Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na ciepło systemowe w Twoim domu

Promocja
Archiwum
Ogrzewanie budynków może negatywnie wpływać na zdrowie i środowisko. Takiego zagrożenia nie ma przy cieple systemowym

Niska emisja, to zanieczyszczenia, które trafiają do środowiska z kominów o wysokości do 40 metrów. Takie znajdują się głównie w budynkach jednorodzinnych. Najlepszym więc rozwiązaniem byłoby podłączenie ich do miejskich sieci ciepłowniczych.

Wielkość rocznej emisji uzależniona jest, rzecz jasna, od długości sezonu grzewczego. Szacuje się, że w naszym kraju, każdego roku spala się ok. 9 mln ton węgla i ok. 7,5 mln ton drewna. Powoduje to bardzo wysoki udział emisji zanieczyszczeń.

W 28 strefach naszego kraju, na 46 wszystkich, stężenie pyłów przekracza normy. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że długotrwałe narażenie na działanie tego typu zanieczyszczeń skraca długość życia średnio o 8 miesięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju, gdzie zanieczyszczenie środowiska jest jednym z najwyższych, negatywne skutki zdrowotne są jeszcze większe. Nie ma wątpliwości, że szczególnie zagrożeni są mieszkańcy miast, zwłaszcza osiedli domów jednorodzinnych, czy bloków, do których ciepło dostarczane jest przez lokalne, nierzadko niezbyt sprawne kotłownie. Kilka lat temu międzynarodowa grupa ekspertów stwierdziła, że zanieczyszczenie powietrza w dzielnicach, w których dominuje ogrzewanie piecami węglowymi i małymi kotłowniami jest niemal dwukrotnie większe, niż w dzielnicach przemysłowych. Przyczyny powstawania spalin leżą w jakości używanych surowców, a także w przebiegu procesu ich spalania. W budynkach jednorodzinnych instalacja sprawna jest w ok. 60 procentach, co powoduje, że miliony ton węgla jest marnotrawione. W ciepłowniach i elektrociepłowniach zaś sprawność wytwarzania i przesyłu ciepła systemowego do odbiorców wynosi ponad 80 procent. Natomiast biorąc pod uwagę emisję spalin, to indywidualne domowe kotłownie emitują ich dziesięć razy więcej, niż miejskie ciepłownie.

W przypadku ogrzewania indywidualnego do atmosfery trafia ok. 100 tys. ton spalin rocznie.
Znaczna część mieszkańców, w wyborze sposobu ogrzewania kieruje się przede wszystkim względami ekonomicznymi. To błąd. Należy brać pod uwagę wszystkie czynniki, także zdrowotne i ekologiczne. Tym bardziej, że emisję spalin można obniżyć. Na terenie miasta funkcjonuje bowiem system ciepłowniczy zarządzany przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej spółka z o.o. Prowadzi ono działalność w zakresie wytwarzania oraz przesyłania i dystrybucji ciepła i wytwarzania energii elektrycznej.

Miejski system ciepłowniczy składa się z nowoczesnej elektrociepłowni przy ul. Przemysłowej i rezerwowej przy ul. Przytorowej, 90-kilometrowej sieci cieplnej, około 800 sztuk węzłów podłączonych do ciągłego systemu monitorującego dostawę energii oraz zewnętrznych instalacji odbiorczych.

W Ciepłowni Głównej przy ul. Przemysłowej od 2008 roku funkcjonuje instalacja skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Sprawność ciepłowni wynosi ok. 87%. W celu ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery przedsiębiorstwo inwestuje w nowoczesne technologie. W wyniku wybudowania odpowiedniego elektrofiltra - odpylanie spalin odbywa się na poziomie 93-99%. Prowadzony jest również monitoring ciągły emisji zanieczyszczeń do powietrza, jak również stosowany jest opał o odpowiednich parametrach jakościowych tj. o niższej zawartości siarki i popiołu. W wyniku przeprowadzonych inwestycji Spółka uzyskuje wartości emisji zanieczyszczeń do powietrza na poziomie znacząco niższym od dopuszczalnych.

Ochrona środowiska naturalnego, to jeden z priorytetów przyjętych przez PEC. Tezę tę potwierdza fakt przyznania spółce certyfikatu ISO 14001. Czy normy są utrzymane, sprawdzają co roku audytorzy.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna