Co trzeba wiedzieć, przed zakupem garażu

(d)
Przed zakupem garażu na dzierżawionym gruncie należy więc przeanalizować treść umowy dzierżawy łączącej obecnego dzierżawcę z użytkownikiem wieczystym gruntu.
Przed zakupem garażu na dzierżawionym gruncie należy więc przeanalizować treść umowy dzierżawy łączącej obecnego dzierżawcę z użytkownikiem wieczystym gruntu. Maciej Gapiński
Alicja Surel, radca prawny, podczas redakcyjnego dyżuru odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

Chcę kupić murowany garaż. Znalazłem taki, który mi odpowiada, ale waham się, ponieważ grunt, na którym stoi, należy do PKP, a nie do sprzedawcy garażu. W dodatku PKP też nie są właścicielem, a użytkownikiem wieczystym gruntu. Czy taka transakcja byłaby dla mnie bezpieczna?

Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie, czy garaż na dzierżawionym gruncie jest trwale z nim związany. Zasadą bowiem jest, że budynki trwale związane z gruntem są jego częścią składową (wszystko, co jest trwale związane z gruntem, staje się własnością właściciela nieruchomości gruntowej i dzieli los prawny gruntu).

Od tej zasady są wyjątki. Jednym z nich jest prawo własności budynku lub innego urządzenia wzniesionego na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie, należącym do samorządu terytorialnego, przez użytkownika wieczystego. Budynki wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gminy przez wieczystego użytkownika są jego własnością. Czyli: jeśli garaż, który chce Pan kupić, został wybudowany przez PKP, to PKP są jego właścicielem i tylko ta firma może go sprzedać.

Jeśli natomiast garaż został wybudowany przez dzierżawcę, trzeba by było w pierwszej kolejności sprawdzić umowę dzierżawy pod kątem prawa zwrotu nakładów poczynionych na dzierżawioną rzecz. Jeżeli dzierżawca ulepszył rzecz dzierżawioną, wydzierżawiający - w braku odmiennej umowy - może zatrzymać ulepszenia po zapłaceniu kwoty odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu lub żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Jeśli jednak strony w umowie ustaliły inaczej, w razie ewentualnego wypowiedzenia umowy lub jej wygaśnięcia w związku z upływem czasu, na jaki została zawarta, może być przykra niespodzianka. Może się okazać, że w umowie jest, iż nakłady poczynione na dzierżawioną rzecz bez zgody wydzierżawiającego, nie podlegają zwrotowi.

Z okazji 10-lecia Muzeum na Węglowej w sobotę i niedzielę odbywa się impreza dla miłośników klasycznej motoryzacji. W sobotę do godziny 13 trwał rajd nawigacyjny ulicami Białegostoku. Na później zaplanowane są próby sprawnościowe dla klasyków (troleje, talerz Stewarta) oraz pokazy wyklejania pojazdów. W niedzielę kolejne atrakcje (między godzinami 10 - 15).Bądź na bieżąco. Wspolczesna.pl to aktualne informacje z całego woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy na Facebooku:Gazeta Współczesna

Moto Retro: Muzeum na Węglowej. 10-lecie istnienia. Impreza ...

Przed zakupem garażu na dzierżawionym gruncie należy więc przeanalizować treść umowy dzierżawy łączącej obecnego dzierżawcę z użytkownikiem wieczystym gruntu. Należy też uzyskać zgodę użytkownika wieczystego gruntu (PKP), na cesję umowy dzierżawy. Jeszcze korzystniej byłoby doprowadzić do rozwiązania obowiązującej umowy dzierżawy i zawrzeć taką umowę bezpośrednio z użytkownikiem wieczystym gruntu (czyli PKP). Niezależnie od tego, czy dojdzie do zawarcia umowy cesji, czy też będzie zawarta nowa umowa dzierżawy, należy przeanalizować zapisy tejże umowy pod kątem wszelkich praw i obowiązków obu jej stron (w tym - w zakresie prawa do zwrotu nakładów na dzierżawioną rzecz). Jeśli zapisy umowy okażą się satysfakcjonujące, można przystąpić do transakcji. Wtedy do uzgodnienia byłaby tylko kwestia rozliczenia z właścicielem garażu (na mocy odrębnej umowy) poniesionych przez niego nakładów na budowę garażu.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie