Co zrobić, żeby zaszczepić pracownika? Firmy będą mogły zamówić szczepionki na COVID-19

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
CDC/ Unsplash.com
Które firmy będą mogły zaszczepić pracowników na COVID-19? Kiedy rozpoczną się zapisy na szczepienia w zakładach pracy? Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby szczepienie się odbyło? Podsumowujemy najważniejsze informacje.

Pracodawca, który chce zaszczepić pracowników w zakładzie pracy, będzie musiał zorganizować i przeprowadzić szczepienia na własną rękę. Powinien przygotować miejsce szczepienia spełniające warunki bezpieczeństwa, a także znaleźć osoby uprawnione do przeprowadzenia kwalifikacji do szczepienia oraz jego wykonania. W tym celu należy zawrzeć umowę z podmiotem medycznym uprawnionym do realizacji szczepień. Narodowy Program Szczepień zakłada, że firma będzie odpowiedzialna za całą logistykę. Gdy pracodawcy uda się zebrać 500 osób zainteresowanych przyjęciem szczepionki na COVID-19, będzie mógł wnioskować o wydanie preparatów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W przeciwnym razie nie uda się pozyskać szczepionek.

Problematyczne mogą być również szczepienia pracowników z Ukrainy. Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień na COVID-19 potwierdził, że szczepionki będą dostępne również dla Ukraińców oraz innych cudzoziemców zatrudnionych w Polsce, ale tylko pod warunkiem uregulowanego prawnie pobytu. Przykładowo, do szczepienia może zakwalifikować się osoba posiadająca kartę pobytu. Eksperci przypominają jednak, że w niektórych województwach na otrzymanie takiej karty czeka się nawet 12 miesięcy.

- Dodatkowo, spora grupa pracowników z Ukrainy przebywa w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej. Z aktualnie obowiązujących przepisów wynika, że tych osób szczepienia nie obejmą, choć to pracownicy, którzy ramię w ramię pracują z Polakami i ryzyko zarażenia koronawirusem dotyczy ich w takim samym stopniu – wskazują autorzy Barometru Polskiego Rynku Pracy 2021 Personnel Service.

Kiedy rozpoczną się szczepienia pracowników?
Szczepienia w zakładach pracy rozpoczną się już w maju. Dzięki nim Narodowy Program Szczepień ma nabrać rozpędu. Rząd rozpoczął konsultacje z pracodawcami, aby wypracować odpowiednie procedury dotyczące zgłaszania osób gotowych na przyjęcie szczepionki, zamówień na preparaty czy samych szczepień. Przewidział na nie dwa tygodnie.

Po zakończeniu rozmów Rada Ministrów poda szczegóły dotyczące szczepień w miejscach pracy. Większość dużych firm, z którymi skontaktowała się Strefa Biznesu, potwierdziła gotowość rozpoczęcia akcji szczepień pracowników. Zainteresowanie przedsiębiorców szczepieniami pracowników potwierdził także Maciej Witucki, prezydent zrzeszającej pracodawców Konfederacji Lewiatan. Duzi pracodawcy czekają na wytyczne rządu. 15 kwietnia nie było wiadomo, jak będą wyglądały wzory wniosków dla pracodawców, ani jakie zasady bezpieczeństwa będą oni musieli spełnić. Ponadto w najbliższym czasie mało realne wydają się szczepienia na COVID-19 dla osób zatrudnionych w mniejszych firmach.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił podczas wystąpienia 12 kwietnia, że rządowi zależy, aby szczepienia odbyły się w sposób „maksymalnie bezpieczny, maksymalnie szybko i na maksymalnie liberalnych zasadach". Minister rozwoju, pracy i technologii bierze także pod uwagę możliwość specjalnych certyfikatów dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną dawkę w przypadku preparatu, którego nie trzeba przypominać. Zaszczepieni obywatele uzyskaliby dostęp do usług niedostępnych dla reszty społeczeństwa, np. do restauracji czy bazy hotelowej.

Czy pracodawcy będą musieli zapłacić podatek od szczepionek na COVID-19
Zgodnie z opinią Ministerstwa Finansów, którą uzyskała Rzeczpospolita, „jeżeli przedsiębiorca ponosi wydatki, które wynikają z obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, wytycznych lub zaleceń organów (instytucji) kompetentnych w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego, albo własnej decyzji i racjonalnego przeciwdziałania zagrożeniu epidemicznemu, to takie wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT i art. 22 ust. 1 ustawy PIT". Oznacza to, że pracodawcy będą mogli odliczyć je od podatku.

Czy szczepienia pracowników obejmą ich bliskich?
Konfederacja Lewiatan postuluje udostępnienie szczepionek grupom kapitałowym, a nie tylko pojedynczym firmom. Zaproponowała ona, aby szczepionki były dostępne dla podmiotów ze środowiska zewnętrznego przedsiębiorstwa, np. dla dostawców, kontrahentów, usługodawców czy pracowników outsourcingowych. Organizacja zaproponowała także umożliwienie kilku pracodawcom wspólnej organizacji szczepień. Takie rozwiązanie pozwoliłoby pozyskać szczepionki mniejszym firmom, np. tym działającym w specjalnych strefach ekonomicznych. Konfederacja Lewiatan postuluje również zniesienie limitu 500 osób, włączenie do akcji szczepień rodzin pracowników oraz zapewnienie dostępu do szczepionek różnych producentów.

Co pracodawcy myślą o firmowych szczepieniach pracowników?
Już 45 proc. firm obawia się, że spowolnienie gospodarcze w 2021 r. przerośnie swoją skalą to z 2020 roku, a co piąty pracodawca (24 proc.) planuje redukcję etatów – wynika z raportu Personnel Service. Dla wielu pracodawców kluczowe znaczenie ma możliwość zaszczepienia pracowników. Pierwsze lockdowny spowodowały, że zostało przerwanych wiele łańcuchów dostaw, przez co niektóre firmy z branży produkcyjnej musiały wstrzymać swoją działalność. Sparaliżowana była branża automotive, wystąpiły trudności z importem, a niektórzy przedsiębiorcy mieli problem z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy taśmie produkcyjnej.

Mimo to firmy mają ambiwalentny stosunek do szczepień. 57 proc. pracodawców zamierza zachęcać pracowników do przyjęcia szczepionki na COVID-19, a 14 proc. przedsiębiorców uzależnia od szczepień pełen powrót do biura. Co czwarta firma (27 proc.) zapowiedziała, że będzie mocno rekomendowała szczepienia swoim pracownikom, a kolejne 16 proc. planuje zachęcać do nich osoby zatrudnione bez organizacji akcji specjalnych. Chociaż trudno mówić o dużej grupie antyszczepionkowców, to co trzeci pracodawca zadeklarował, że nie będzie zachęcać pracowników do szczepień (34 proc.), ponieważ jest to ich indywidualna sprawa. Pozostałe 9 proc. przedsiębiorców nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Jeszcze mniej firm zadeklarowało gotowość utworzenie drive thru, czyli mobilnego punktu szczepień. Na taką możliwość czeka 14 proc. pracodawców, 15 proc. jeszcze się nie określiło, a zdecydowana większość, bo 71 proc., w ogóle nie rozważa takiej opcji. Warto przypomnieć, że pod koniec marca rząd zadeklarował chęć dostarczenia szczepionek do dużych przedsiębiorstw, które wezmą na siebie ciężar organizacji szczepień. Aby otrzymać dawki dla swoich pracowników, trzeba będzie zebrać minimum 500 chętnych, a to nie koniec wyśrubowanych kryteriów, które należy spełnić.

Rząd ustąpi górnikom? Trudne negocjacje

Wideo

Materiał oryginalny: Co zrobić, żeby zaszczepić pracownika? Firmy będą mogły zamówić szczepionki na COVID-19 - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ale prezes której firmy jest tak nie ogarnięty że na to pujdzie i co karze żeby każdy wzią zaszczyk obowiązkowo???

Dodaj ogłoszenie