Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwierć wieku tradycji

PAB
Łomża..Jest co świętować

Jest bazą wypadową przyrodników, którzy chcą zwiedzić i podejrzeć przyrodę okolicznych lasów, służy pomocą wszystkim, którzy potrzebują fachowej wiedzy przyrodniczej, kształci uczniów łomżyńskich szkół, jest przystanią dla prac wielu uznanych artystów z całego świata.

W tym roku Muzeum Przyrody w Drozdowie obchodzi 25 lat swojego istnienia. Przez te ćwierć wieku zgromadziło już spory dorobek naukowy i artystyczny. Mija także równe 15 lat od śmierci kompozytora Witolda Lutosławskiego, związanego z dworkiem w Drozdowie.

Czterech dyrektorów
Założycielem i pierwszym dyrektorem Muzeum Przyrody był śp. Andrzej Chyl. Schedę po mężu przejęła Stanisława Chyl, później przez kilka lat placówką zarządzał śp. Mirosław Grużewski, którego pasja przyrodnicza porównywana była do działalności Simony Kossak. Od 2008 roku muzeum ma nowego zarządcę. Funkcję dyrektora sprawuje Anna Archacka.

Przez ćwierć wieku muzeum wypracowało sobie opinię instytucji historycznej. Wystawy historyczne to konsekwencja wydarzeń, jakie rozegrały się w majątku Lutosławskich w ubiegłym stuleciu. To tu na początku 1939 roku zmarł Roman Dmowski, współzałożyciel Narodowej Demokracji. Dmowski bywał tu zresztą kilkakrotnie, związany z rodziną Lutosławskich.

Muzeum Przyrody w Drozdowie jest także miejscem spotkań artystów, fotografów i pasjonatów sztuki. Od lat organizowane są w nim koncerty w ramach festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża, na których słyszymy prawdziwe gwiazdy operowych scen Wybrzeża i kameralne koncerty muzyków z Łomży.

Jubileusz pod znakiem nauki
Te wszystkie najważniejsze dla muzeum osiągnięcia wspominali 4 września goście zaproszeni na uroczysty jubileusz ćwierćwiecza placówki.

Spotkanie było okazją do wręczenia medali i odznaczeń wszystkim, bez których muzeum nie miałoby dzisiejszego kształtu. M.in. Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymały Krystyna Witkowska i Teresa Grużewska.

Jubileusz zdominowała sesja naukowa "Przedstawicielki elit prowincjonalnych w pierwszej połowie XX w." pod opieką naukową prof. Małgorzaty Dajnowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku.

Goście, którzy uczestniczyli w wykładach, na koniec uroczystości wzięli jeszcze udział w recitalu Mariusza Klimka. Artysta zaprezentował piosenki Witolda Lutosławskiego, napisane w połowie ubiegłego stulecia. Obejrzeli też wystawę Teresy Witkowskiej, poświęconą twórczości Lutosławskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna