Cukrzyca grozi udarem mózgu

Akcja specjalna „ZADBAJ O SERCE”
Nieleczona cukrzyca jest bardzo niebezpieczna – doprowadza do chorób układu sercowo-naczyniowego, które mogą zakończyć się zawałem serca lub udarem mózgu.

*

Utrzymująca się hyperglikemia, w przypadku źle wyrównanej cukrzycy, może być przyczyną uszkodzenia mięśnia sercowego, nerek, układu nerwowego, narządu wzroku. Wysokie stężenie glukozy we krwi uszkadza śródbłonek naczyniowy, nasila rozwój zmian miażdżycowych naczyń krwionośnych. Konsekwencją mogą być zawał serca, zaburzenia rytmu serca jak migotanie przedsionków, czy udar mózgu.

„Jak groźna to choroba świadczą statystyki: ponad 60% chorych powyżej 65. roku życia umrze z powodu choroby serca, jaką wywołuje cukrzyca” – mówi dr Katarzyna Wasilewska z Gabinetu Diabetologiczno-Internistycznego w Białymstoku.

Jak rozpoznać, że to udar mózgu?

Udar mózgu charakteryzuje się nagłym początkiem. Jeśli zauważymy u kogoś w naszym otoczeniu opadnięcie kącika ust, zaburzenia mowy polegające na tym, że pacjent mówi niewyraźnie albo nie rozumie co się do niego mówi, niedowład kończyn po jednej stronie ciała - powinniśmy natychmiast reagować i dzwonić pod numer 999 lub 112.

Szybka reakcja daje szanse na wyleczenie, ale chory musi trafić do specjalisty nie później niż do 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. To czas, w którym podanie leków lub zabieg może zatrzymać postęp choroby, a nawet odwrócić skutki udaru mózgu.

Zadbaj o siebie, uprzedź udar mózgu

Najlepiej jednak nie dopuścić do wystąpienia udaru mózgu. Właściwa terapia cukrzycy i utrzymywanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego, w istotny sposób zmniejszają ryzyko jego występowania. „Namawiamy też do większej aktywności fizycznej, ponieważ ruch zwiększa wrażliwość na insulinę, poprawia nastrój i jest świetną metodą walki z nadwagą i otyłością. Ważnym elementem terapii cukrzycy jest też zdrowa dieta o niskimi indeksie glikemicznym” – podkreśla
dr Wasilewska.

Więcej informacji na stronie www.stopudarom.pl.

*

Dodaj ogłoszenie