MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej czasu na szacowanie suszy 2024. Do kiedy można zgłosić w aplikacji?

Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą" 2024 została uruchomiona dość późno. Sprawdź, jak się zalogować i przejść cały proces zgłoszenia krok po kroku. Czasu coraz mniej. Pamiętaj, że zgłoszenie szkód odbywa się za pośrednictwem aplikacji, nazywanej przez rolników aplikacją suszową i jest możliwe w określonym terminie. Już wiadomo, że będzie pomoc suszowa za straty w 2024 r. Minister Siekierski zapowiedział, kiedy ministerstwo przewiduje wypłaty.

Spis treści

"Zgodnie z informacją administratora aplikacji dotychczas niespełna 40 tys. producentów rolnych złożyło wniosek o oszacowanie szkód w aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą - Kampania susza 2024 r.", podaje Strefie Agro 29 sierpnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Problem z niedoborem wody w glebie występuje nadal, co potwierdzają najnowsze dane IUNG: Ponad połowa kraju dotknięta suszą rolniczą. Są duże straty w plonach

Jeśli masz problem z działaniem aplikacji – wyślij zgłoszenie na adres susza@coi.gov.pl.
Jeśli masz problem z działaniem aplikacji – wyślij zgłoszenie na adres [email protected]. pixabay.com

Do kiedy można zgłaszać suszę 2024 w aplikacji?

Tam, gdzie problem jest w danym roku dotkliwy, urzędy przypominają rolnikom, jakie kroki podjąć, by ich straty zostały oszacowane. Gmina Gaworzyce zapowiedziała, że wnioski o szacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę będzie można składać w aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą" do 15 października roku wystąpienia suszy.

Trwa głosowanie...

Jakie są Twoje doświadczenia z aplikacją suszową?

Za pomocą publicznej aplikacji automatycznie generowany jest protokół oszacowania szkód.

Co więcej, producent rolny może wystąpić do gminy z wnioskiem o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych przez komisję powołaną zarządzeniem wojewody. Producent rolny zgłasza wystąpienie szkód w terminie umożliwiającym ich oszacowanie, nie później niż do 15 września roku wystąpienia szkody.

Termin, w którym można szacować straty suszowe, to ten określony w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Tam uznano, że suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września danego roku.

Co zmieniło się w aplikacji suszowej 2024?

W obecnej kampanii zrezygnowano między innymi z wprowadzania danych dotyczących produkcji zwierzęcej. Do wprowadzenia pozostanie wyłącznie produkcja roślinna, co powinno przyspieszyć i ułatwić wprowadzanie danych do wniosku, wyjaśnia nam ministerstwo rolnictwa.

Co się zmieniło w aplikacji suszowej 2024 od 2023 r.:

  • Usunięto sekcję Informacje o produkcji zwierzęcej.
  • Usunięto możliwość dodania zdjęć upraw.
  • Dodano opcję wyboru Wniosek o komisję składany w urzędzie gminy.
  • Rozbudowano nazewnictwo statusów sprawy.
  • Dodano powiadomienia e-mail o zmianie statusu sprawy.

Szczegółowa instrukcja użytkownika aplikacji– zgłoś szkodę rolniczą.

Producent rolny opcjonalnie (tak jak w zeszłym roku) może skorzystać z oszacowania szkód również przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce powstania szkód.

Komisje, po uprzednim zawnioskowaniu o oszacowanie szkód przez producenta rolnego, za pośrednictwem aplikacji składają raport oszacowania szkód w danym gospodarstwie rolnym nie później niż do 15 października roku wystąpienia suszy. Raport ten również brany jest pod uwagę przy szacowaniu strat w aplikacji.

Jaką pomoc dostanie rolnik za straty suszowe 2024?

Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy mogą, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubiegać się o:

  • preferencyjny kredyty na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych,
  • ulgę w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek na wniosek złożony do KRUS,
  • ulgi w dzierżwaie - odroczenie i rozłożenie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy,
  • ulgę w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego złożony do wójta.

Na chwilę obecną, aplikacja jest przede wszystkim dedykowana do zgłaszania szkód powstałych w wyniku suszy. Jednak w przyszłości może zostać rozszerzona o możliwość zgłaszania innych rodzajów szkód.

Sprawdź zagrożenie suszą na poziomie gminy: Wykaz IUNG - susza w uprawach

Kiedy wypłata pomocy suszowej 2024?

Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas spotkania z rolnikami w województwie świętokrzyskim przekazał, co z pomocą dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek suszy. Wsparcie zostanie wypłacone w przyszłym roku, zatem 2025, podobnie jak w tym roku była wypłacana pomoc suszowa za rok poprzedni, informował szef resortu.

Aby otrzymać pomoc, trzeba najpierw zgłosić suszę w aplikacji.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało kilka lat temu aplikację "Zgłoś szkodę rolniczą". Służy rolnikom do sprawniejszego zgłaszania strat poniesionych wskutek suszy. Narzędzie ma ograniczać formalności związane z wystąpieniem przez rolnika o oszacowanie szkód w uprawach.

Możliwość zgłaszania szkód w 2024 została uruchomiona na początku drugiej połowy lipca. Aplikacja pozwala producentom rolnym na wprowadzanie danych do wniosku o oszacowanie strat suszy przez producentów rolnych.

Aby wniosek był złożony skutecznie, należy sprawdzić, czy został podpisany podpisem zaufanym, przypomina resort rolnictwa.

Jak działa proces zgłaszania szkody?

Logowanie jest możliwe m.in. przez profil zaufany, mObywatel, bankowość elektroniczną, e-dowód. Wniosek powinien być złożony i podpisany podpisem zaufanym przez tę samą osobę, która składała wniosek o płatności bezpośrednie w 2024 roku.

Nie można wycofać wniosku, który został zatwierdzony podpisem zaufanym. Jeśli rolnik posiada więcej niż jedno gospodarstwo, każdy ze składanych wniosków musi być dodany do konkretnego gospodarstwa.

Cały proces zgłaszania suszy (wypełniania i wysyłki wnioski to 14 kroków:

  • logowanie
  • informacje o wnioskodawcy
  • import danych z eWniosekPlus
  • informacje o gospodarstwie
  • wypełnienie wniosku
  • informacje o uprawach i szkodach w wyniku suszy
  • informacje o ubezpieczeniu
  • wniosek o komisję składany w urzędzie gminy
  • podgląd wniosku
  • ponowny import danych z eWniosekPlus
  • podpisu wniosku
  • wysyłka wniosku
  • rozliczenie wniosku
  • odbiór zestawienia upraw, kalkulacji lub protokołu

Złożenie wniosku przez aplikację publiczną jest obligatoryjne i stanowi warunek do ewentualnego złożenia wniosku do komisji gminnej i otrzymania ewentualnej pomocy finansowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna