Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz rzadziej chorujemy

stef
sxc.hu
Tylko około 2 tys. przypadków grypy i chorób grypopodobnych od początku lutego stwierdzili lekarze z Warmii i Mazur.

Dla porównania, w ubiegłym roku, w tym samym okresie, tego typu infekcje stwierdzono u 7,5 tys. mieszkańców regionu. Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku epidemia grypy nam nie grozi.

Daleko do rekordu

Zgodnie z przepisami lekarze powinni zgłaszać do sanepidu wszystkie przypadki grypy i chorób grypopodobnych. W tym roku takich zgłoszeń jest znacznie mniej niż w latach poprzednich.
W pierwszym tygodniu lutego sanepid odnotował 638 tego typu infekcji. W połowie miesiąca było ich około 350, a w ostatnim tygodniu 570.

- W lutym ubiegłego roku mieliśmy zgłoszonych 7,5 tys. przypadków grypy i chorób grypopodobnych - przypomina Elżbieta Łabaj, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.
Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku nie padnie nowy rekord zachorowań na grypę. W lutym 2009 roku sanepid odnotował 11,3 tys. przypadków tego typu infekcji, a w 2004 roku aż 15 tys.

- Niebezpieczny pod względem liczby zachorowań może być także marzec. Wszystko jest możliwe - ostrzega Elżbieta Łabaj.

Jak pokazują dane z poprzednich lat, liczba zachorowań może gwałtownie wzrosnąć. W ubiegłym roku w marcu grypę i choroby grypopodobne stwierdzono u 7,5 tys. mieszkańców Warmii i Mazur czyli tyle samo, co w lutym.

Rekordowy, zdaniem epidemiologów, był jednak marzec 2005 roku. Wówczas za chorowały 23 tys. osób.
- To tyle, ile w ciągu trzech pierwszych miesięcy ubiegłego roku - wyjaśnia Elżbieta Łabaj. - Miejmy nadzieję, że taka sytuacja się nie powtórzy.

Skąd w tym roku tak znaczący spadek liczby zachorowań? Zdaniem ekspertów przyczyn jest kilka. Na pewno sprzyja temu krótka zima.

- Jesteśmy też bardziej odporni - uważają epidemiolodzy.

Nie lekceważ objawów

Grypa rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy. Są to wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy i gardła, suchy kaszel czy brak apetytu. Nie wolno lekceważyć jej pierwszych objawów. Nie leczona może doprowadzić do poważnych powikłań - zapalenia mięśnia sercowego, płuc czy oskrzeli.

Najbardziej narażone na powikłania są starsze osoby. Szczególną uwagę powinny zachować kobiety w ciąży, osoby przewlekle chore, astmatycy oraz małe dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna