Cytaty z piosenek: rap, rockowych, o miłości.. Fajne i smutne cytaty z piosenek - dobre na każdą okazję!

ak
Cytaty z piosenek: o miłości, o przyjaźni, rockowe, rap, smutne...
Cytaty z piosenek: o miłości, o przyjaźni, rockowe, rap, smutne... Polska Press / canva.com
Cytaty z piosenek bardzo często wyrażają to, co w danym czasie czujemy i myślimy. Z jednej strony mamy mnóstwo cytatów z piosenek, które są wręcz kultowe i znane chyba każdemu, z drugiej strony każdy z nas ma jakieś swoje ulubione. Ilość powstających każdego roku utworów muzycznych z różnych gatunków sprawia, że cytaty z piosenek to prawdziwa kopalnia refleksji o życiu, miłości i relacjach międzyludzkich, złotych myśli na każdą okazję czy też tekstów będących najlepszą opowieścią o konkretnym wydarzeniu. Fajne cytaty z piosenek mogą stać się osobistym mottem życiowym albo hymnem pokoleniowym. Jakie cytaty z piosenek najczęściej do nas trafiają, a jakie są jednymi z najpopularniejszych?

Cytaty z piosenek rap: życie w pigułce

Raperzy w swoich tekstach często dotykają problemów codziennego życia w jego najróżniejszych aspektach. Niektórzy z nich tworzą teksty bardzo dosłowne, dotyczące konkretnych rzeczy, zdarzeń i relacji, inni zaś, nierzadko za pomocą storytellingu, w metaforyczny sposób opowiadają o bardziej złożonych problemach społecznych. Żartobliwe, dosadne, emocjonalne, a nawet wulgarne – cytaty z piosenek rap, które przypadają nam do gustu, są różne. Do niektórych trafiają krótkie zdania, a inni, pytani o ulubione, fajne cytaty z piosenek rap, potrafią z pamięci wyrecytować całą zwrotkę. Dla wielu najlepsze cytaty z piosenek rap pochodzą z utworów zaliczanych często do klasyki polskiego hip-hopu – teksty Kalibra 44 i Paktofoniki, O.S.T.R. czy Łony doskonale zna zarówno pokolenie, które wychowywało się na ich płytach, jak i młodzież. Każdy z nas słyszał kiedyś takie teksty jak:

 • nie ufam nikomu, kocham tylko tych, co na to zasłużyli (Paktofonika, Chwile ulotne)
 • kochana Polsko, dzięki za mądrość, choć idę pod prąd (O.S.T.R., Kochana Polsko)
 • chodź ze mną, chociaż zupełnie nie wiem dokąd, chodź ze mną, by nadać sens życia krokom (Eldo, Chodź ze mną)

To nie jedyne, ale bardzo popularne i po prostu fajne cytaty z piosenek rap po polsku. Jeśli słuchasz tego rodzaju muzyki, z pewnością i ty masz swoje ulubione cytaty, które czymś poruszyły twoje serce. Nie trzeba zresztą słuchać rapu, by cytaty z niego uznać za wartościowe i trafione w punkt.

Cytaty z piosenek o miłości: zawsze aktualne

Nie ma drugiego tak porywającego ludzi uczucia jak miłość, dlatego też nie ma się co dziwić, że lubimy to, co jest z nią związane – w tym cytaty z piosenek o miłości. Te są przez wielu poszukiwane na dużą skalę, choć często w różnym kontekście. Trafiają do nas, kiedy:

 • jesteśmy na nowo zakochani
 • przeżywamy jakiś problem w związku
 • musimy poradzić sobie ze zdradą lub porzuceniem
 • ulokowaliśmy w kimś uczucia bez wzajemności
 • marzymy, by miłość nam się przytrafiła

Oczywiście proporcjonalnie do częstotliwości, z jaką wyszukujemy fajne cytaty z piosenek o miłości, powstają też traktujące o niej piosenki. Miłość to właściwie nieskończony temat, o którym opowiada wiele dzieł kultury, w tym oczywiście muzyka. Najpopularniejsze piosenki o miłości są często poszukiwane w okolicy Walentynek, ale przecież miłość to temat zawsze aktualny. Niektóre cytaty z piosenek o miłości zna niemal każdy, w końcu kto z nas nie słyszał nigdy takich kawałków jak:

 • I Will Always Love You – Whitney Houston
 • All You Need Is Love – The Beatles
 • Tylko Ja i Ty – Dżem
 • Chciałbym umrzeć z miłości – Myslovitz

Miłosne cytaty z piosenek pomagają nam wyrazić cały wachlarz emocji i wewnętrznych przeżyć, których doświadczamy wraz z tym uczuciem. Pozwalają nazwać to, co nam w duszy gra, a czasem najlepiej wyrażają to, co czujemy. Czasem nawet używamy ich do komunikowania naszych uczuć ich obiektowi. Tak bardzo, jak potrafi porwać nas miłość, cytaty z piosenek potrafią trafić wprost do naszego serca i chociaż czasem się do tego nie przyznajemy, każdy z nas ma w tym temacie jakiś ulubiony wers lub dwa.

