Spis treści
Groźny czad, czyli tlenek węgla. Nie poczujesz go, gdy będzie cię zatruwał
W każdym sezonie grzewczym przybywa w Polsce ofiar śmiertelnych zatrucia tlenkiem węgla, jednak do zatruć dochodzi również latem, gdy panują wysokie temperatury.
– Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku) – wyjaśnia Biuro Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na gov.pl. – Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Tlenek węgla potrafi zabić całą rodzinę w kilkanaście minut. Przy wysokim stężeniu zgon możliwy jest już po jednej minucie. Jest szczególnie groźny dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz ludzi z chorobami układu oddechowego i krwionośnego.
– Czad, czyli tlenek węgla, jest bezbarwny i bezwonny – podkreśla bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. – Nie szczypie w oczy, nie drapie w gardle. Człowiek jest nieświadomy, że ulatniający się z pieca czad zaczyna podtruwać. Dochodzą bóle głowy, które często tłumaczymy sobie zmęczeniem czy niewyspaniem. Potem tracimy przytomność. I możemy się już nigdy nie obudzić.
Mimo tak ogromnego zagrożenia wiele osób nie wie, że czad to trzecia najczęstsza przyczyna zatruć w Polsce (po lekach i alkoholu). Za szczęściarzy mogą uważać się ci, dla których podtrucie kończy się tylko pobytem w szpitalu – co roku z powodu czadu umiera kilkadziesiąt osób.
Co w domu może wytwarzać czad?
Czad powstaje w wyniku spalania (np. gazu, węgla, nafty, oleju) przy niepełnym dostępie powietrza. Wytwarzają się wówczas substancje, które nie powstają przy normalnym spalaniu, w tym m.in. właśnie tlenek węgla. Właśnie z tego powodu zagrożenie zatruciem rośnie w sezonie grzewczym.
Jak podaje Państwowa Straż Pożarna, czad mogą wytwarzać w domu m.in.:
- kominki,
- gazowe podgrzewacze wody,
- piece węglowe,
- piece olejowe,
- piece gazowe,
- kuchenki gazowe.
Tlenek węgla często gromadzi się w domu wskutek źle działającego odprowadzania spalin, a więc np. zablokowanego przewodu kominowego czy nieszczelności instalacji.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
Czad często bywa mylony z gazem z kuchenki gazowej albo dymem – substancjami, które da się wyczuć po charakterystycznym zapachu. Według badań zleconych przez MSWiA aż co czwarty Polak błędnie sądzi, że tlenek węgla da się wyczuć węchem. Tymczasem człowiek na ogół w ogóle nie jest świadomy, że właśnie jest zatruwany czadem – tym bardziej że do wielu takich sytuacji dochodzi w nocy, gdy domownicy śpią.
Najczęstsze objawy zatrucia czadem to:
- najpierw lekkie bóle i zawroty głowy, zmęczenie, uczucie duszności, czasem wymioty,
- później przychodzi ospałość, osłabienie, trudność z zebraniem myśli,
- wreszcie pojawiają się kłopoty z oddychaniem i utrata przytomności, a jeśli nie zostanie udzielona pomoc – następuje śmierć.
– Osłabienie i ospałość, którą czuje osoba zaczadzona oraz zaburzenia zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest ona całkowicie bierna i nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny – ostrzega Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie.
Jak chronić się przed zaczadzeniem? Stosuj te metody
Żeby uniknąć zagrożenia ze strony tlenku węgla, należy przede wszystkim działać profilaktycznie, czyli nie dopuszczać do powstania sytuacji, gdy czad się wytwarza i gromadzi w domu lub mieszkaniu. Przede wszystkim należy pamiętać, że właściciele nieruchomości mają obowiązek przeprowadzania kontroli instalacji gazowej i kominów przynajmniej raz w roku.
– Na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych ciąży obowiązek poddania użytkowanego obiektu budowlanego co najmniej jednej w roku kontroli okresowej polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego m.in. przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych – przypomina Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. – W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego (...) są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia i uzupełnić braki (...).
By uniknąć zaczadzenia, ważne jest też przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy użytkowaniu domu czy mieszkania. Należy przestrzegać następujących reguł:
- W pomieszczeniach, gdzie odbywa się spalanie (np. kuchnia, łazienka, salon z kominkiem) obowiązkowo musi znajdować się sprawny czujnik czadu.
- Pod żadnym pozorem nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.
- Często sprawdzaj ciąg powietrza w pobliżu kratek wentylacyjnych, np. przykładając kartkę.
- Sprawdź sprawność wentylacji po wymianie okien na nowe, bardziej szczelne.
- Często wietrz pomieszczenia, gdzie odbywa się spalanie.
- Nie używaj urządzeń (np. pieca, kuchenki) wadliwych, niesprawnych, uszkodzonych.
- Zadbaj o to, by wymiany instalacji i urządzeń dokonywali wyłącznie wykwalifikowani fachowcy.
- Gdy zaczniesz czuć dziwną ospałość, senność, ból głowy – natychmiast otwórz okna, a potem jak najszybciej opuść dom wraz z całą rodziną i wezwij straż pożarną.
– Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, niemającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii – ostrzegają strażacy.
Trzeba pamiętać, że do zatruć czadem dochodzi nie tylko w sezonie grzewczym, ale również latem. Wtedy powodem są piecyki gazowe ogrzewające wodę. Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie czujnika czadu, do czego zachęca m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na bieżąco badający dostępne na rynku urządzenia.
– Dzięki wspólnej akcji UOKiK, IH i KAS do obrotu nie trafiło prawie 3 tysiące urządzeń, które nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. Było wśród nich 750 sztuk czujnika czadu, który nie przeszedł pozytywnie testów w laboratorium. Niebezpieczne produkty zostały zniszczone – informuje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Kupuj artykuły do sprzątania taniej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?