV adresowane są do różnych podmiotów. W dwóch pierwszych, trwających łącznie od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 r., na dofinansowanie mają szansę projekty realizowane przez duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja złożone z dużych przedsiębiorstw (także z udziałem MŚP lub jednostek naukowych). Z kolei w rundach III i IV, trwających od 4 kwietnia do 1 czerwca, wsparcie mogą uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych). Oznacza to, że firmy z sektora MŚP mogą ubiegać się o dofinansowanie w każdej z rund: w dwóch pierwszych jako konsorcjanci dużych przedsiębiorstw, a w dwóch ostatnich w konsorcjum z inną małą firmą, z jednostką naukową lub samodzielnie. Po raz pierwszy ustalono pulę środków dla poszczególnych rund naboru wniosków: w pierwszej na wnioskodawców czeka 300 mln zł, w drugiej 100 mln zł, w trzeciej 500 mln zł, a w czwartej 300 mln zł.

Dobre warunki dla przedsiębiorczych

Według komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego koniunktury gospodarczej w styczniu 2020 r., podlascy przedsiębiorcy reprezentujący większość rodzajów działalności oceniają koniunkturę jako bardziej korzystną niż jeszcze miesiąc temu. Najbardziej optymistyczne opinie formułują podmioty należące do sekcji informacja i komunikacja.

Region stawia na innowacje. W raporcie „Działalność badawcza i rozwojowa w Polsce w 2018 r.” przygotowanym przez GUS czytamy, że w województwie podlaskim największe nakłady wewnętrzne na B+R przeznaczono w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych. Wsparcie uzyskane z Szybkiej Ścieżki przyczynia się do zwiększenia efektów przedsięwzięć badawczo-rozwojowych podejmowanych w regionie.

SmartBRAKE od białostockich innowatorów

Dlaczego warto się o nie starać? Beneficjentem Szybkiej Ścieżki jest białostocka firma Moose, która stworzyła Inteligentny System Asekuracji Ruchu i Trasy Roweru. Umożliwia on rodzicom zdalną kontrolę nad rowerem dziecka w sytuacji, kiedy pojawia się niebezpieczeństwo. Dzięki specjalnemu przyciskowi w formie opaski rodzice są w stanie zdalnie zatrzymać rower malucha. Już niedługo możliwe będzie koordynowanie systemu również przy użyciu aplikacji w smartfonie. Przedstawiciele spółki przyznają, że współpraca z NCBR dała im możliwość rozwinięcia projektu na ogromną skalę i nawiązania współpracy z partnerem naukowym – Politechniką Białostocką. Dostrzegają również rolę Centrum w promocji projektu.

POIR – bogata oferta konkursów w 2020 roku

Drugi konkurs Szybka Ścieżka w tym roku NCBR ogłosi 1 lipca. Jego budżet poznamy za pewien czas. Łącznie z funduszy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w 2020 r. Centrum przeprowadzi 11 konkursów, przeznaczając na to co najmniej 2 mld zł.

Harmonogram konkursów NCBR w ramach POIR znajduje się na stronie NCBR – www.ncbr.gov.pl oraz na stronie POIR – www.poir.gov.pl

Praktyczne informacje podczas warsztatów

Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy planują realizację prac badawczo-rozwojowych, mogą 11 lutego zapoznać się w Białymstoku z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz skonsultować je z ekspertami. Harmonogram kolejnych bezpłatnych spotkań z cyklu NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR dostępny jest na stronie www.ncbrdlafirm.pl.

  • Więcej informacji o nowościach w konkursie Szybka Ścieżka: ncbr.gov.pl/szybkasciezka.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się, czy ma on szanse na dofinansowanie, skorzystaj z Asystenta Innowacji: asystentinnowacji.ncbr.gov.pl.
  • Budżet projektu B+R pomoże Ci zaplanować najnowsza aplikacja Asystent Budżetowy: asystentbudzetowy.ncbr.gov.pl.
  • Pytania dotyczące konkursów organizowanych przez NCBR możesz zgłaszać również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3