Spis treści
Jak wygląda ctenanthe, zwyczajowo nazywane „rośliną modlącą się” lub „modlitewną”?
Ctenanthe należy do bardzo popularnych ostatnio roślin doniczkowych. Trudno się temu dziwić, gdyż ich piękne, duże, barwne, wzorzyste liście mogą stać się atrakcją każdego wnętrza. Roślina słynie też ze szczególnego zwyczaju składania na noc liści blaskami do siebie (nyktynastia), co jeszcze bardziej podnosi jej atrakcyjność. Ruchy liści umożliwiają jej tzw. poduszki stawowe, tworzące się u podstawy blaszki liściowej. Z powodu swojego niezwykłego zachowania, roślina doczekała się nawet nazwy zwyczajowej „rośliny modlącej się” lub „modlitewnej”. Taką cechę mają też kalatee i maranty, a wszystkie te rośliny są ze sobą spokrewnione.
Ctenanthe mogą też kwitnąć, a ich kwiaty bywają interesujące, ale na egzemplarzach uprawianych w mieszkaniach rzadko się pojawiają.
Warto wiedzieć, że dość niewygodna nazwa ctenanthe pochodzi od greckich słów: grzebień (ktenos) i kwiat (anthos).
Sprawdź także:
Gatunki i odmiany ctenanthe
Spośród wielu gatunków ctenanthe, w mieszkaniach spotyka się głównie trzy z nich: ctenanthe burle-marxii, ctenanthe lubbersiana i ctenanthe oppenheimiana.
Ctenanthe burle-marxii dorasta do ok. 30-50/80 cm i tworzy wzniesione, cienkie, sztywne, nagie pędy, rozrastające się z czasem w duże kępy. Na szczytach każdego z pędów rozwijają się duże, szerokie, owalne, błyszczące, jasnozielone liście, ozdobione ciemnozielonym rysunkiem w postaci szerokich, ukośnych pasów, ułożonych wzdłuż nerwów (wzór przypomina rybie ości, jak w przypadku odmiany „Fishbone”). Od spodu blaszka jest zwykle zabarwiona na bordowo.
Ctenanthe lubbersiana ma podobny pokrój, ale jest wyższa (ok. 70-80/100 cm) i posiada inaczej ubarwione liście. Ich duża, szeroko-owalna, błyszcząca blaszka jest ciemnozielona i ozdobiona nieregularnymi, żółtymi pasami (np. u odmiany „Golden Mosaic”). U starszych egzemplarzy na szczycie pędu może rozwijać się kilka liści, zebranych w płaski wachlarz z małym kolankiem u podstawy łodyżek.