MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czad i ogień. Obudź czujność. Czad to cichy zabójca (zdjęcia)

Redakcja
Na zdjęciu (od lewej): nadbryg. Leszek Suski, Komendant Główny PSP i wiceminister Jarosław Zieliński
Na zdjęciu (od lewej): nadbryg. Leszek Suski, Komendant Główny PSP i wiceminister Jarosław Zieliński Wojciech Wojtkielewicz
Tylko w ub.r. w Podlaskiem zginęło w pożarach 30 osób, a 172 zostały ranne. Gdyby czujki dymu i czujniki tlenku węgla były w każdym domu, ofiar byłoby mniej.

- Czad jest groźny, niewidoczny, bezwonny i bezbarwny - nie widać go, nie słychać i nie czuć. On się skrada... - mówił Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, podczas poniedziałkowej konferencji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

Zabójcze toksyny

Spotkanie poświęcone było inauguracji w woj. podlaskim ogólnopolskiej kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność”. Zorganizował je Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

- Konferencja poświęcona jest podnoszeniu świadomości, związanej z zagrożeniem, jakie niesie tlenek węgla, zwany popularnie czadem. Mówimy, jakie są jego źródła, w jaki sposób on powstaje. Mówimy o tym, żeby instalować czujniki gazu czy czujki dymu, bo one mogą nas ostrzegać przed niebezpieczeństwem - wyjaśniał minister Zieliński.

Według danych Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku w ubiegłym roku w woj. podlaskim było blisko pięć tys. pożarów, zginęło w nich 30 osób, a 172 zostały ranne. Aż w 70 proc. przypadków śmierć spowodował kontakt z dymami i toksycznymi spalinami, np. tlenkiem węgla, chlorowodorem czy cyjanowodorem.

- W ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września ub.r. do kwietnia br., śmierć z powodu tlenku węgla poniosło 50 osób. Pięć lat temu było to 111 osób przy podobnej liczbie zdarzeń, związanych z czadem. Oznacza to, że walka z jego skutkami może być skuteczna, bo już o ponad połowę w ciągu pięciu lat spadła liczba ofiar - powiedział minister Zieliński. - Nadal jednak z powodu czadu ginie zbyt dużo ludzi. Nawet gdyby tylko jedna osoba zginęła, to należy o tym mówić, ponieważ każde życie ludzkie jest najwyższą wartością - dodał.

Konkurs dla młodzieży

Kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność” towarzyszy konkurs organizowany przez MSWiA. Ma on na celu uświadomienie dzieci i młodzież o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Jest skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Polega na nakręceniu filmu, dotyczącego profilaktyki zatruć czadem i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Długość spotu nie może przekraczać 40 sekund. Prace można wysyłać do 23 listopada. Dla najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne. Główna to 5 tys. zł. Więcej informacji - na stronie www.mswia.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna