COVID-19 pomaga w walce z przerzutami raka? Zaskakujące wyniki badań naukowców. Onkolodzy tonują optymizm

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
COVID-19 pomaga w walce z przerzutami raka? Zaskakujące wyniki badań naukowców.
COVID-19 pomaga w walce z przerzutami raka? Zaskakujące wyniki badań naukowców. Pixabay
Włoscy naukowcy opublikowali wyniki badań, w których opisano przypadki trzech pacjentów, u których doszło do zmniejszenia przerzutów raka jelita grubego. Badacze stawiają tezę, że COVID-19 może mobilizować nasz układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych. Onkolodzy z BCO tonują jednak optymistyczne nastroje.

Rak jelita grubego (CRC) jest trzecim najbardziej śmiertelnym typem nowotworu na świecie. Jak mówią onkolodzy, pacjenci w stadium przerzutowym rzadko przeżywają 24 miesiące od momentu wykrycia zmian przerzutowych. Dlatego każde nowe doniesienia o skutecznych terapiach leczenia nowotworów budzą nadzieje lekarzy i pacjentów.

Jedno z takich - kontrowersyjnych - doniesień pojawiło się 29 kwietnia w artykule zamieszczonym w czasopiśmie Therapeutic Advances in Medical Oncology.

Grupa naukowców z Istituto Nazionale Tumori w Neapolu (Włochy) opisała przypadki trzech pacjentów dotkniętych przerzutowym rakiem jelita grubego (mCRC), u których wystąpiło zakażenie koronawirusem z ciężkim przebiegiem ostrego zespołu oddechowego. Jak się okazało, po okresie rekonwalescencji z zakażenia SARS-CoV-2 tomografie komputerowe zmian przerzutowych w wątrobie i płucach wykazały, że doszło u nich do zmniejszenia guzów.

Naukowcy stawiają hipotezę mówiącą, że SARS-CoV-2 może zakażać komórki raka okrężnicy, wywołując bezpośrednią odpowiedź immunologiczną organizmu przeciwko komórkom tego nowotworu.

Choć wyniki badań wyglądają obiecująco, dr Kamil Safiejko, specjalista chirurgii onkologicznej i koordynator Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego (Colorectal Cancer Unit) w Białostockim Centrum Onkologii, zwraca uwagę, że zmniejszenie przerzutów stwierdzono jedynie u trzech z sześćdziesięciu badanych.

- Brak jest obecnie w literaturze specjalistycznej innych opisów przypadków czy też metaanaliz związanych z korzystnym wpływem zachorowania na COVID-19 na leczenie i przebieg choroby nowotworowej jelita grubego – zwraca uwagę dr Safiejko. - Poza tym każdy z tych trojga chorych opisanych w artykule otrzymywał chemioterapię w krótkim czasie przed zakażeniem COVID-19, która z założenia ma działać korzystnie w leczeniu raka jelita grubego, czyli stabilizować lub zmniejszać zaawansowanie choroby.

Dr Safiejko jest zdania, że potrzeba dalszy obserwacji i wieloośrodkowych badań, aby potwierdzić, że odpowiedź immunologiczna organizmu, do jakiej dochodzi w trakcie zakażenia COVID-19 powoduje też niszczenie komórek raka.

- Mamy za to liczne badania, które potwierdzają niekorzystny wpływ pandemii COVID-19 na leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi i to trzeba wyraźnie podkreślić – mówi koordynator Colorectal Cancer Unit w BCO.

Także autorzy artykułu zwracają uwagę, że w ciągu ostatniego roku, odkąd SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się na świecie, wielu pacjentów onkologicznych zakażonych koronawirusem doświadczyło opóźnienia leczenia. Nie mogli rozpocząć lub kontynuować chemio- lub radioterapii.

Artykuł włoskich naukowców możecie przeczytać, klikając w poniższy link:

Unexpected tumor reduction in metastatic colorectal cancer patients during SARS-Cov-2 infection.

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie