Cytaty z piosenek: rap, rockowych, o miłości.. Fajne i smutne cytaty z piosenek - dobre na każdą okazję!

ak
Cytaty z piosenek: o miłości, o przyjaźni, rockowe, rap, smutne... Polska Press / canva.com
Cytaty z piosenek bardzo często wyrażają to, co w danym czasie czujemy i myślimy. Z jednej strony mamy mnóstwo cytatów z piosenek, które są wręcz kultowe i znane chyba każdemu, z drugiej strony każdy z nas ma jakieś swoje ulubione. Ilość powstających każdego roku utworów muzycznych z różnych gatunków sprawia, że cytaty z piosenek to prawdziwa kopalnia refleksji o życiu, miłości i relacjach międzyludzkich, złotych myśli na każdą okazję czy też tekstów będących najlepszą opowieścią o konkretnym wydarzeniu. Fajne cytaty z piosenek mogą stać się osobistym mottem życiowym albo hymnem pokoleniowym. Jakie cytaty z piosenek najczęściej do nas trafiają, a jakie są jednymi z najpopularniejszych?

Cytaty z piosenek rap: życie w pigułce

Raperzy w swoich tekstach często dotykają problemów codziennego życia w jego najróżniejszych aspektach. Niektórzy z nich tworzą teksty bardzo dosłowne, dotyczące konkretnych rzeczy, zdarzeń i relacji, inni zaś, nierzadko za pomocą storytellingu, w metaforyczny sposób opowiadają o bardziej złożonych problemach społecznych. Żartobliwe, dosadne, emocjonalne, a nawet wulgarne – cytaty z piosenek rap, które przypadają nam do gustu, są różne. Do niektórych trafiają krótkie zdania, a inni, pytani o ulubione, fajne cytaty z piosenek rap, potrafią z pamięci wyrecytować całą zwrotkę. Dla wielu najlepsze cytaty z piosenek rap pochodzą z utworów zaliczanych często do klasyki polskiego hip-hopu – teksty Kalibra 44 i Paktofoniki, O.S.T.R. czy Łony doskonale zna zarówno pokolenie, które wychowywało się na ich płytach, jak i młodzież. Każdy z nas słyszał kiedyś takie teksty jak:

 • nie ufam nikomu, kocham tylko tych, co na to zasłużyli (Paktofonika, Chwile ulotne)
 • kochana Polsko, dzięki za mądrość, choć idę pod prąd (O.S.T.R., Kochana Polsko)
 • chodź ze mną, chociaż zupełnie nie wiem dokąd, chodź ze mną, by nadać sens życia krokom (Eldo, Chodź ze mną)

To nie jedyne, ale bardzo popularne i po prostu fajne cytaty z piosenek rap po polsku. Jeśli słuchasz tego rodzaju muzyki, z pewnością i ty masz swoje ulubione cytaty, które czymś poruszyły twoje serce. Nie trzeba zresztą słuchać rapu, by cytaty z niego uznać za wartościowe i trafione w punkt.

Cytaty z piosenek o miłości: zawsze aktualne

Nie ma drugiego tak porywającego ludzi uczucia jak miłość, dlatego też nie ma się co dziwić, że lubimy to, co jest z nią związane – w tym cytaty z piosenek o miłości. Te są przez wielu poszukiwane na dużą skalę, choć często w różnym kontekście. Trafiają do nas, kiedy:

 • jesteśmy na nowo zakochani
 • przeżywamy jakiś problem w związku
 • musimy poradzić sobie ze zdradą lub porzuceniem
 • ulokowaliśmy w kimś uczucia bez wzajemności
 • marzymy, by miłość nam się przytrafiła

Oczywiście proporcjonalnie do częstotliwości, z jaką wyszukujemy fajne cytaty z piosenek o miłości, powstają też traktujące o niej piosenki. Miłość to właściwie nieskończony temat, o którym opowiada wiele dzieł kultury, w tym oczywiście muzyka. Najpopularniejsze piosenki o miłości są często poszukiwane w okolicy Walentynek, ale przecież miłość to temat zawsze aktualny. Niektóre cytaty z piosenek o miłości zna niemal każdy, w końcu kto z nas nie słyszał nigdy takich kawałków jak:

 • I Will Always Love You – Whitney Houston
 • All You Need Is Love – The Beatles
 • Tylko Ja i Ty – Dżem
 • Chciałbym umrzeć z miłości – Myslovitz

Miłosne cytaty z piosenek pomagają nam wyrazić cały wachlarz emocji i wewnętrznych przeżyć, których doświadczamy wraz z tym uczuciem. Pozwalają nazwać to, co nam w duszy gra, a czasem najlepiej wyrażają to, co czujemy. Czasem nawet używamy ich do komunikowania naszych uczuć ich obiektowi. Tak bardzo, jak potrafi porwać nas miłość, cytaty z piosenek potrafią trafić wprost do naszego serca i chociaż czasem się do tego nie przyznajemy, każdy z nas ma w tym temacie jakiś ulubiony wers lub dwa.

Bardzo często teksty o miłości są też wykorzystywane jako fajne cytaty z piosenek o przyjaźni. Miłość i przyjaźń są w końcu do siebie bardzo podobne, a przede wszystkim naszych przyjaciół również darzymy miłością i nierzadko są dla nas najważniejszymi osobami na świecie. Z uwagi jednak na to jak ważna w naszym życiu jest przyjaźń, również o niej powstają utwory. Z nich chętnie zaczerpujemy cytaty z piosenek o przyjaźni, którymi często dajemy znać naszym przyjaciołom jak wiele dla nas znaczą – lub sygnalizujemy ich brak w naszym życiu. Przykłady? Bardzo proszę:

 • ona jest przyjaciółką, możesz na nią liczyć, ona ciebie wspiera, kiedy twoje serce krzyczy, ona cię wysłucha, jeśli tego pragniesz, będzie ciężko, kiedy jej zabraknie (Verba – Przyjaciółki)
 • oni to moi przyjaciele, dziękuję wam za to, że nie boję się życia, nie boję się, z wami dolecę do gwiazd, pokonam strach, bez was ciemno jest (Doda – Dziękuję wam)
 • gdzie są moi przyjaciele, bojownicy z tamtych lat, zawsze było ich niewielu, teraz jestem sam (Republika – Biała flaga)

Podobnie jak te o miłości, cytaty z piosenek o przyjaźni potrafią wyrazić całą paletę odczuć, których doświadczamy przy tej tak ważnej i głębokiej relacji z drugim człowiekiem.

Cytaty z piosenek rockowych: kultowe hymny i nie tylko

Wspominaliśmy już o tym, że niektóre teksty to nie tylko fajne cytaty z piosenek, ale przede wszystkim hymny pokoleniowe albo flagowe utwory dotyczące konkretnych, istotnych wydarzeń. Bez wątpienia prawdziwą kopalnią takich tekstów są piosenki rockowe. Niektóre cytaty z piosenek rockowych są ponadczasowe i uniwersalne, ale inne szczególnie mocno są osadzone w czasie, w którym powstały. Tak czy siak, nie brakuje kultowych piosenek, z których pochodzą kultowe cytaty, jak np.:

 • no stop signs, speed limit, nobody’s gonna slow me down (żadnych znaków stop, limitów prędkości, nikt mnie nie zatrzyma, AC/DC – Highway to Hell)
 • with a love like that, you know you should be glad (z miłością taką jak ta, wiesz, że powinieneś się cieszyć, The Beatles – She loves you)
 • I can’t get no satisfaction (nie mogę uzyskać żadnej satysfakcji, The Rolling Stones – Satisfaction)
 • było nas trzech, w każdym z nas inna krew, ale jeden przyświecał nam cel: za kilka lat mieć u stóp cały świat (Perfect – Autobiografia)
 • wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem (Chłopcy z Placu Broni – Kocham wolność)

Polski rock ma się czym pochwalić, również w warstwie tekstowej, dlatego nie jest niczym dziwnym czy zaskakującym, że dla wielu osób ulubione cytaty z piosenek rockowych to te pochodzące z polskich utworów. Wiele osób wskazuje na teksty takich zespołów i wykonawców jak np.:

 • Hey
 • O.N.A.
 • Lech Janerka
 • Coma
 • Republika

Zdaniem wielu osób fajne cytaty z piosenek rockowych z polskiego podwórka to przede wszystkim te, które wyszły spod pióra Kasi Nosowskiej, która dla niektórych jest jedną z lepszych polskich tekściarek.

Depeche Mode - Enjoy The Silence
Depeche Mode - Enjoy The Silence Polska Press / canva.com

Smutne cytaty z piosenek: o tym, że nie zawsze jest dobrze

Tak samo jak trafiają do nas te wersy, które są o miłości, tak też trafiają do nas smutne cytaty z piosenek. Niektórzy tekściarze mają wyjątkowy talent do wyrażania smutków i lęków w swoich tekstach.

Opowiadanie o trudnych doświadczeniach dla wielu osób nie jest łatwe, dlatego często prościej jest posilić się gotowym tekstem piosenki, zwłaszcza, że smutne cytaty z piosenek zwykle uzupełniane są odpowiednim tłem muzycznym, dzięki czemu całość idealnie wyraża uczucia, których doświadcza wiele osób.

Smutne cytaty z piosenek, które lubimy, mogą mówić o smutku w ogóle lub też koncentrować się na cierpieniu związanym z jakimś konkretnym wydarzeniem. Bardzo często wybieramy takie cytaty, które głęboko i w poetycki sposób opisują doświadczane emocje:

 • tęsknię, choć wiem, nie powinienem, zostałem sam jak stoję z rozsznurowanymi butami, mam pełen słoik słonych wspomnień o tobie (Fisz – Sznurowadła)
 • talentów poskąpił Pan, urody żałował też, w kieliszku topi łzy, do płuc pompuje dym (Hey – Katasza)
 • I’m a creep, I’m a weirdo. What the hell am I doing here? I don’t belong here (Jestem czubkiem, jestem dziwakiem. Co ja tu do cholery robię? Nie pasuję tutaj; Radiohead – Creep)

Smutne cytaty z piosenek stanowią dużą część tekstów piosenek w ogóle. Nic dziwnego – smutek to jedno z bardziej dotkliwych uczuć, a historia pokazuje, że wielu artystów najbardziej płodnych było w okresach, kiedy doświadczali prawdziwego smutku.

Cytaty z piosenek po angielsku: do nauki języka i nie tylko

Duża część słuchanej przez nas muzyki ma teksty w języku angielskim. Niektóre z nich łatwo wpadają nam w ucho i potrafią je zapamiętać nawet ci, którzy z angielskim są na bakier, jednak najczęściej dotyczy to tylko refrenów – teksty zwrotek to już wyższa szkoła jazdy. Tymczasem fajne cytaty z piosenek po angielsku to doskonała baza do nauki języka – dzięki nim można łatwo utrwalić sobie niektóre słówka, a przede wszystkim całe zdania, zwroty, związki frazeologiczne.
Jak często wpadał nam w ucho jakiś cytat z piosenki po angielsku i chociaż potrafiliśmy bez problemu go wyrecytować, nie do końca znaliśmy jego znaczenie? Takie sytuacje zdarzają się wbrew pozorom nierzadko, a to przecież doskonała okazja do tego, by poszerzyć swoje słownictwo! Dodatkowo niektóre cytaty z piosenek po angielsku są wręcz kultowe – mowa oczywiście o największych hitach, które każdy słyszał choć raz w życiu. Często są one zarazem tytułami piosenek.

Jakie więc są najbardziej znane cytaty z piosenek po angielsku? Z pewnością można tu zaliczyć:

 • Show must go on (Przedstawienie musi trwać, Queen – The show must go on)
 • Hello darkness, my old friend, I’ve come to talk with you again (Witaj ciemności, mój stary przyjacielu, przyszedłem z tobą znów porozmawiać, Simon & Garfunkel – The sound of silence)
 • Last Christmas I gave you my heart, but the very next day, you gave it away (W ostatnie święta oddałem ci moje serce, ale następnego dnia odrzuciłaś je, Wham! - Last Christmas)
 • [i]All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms (Wszystko czego kiedykolwiek chciałem, wszystko czego kiedykolwiek potrzebowałem, jest tu, w moich ramionach[/i], Depeche Mode – Enjoy the silence)

Uważamy za fajne cytaty z piosenek po angielsku również dlatego, że często po prostu lepiej dla nas brzmią niż polskie teksty. Nierzadko za ich zaletę postrzegamy to, że o pewnych rzeczach mówią wprost, prostym językiem, który nie jest grafomański. Często jednak wykorzystujemy cytaty z piosenek po angielsku dlatego, że po prostu częściej słuchamy anglojęzycznej muzyki niż polskiej, czy jakiejkolwiek innej.

Dżem - Tylko ja i ty
Dżem - Tylko ja i ty Polska Press / canva.com

Cytaty z piosenek to szeroki temat i choć może wydawać się banalny, to jednak wśród niektórych grup cieszy się dużym zainteresowaniem. Bardzo często młodzi ludzie poszukują fajnych cytatów z piosenek, za pomocą których będą mogli wyrazić swoje uczucia, ale nie jest to jedynie domeną młodzieży. Z drugiej strony jak często zdarza się sytuacja, w której najpierw usłyszymy gdzieś fajne cytaty z piosenek, a potem trafimy na samą piosenkę, która nam się spodoba i zostanie z nami na dłużej. Smutne czy o miłości, rockowe czy z rapu – cytaty z piosenek zawsze będą cieszyć się popularnością. A Ty masz swoje ulubione cytaty z piosenek?

Top Muzyczny

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta Delig 32 lata
straciłam niepotrzebnie ponad 7 lat z tym całym SEWERYNEM, a powinnam być z TYM, KTÓREGO NAPRAWDĘ KOCHAM.
Marta Delig lat 32 ul. Dolina Bydgoszcz
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3