Bardzo często teksty o miłości są też wykorzystywane jako fajne cytaty z piosenek o przyjaźni. Miłość i przyjaźń są w końcu do siebie bardzo podobne, a przede wszystkim naszych przyjaciół również darzymy miłością i nierzadko są dla nas najważniejszymi osobami na świecie. Z uwagi jednak na to jak ważna w naszym życiu jest przyjaźń, również o niej powstają utwory. Z nich chętnie zaczerpujemy cytaty z piosenek o przyjaźni, którymi często dajemy znać naszym przyjaciołom jak wiele dla nas znaczą – lub sygnalizujemy ich brak w naszym życiu. Przykłady? Bardzo proszę:

 • ona jest przyjaciółką, możesz na nią liczyć, ona ciebie wspiera, kiedy twoje serce krzyczy, ona cię wysłucha, jeśli tego pragniesz, będzie ciężko, kiedy jej zabraknie (Verba – Przyjaciółki)
 • oni to moi przyjaciele, dziękuję wam za to, że nie boję się życia, nie boję się, z wami dolecę do gwiazd, pokonam strach, bez was ciemno jest (Doda – Dziękuję wam)
 • gdzie są moi przyjaciele, bojownicy z tamtych lat, zawsze było ich niewielu, teraz jestem sam (Republika – Biała flaga)

Podobnie jak te o miłości, cytaty z piosenek o przyjaźni potrafią wyrazić całą paletę odczuć, których doświadczamy przy tej tak ważnej i głębokiej relacji z drugim człowiekiem.

Cytaty z piosenek rockowych: kultowe hymny i nie tylko

Wspominaliśmy już o tym, że niektóre teksty to nie tylko fajne cytaty z piosenek, ale przede wszystkim hymny pokoleniowe albo flagowe utwory dotyczące konkretnych, istotnych wydarzeń. Bez wątpienia prawdziwą kopalnią takich tekstów są piosenki rockowe. Niektóre cytaty z piosenek rockowych są ponadczasowe i uniwersalne, ale inne szczególnie mocno są osadzone w czasie, w którym powstały. Tak czy siak, nie brakuje kultowych piosenek, z których pochodzą kultowe cytaty, jak np.:

 • no stop signs, speed limit, nobody’s gonna slow me down (żadnych znaków stop, limitów prędkości, nikt mnie nie zatrzyma, AC/DC – Highway to Hell)
 • with a love like that, you know you should be glad (z miłością taką jak ta, wiesz, że powinieneś się cieszyć, The Beatles – She loves you)
 • I can’t get no satisfaction (nie mogę uzyskać żadnej satysfakcji, The Rolling Stones – Satisfaction)
 • było nas trzech, w każdym z nas inna krew, ale jeden przyświecał nam cel: za kilka lat mieć u stóp cały świat (Perfect – Autobiografia)
 • wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem (Chłopcy z Placu Broni – Kocham wolność)

Polski rock ma się czym pochwalić, również w warstwie tekstowej, dlatego nie jest niczym dziwnym czy zaskakującym, że dla wielu osób ulubione cytaty z piosenek rockowych to te pochodzące z polskich utworów. Wiele osób wskazuje na teksty takich zespołów i wykonawców jak np.:

 • Hey
 • O.N.A.
 • Lech Janerka
 • Coma
 • Republika

Zdaniem wielu osób fajne cytaty z piosenek rockowych z polskiego podwórka to przede wszystkim te, które wyszły spod pióra Kasi Nosowskiej, która dla niektórych jest jedną z lepszych polskich tekściarek.

Depeche Mode - Enjoy The Silence
Depeche Mode - Enjoy The Silence Polska Press / canva.com

Smutne cytaty z piosenek: o tym, że nie zawsze jest dobrze

Tak samo jak trafiają do nas te wersy, które są o miłości, tak też trafiają do nas smutne cytaty z piosenek. Niektórzy tekściarze mają wyjątkowy talent do wyrażania smutków i lęków w swoich tekstach.

Opowiadanie o trudnych doświadczeniach dla wielu osób nie jest łatwe, dlatego często prościej jest posilić się gotowym tekstem piosenki, zwłaszcza, że smutne cytaty z piosenek zwykle uzupełniane są odpowiednim tłem muzycznym, dzięki czemu całość idealnie wyraża uczucia, których doświadcza wiele osób.

Smutne cytaty z piosenek, które lubimy, mogą mówić o smutku w ogóle lub też koncentrować się na cierpieniu związanym z jakimś konkretnym wydarzeniem. Bardzo często wybieramy takie cytaty, które głęboko i w poetycki sposób opisują doświadczane emocje:

 • tęsknię, choć wiem, nie powinienem, zostałem sam jak stoję z rozsznurowanymi butami, mam pełen słoik słonych wspomnień o tobie (Fisz – Sznurowadła)
 • talentów poskąpił Pan, urody żałował też, w kieliszku topi łzy, do płuc pompuje dym (Hey – Katasza)
 • I’m a creep, I’m a weirdo. What the hell am I doing here? I don’t belong here (Jestem czubkiem, jestem dziwakiem. Co ja tu do cholery robię? Nie pasuję tutaj; Radiohead – Creep)

Smutne cytaty z piosenek stanowią dużą część tekstów piosenek w ogóle. Nic dziwnego – smutek to jedno z bardziej dotkliwych uczuć, a historia pokazuje, że wielu artystów najbardziej płodnych było w okresach, kiedy doświadczali prawdziwego smutku.

Cytaty z piosenek po angielsku: do nauki języka i nie tylko

Duża część słuchanej przez nas muzyki ma teksty w języku angielskim. Niektóre z nich łatwo wpadają nam w ucho i potrafią je zapamiętać nawet ci, którzy z angielskim są na bakier, jednak najczęściej dotyczy to tylko refrenów – teksty zwrotek to już wyższa szkoła jazdy. Tymczasem fajne cytaty z piosenek po angielsku to doskonała baza do nauki języka – dzięki nim można łatwo utrwalić sobie niektóre słówka, a przede wszystkim całe zdania, zwroty, związki frazeologiczne.
Jak często wpadał nam w ucho jakiś cytat z piosenki po angielsku i chociaż potrafiliśmy bez problemu go wyrecytować, nie do końca znaliśmy jego znaczenie? Takie sytuacje zdarzają się wbrew pozorom nierzadko, a to przecież doskonała okazja do tego, by poszerzyć swoje słownictwo! Dodatkowo niektóre cytaty z piosenek po angielsku są wręcz kultowe – mowa oczywiście o największych hitach, które każdy słyszał choć raz w życiu. Często są one zarazem tytułami piosenek.

Jakie więc są najbardziej znane cytaty z piosenek po angielsku? Z pewnością można tu zaliczyć:

 • Show must go on (Przedstawienie musi trwać, Queen – The show must go on)
 • Hello darkness, my old friend, I’ve come to talk with you again (Witaj ciemności, mój stary przyjacielu, przyszedłem z tobą znów porozmawiać, Simon & Garfunkel – The sound of silence)
 • Last Christmas I gave you my heart, but the very next day, you gave it away (W ostatnie święta oddałem ci moje serce, ale następnego dnia odrzuciłaś je, Wham! - Last Christmas)
 • [i]All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms (Wszystko czego kiedykolwiek chciałem, wszystko czego kiedykolwiek potrzebowałem, jest tu, w moich ramionach[/i], Depeche Mode – Enjoy the silence)

Uważamy za fajne cytaty z piosenek po angielsku również dlatego, że często po prostu lepiej dla nas brzmią niż polskie teksty. Nierzadko za ich zaletę postrzegamy to, że o pewnych rzeczach mówią wprost, prostym językiem, który nie jest grafomański. Często jednak wykorzystujemy cytaty z piosenek po angielsku dlatego, że po prostu częściej słuchamy anglojęzycznej muzyki niż polskiej, czy jakiejkolwiek innej.

Dżem - Tylko ja i ty
Dżem - Tylko ja i ty Polska Press / canva.com

Cytaty z piosenek to szeroki temat i choć może wydawać się banalny, to jednak wśród niektórych grup cieszy się dużym zainteresowaniem. Bardzo często młodzi ludzie poszukują fajnych cytatów z piosenek, za pomocą których będą mogli wyrazić swoje uczucia, ale nie jest to jedynie domeną młodzieży. Z drugiej strony jak często zdarza się sytuacja, w której najpierw usłyszymy gdzieś fajne cytaty z piosenek, a potem trafimy na samą piosenkę, która nam się spodoba i zostanie z nami na dłużej. Smutne czy o miłości, rockowe czy z rapu – cytaty z piosenek zawsze będą cieszyć się popularnością. A Ty masz swoje ulubione cytaty z piosenek?

Top Muzyczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta Delig 32 lata
straciłam niepotrzebnie ponad 7 lat z tym całym SEWERYNEM, a powinnam być z TYM, KTÓREGO NAPRAWDĘ KOCHAM.
Marta Delig lat 32 ul. Dolina Bydgoszcz
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie