MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czad jest niebezpieczny także latem. Uważaj na zatrucie tlenkiem węgla podczas upałów

PAP
Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Czad jest zagrożeniem nie tylko zimą, ale także podczas upałów.
Czad jest zagrożeniem nie tylko zimą, ale także podczas upałów. pixabay.com
Zatrucia tlenkiem węgla często kojarzy się z sezonem grzewczym. Jednak okazuje się, że czad jest także dużym zagrożeniem, gdy panują upały, bo wysokie temperatury mają negatywny wpływ na stan przewodów kominowych.

Spis treści

Ciąg wsteczny pojawia się podczas upałów

Tlenek węgla może wydzielać się w pomieszczeniach nie tylko zimą, przy okazji ogrzewania domów, ale także latem, np. podczas ogrzewania wody. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie gdy np. piecyk gazowy znajduje się w łazience. Zagrożeniem jest wysoka temperatura.
Zwiększa ona ryzyko powstania tzw. ciągu wstecznego, który może być bardzo niebezpieczny. (…) Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna. Powstaje słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem – przestrzega rzecznik bielskich strażaków, mł. bryg. Patrycja Pokrzywa. Tylko w Bielsku-Białej od początku czerwca strażacy interweniowali aż 50 razy w związku z tlenkiem węgla.

Czytaj także: Jak się chronić przed śmiercionośnym tlenkiem węgla? Sprawdź, jakie są objawy zatrucia czadem

Jak radzić sobie z problemem czadu latem?

Patrycja Pokrzywa wskazuje, że nie ma skutecznego rozwiązania tego problemu. Zaleca przeczekanie upałów oraz korzystanie z kąpieli wieczorem lub wcześnie rano, gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych.
Jedyną metodą jest przeczekanie upałów i branie kąpieli wieczorem lub wcześnie rano. Czyli wtedy, gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych. Należy też wystrzegać się używania urządzeń grzewczych w godzinach silnego nasłonecznienia, a więc od godz. 9.00 do 18.00. Pamiętajmy też, aby zapewnić odpowiednią wentylację w mieszkaniach i zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla – zaleca Pokrzywa.

Tlenek węgla to cichy zabójca

Tlenek węgla, znany również jako czad, jest bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku gazem, który jest bardzo trujący. Patrycja Pokrzywa przypomina, że gaz ten jest nazywany cichym zabójcą, ponieważ człowiek nie jest w stanie wykryć go zmysłami. Czadu nie można wyczuć!
W Polsce każdego roku z powodu zatrucia się tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób. Stężenie tlenku węgla dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia to 35 ppm, natomiast przy stężeniu około 200 ppm człowiek zaczyna odczuwać dolegliwości związane z zatruciem.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Aby uniknąć niebezpieczeństwa, warto zadbać o odpowiednią wentylację w mieszkaniach oraz zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla. Wysokie temperatury mogą sprzyjać powstawaniu ciągu wstecznego, dlatego należy unikać używania urządzeń grzewczych w godzinach silnego nasłonecznienia.

Objawy zatrucia czadem

Do podstawowych objawów zatrucia tlenkiem węgla należy: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi oraz orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości (łącznie ze śpiączką), drgawki, ból w klatce piersiowej (szczególnie u osób z chorobą wieńcową), nagłe zatrzymanie krążenia.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna