Cudzoziemcy mogą zalegalizować swój pobyt w Polsce

(bisu)
sxc.hu
Udostępnij:
Wraz z początkiem tego roku cudzoziemcy zyskali nową szansę zalegalizowania swego pobytu w Polsce.

Trzeba jednak spełnić określone wymogi.

Z tej możliwości mogą skorzystać przebywający u nas cudzoziemcy, gdy ich pobyt jest nieprzerwany co najmniej od 20 grudnia 2007 r. lub od 1 stycznia 2010 r. Ta druga data dotyczy osób, którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy z orzeczeniem o wydaleniu lub wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.

Wniosek o zalegalizowanie pobytu można składać od dziś do 2 lipca do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim należy go złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców (ul. Mickiewicza 3, 15-213 Białystok, tel. 85 743 93 80, www.bialystok.uw.gov.pl). Po złożeniu kompletnego wniosku cudzoziemiec otrzyma w paszporcie stempel, który będzie potwierdzeniem jego legalnego pobytu do czasu wydania ostatecznej decyzji.

W trakcie rozpatrywania wniosku od osoby starającej się o abolicję zostaną pobrane odciski linii papilarnych. Pozytywna decyzja oznaczać będzie wydanie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec będzie mógł podjąć zatrudnienie bez zezwolenia - na podstawie umowy o pracę. Osoba, która otrzyma decyzję odmowną będzie miała prawo odwołać się do szefa urzędu do spraw cudzoziemców.

To już trzecia abolicja. W 2003 r. w woj. podlaskim wpłynęło 27 wniosków, niektóre na kilka osób, rodzinne. Z abolicji skorzystały 32 osoby. Pięciu osobom odmówiono. W 2007 r. było sześć wniosków. Z legalnego pobytu skorzystało dziewięć osób. Odmów nie było.

Tym razem przepisy są bardziej liberalne, niż te z lat ubiegłych. Wówczas trzeba było wykazać, że przebywa się w Polsce 10 lat, przedłożyć tytuł do zajmowanego lokalu i mieć pozwolenie na pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie