MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemiec utknął na bagnach w Białowieskim Parku Narodowym. Ratowali go funkcjonariusze Straży Granicznej i strażacy

OPRAC.:
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Podlaska Straż Graniczna
Funkcjonariusze Straży Granicznej z Białowieży, wspólnie ze strażakami z Hajnówki pomogli cudzoziemcowi, który utknął na bagnach. Mężczyzna, który nielegalnie przekroczył polską granicę, dotarł w tak trudne miejsce, że nie był w stanie sam się stamtąd wydostać.

Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej. Cudzoziemiec utknął na bagnach

We wtorek 28 marca funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży około godz. 21.00 otrzymali informację telefoniczną od dyspozytora Ratownictwa Medycznego w Białymstoku, że w rejonie Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego w rozwidleniu rzek Hwoźna i Narewka prawdopodobnie znajduje się cudzoziemiec, który potrzebuje pomocy.

Informacja wpłynęła od osoby podającej się za medyka. Karetka nie miała możliwości dotarcia na wskazane miejsce. Funkcjonariusze Straży Granicznej powiadomili strażaków z PSP w Hajnówce i razem ruszyli na pomoc we wskazaną lokalizację. Jako, że akcja działa się w Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego konieczne było otwarcie bramy wjazdowej przez jego pracownika. Następnie służby podjęły próbę dojechania jak najbliżej do osoby potrzebującej pomocy.

Próba nielegalnego przekroczenia granicy mogła zakończyć się tragicznie

Po północy mundurowi odnaleźli cudzoziemca, przy którym znajdowało się trzech obywateli Polski. Osoby te według uzyskanych informacji przebywały już przy cudzoziemcu od godziny 18.00. Mężczyzna był wyziębiony i osłabiony. Został wyniesiony przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków i osobę, która była przy nim i przetransportowany do miejsca, w którym oczekiwała wezwana karetka pogotowia. Po zbadaniu cudzoziemca przez ratowników medycznych okazało się, że jest w dobrej kondycji i nie wymaga hospitalizacji. Został przewieziony do Placówki SG w Białowieży, gdzie otrzymał ciepłe napoje, posiłek i mógł odpocząć.

Ustalono, że jest to prawie 18-letni obywatel Syrii, który przekroczył polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Zgodnie z obowiązującym prawem osobie małoletniej bez opieki zostanie przydzielony kurator. Nastolatek będzie umieszczony w jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Osoby, które nielegalnie przekraczają granicę naszego państwa, kierowane są coraz częściej przez organizatorów tego procederu do przejścia przez Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego. Teren jest bardzo trudny i niebezpieczny. Przyroda rządzi się tam swoimi prawami. Nielegalni migranci przemieszczając się przez to i podobne miejsca narażają swoje zdrowie, a nawet życie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna