MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarna Białostocka. Promostal inwestuje w produkcję zbiorników LNG, czyli zbiorników na gaz ciekły

Opr. Andrzej Matys
Producent konstrukcji stalowych, Promostal z Czarnej Białostockiej wchodzi w nowy segment działalności: produkcję kriogenicznych zbiorników do magazynowania LNG, czyli gazu ziemnego w stanie ciekłym. To właśnie gaz płynny ma odgrywać centralną rolę, jako alternatywa wobec braku dostaw gazu z Rosji.

- Wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu do Polski powoduje niepokój na rynku i obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Tymczasem oczywistą alternatywą dla dostaw gazu z Rosji, jest skroplony gaz ziemny LNG, dostarczany do Polski drogą morską m.in. przez terminal w Świnoujściu. Niezbędna jest jednak rozbudowa infrastruktury LNG, której istotną częścią są kriogeniczne zbiorniki magazynowe. Mamy więc nadzieję, że nasza inwestycja w dywersyfikację produkcji, okaże się strzałem w dziesiątkę - mówi Agnieszka Stanisławczyk, prezes Promostalu.

Promostal uruchomił produkcję innowacyjnych zbiorników kriogenicznych w ramach unijnego programu, wspierającego inwestycje w podlaskich przedsiębiorstwach. Wart blisko 24,5 mln projekt (z czego fundusze europejskie to 7 mln zł) zakładał również przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, których efektem jest wprowadzenie na rynek nowego zbiornika magazynowego.

Własna myśl technologiczna

Zbiorniki magazynowe LNG Promostalu budową przypominają termos.

- Jednak w odróżnieniu od termosu, wnętrze wykonane jest z nierdzewnej stali, a obudowa zewnętrzna - ze stali konstrukcyjnej, zabezpieczonej powłoką antykorozyjną, która też ma za zadanie odbijanie ciepła od promieniowania słonecznego. Najważniejszą częścią naszego zbiornika jest izolacja termiczna, która pozwala na utrzymanie cieczy LNG w temperaturze -162 st. C. Jest ona zbudowana z wielowarstwowej izolacji MLI oraz wysokiej próżni – mówi inżynier Marek Supruniuk i dodaje: - Przy doborze izolacji czerpaliśmy z rozwiązań stosowanych w pojazdach kosmicznych, które muszą pracować w temperaturach, jakie panują np. na księżycu: od -180 do +110 st. C.

Czytaj również:

Autonomiczny kriogeniczny magazyn LNG Zbiorniki kriogeniczne służą do magazynowania gazu w postaci skroplonej, a ich konstrukcja pozwala utrzymywać paliwo w temperaturze -162°C. W wyniku procesu schładzania gaz ziemny zmniejsza swoją objętość ok. 600 razy i można go łatwo transportować w takich zbiornikach na znaczne odległości. Promostal kieruje swoją nową ofertę do firm, prowadzących handel i dystrybucję gazu LNG, firm zajmujących się projektowaniem i budową stacji regazyfikacji LNG oraz stacji tankowania LNG/CNG, wykorzystujących kriogeniczne zbiorniki do magazynowania skroplonego gazu.

Potencjalnymi odbiorcami LNG z takich stacji są średni i duzi klienci przemysłowi, wykorzystujący skroplony gaz do celów technologicznych, a także do ogrzewania. To też źródło energii dla wszelkich odbiorców indywidualnych, którzy nie mają dostępu do systemu przesyłowego gazu ziemnego, czyli małych miejscowości, gmin, osiedli mieszkaniowych, ośrodków wypoczynkowych czy hoteli. Autonomiczne zbiorniki LNG pozwalają na wykonanie lokalnych sieci gazowych, do których mogą podłączać się indywidualni odbiorcy na takich samych zasadach, jak przy standardowych sieciach gazu ziemnego. LNG wykorzystują również stacje tankowania taboru komunikacji miejskiej, międzymiastowej i samochodów ciężarowych.

Czytaj również:

Płynny gaz – paliwo skazane na sukces

Według ekspertów, zwrot w kierunku LNG to najbardziej naturalny ruch w bieżącej sytuacji. Ale płynny gaz ma przyszłość nie tylko wobec braku dostaw z Rosji czy dostępu do sieci gazowej. To także medium przyjazne środowisku, bardzo ekonomiczne ze względu na niskie koszty eksploatacji, transportu i magazynowania, no i bezpieczne. Nie ma możliwości skażenia środowiska w przypadku wycieku gazu skroplonego.

Jest to także paliwo bardzo wydajne - po regazyfikacji - ze 100 m sześć. LNG otrzymujemy 60 tys. m sześć. gazu ziemnego. Zbiorniki kriogeniczne mają różne pojemności – najpopularniejsze, liczące 60 m sześć. mogą pomieścić nawet 32 400 m sześć. paliwa w postaci gazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czarna Białostocka. Promostal inwestuje w produkcję zbiorników LNG, czyli zbiorników na gaz ciekły - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna