Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sadzić bez? Teraz jest na to najlepsza pora. Co zrobić, żeby lilak zdrowo rósł i cieszył oko?

Justyna Madan
Justyna Madan
Lilak pospolity znany jest bardziej pod nazwą bez. Nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale równie dobrze smakuje, a jego uprawa jest całkiem prosta.
Lilak pospolity znany jest bardziej pod nazwą bez. Nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale równie dobrze smakuje, a jego uprawa jest całkiem prosta. pixabay.com
Uprawa bzu jest dosyć prosta, a później możemy go zjeść. Ten piękne kwitnący krzew można poczuć na długo zanim go zobaczymy, a zapachu nie pomylimy z niczym innym. Kiedy kwitnie lilak pospolity, to również dowód, że nadchodzą cieplejsze dni. Moc zawarta w maleńkich kwiatostanach jest tak wielka, że wypełni zapachem podwórko lub pokój nawet jeśli mamy tylko jedną gałązkę. Jednak lilak pospolity nie tylko ładnie wygląda.

Spis treści

Bez to wyrozumiały i łatwy w uprawie krzew, a poza tym jest doskonałym źródłem nektaru dla zapylaczy, dlatego zapach i wygląd nie są jego jedyną zaletą. Uwielbiają go zarówno pszczoły, jak i motyle (). Ponadto jest siedliskiem dla ptaków, więc sadząc bez w ogrodzie, mamy szansę obserwować całkiem różnorodną przyrodę. A kiedy już nacieszymy oczy, warto zebrać kwiaty i zrobić z nich w kuchni coś pysznego.

Jak i kiedy sadzić bez?

Lilak pospolity można tak naprawdę sadzić o każdej porze roku, chociaż najlepszym czasem jest przełom marca i kwietnia. Jeśli chcemy cieszyć się lilakiem jak najszybciej, warto kupić sadzonkę, już lekko rozwiniętą, w lokalnym sklepie ogrodniczym. Roślina zacznie kwitnąć po raz pierwszy po co najmniej 2-3 latach od zasadzenia.

Wybierz miejsce dobrze nasłonecznione, a ziemię przed sadzeniem dobrze przekop. Następnie wykop dziurę nieco głębszą i szerszą niż doniczka, w której rośnie kupiony krzew. Włóż roślinę i przykryj wierzchnią warstwą gleby i zasil go od razu kompostem lub inną organiczną ściółką. Podlewaj obficie, zwłaszcza na początku.

Jeśli planujesz zasadzić więcej niż jeden krzew, pamiętaj, aby rozstawić je w odległości 3-4 metrów od siebie. Bez można z powodzeniem posadzić obok hortensji, jaśminowca, piwonii czy forsycji.

Pielęgnacja bzu

Dwa najważniejsze kroki podczas uprawy bzu to zasadzenie w dobrym, czyli nasłonecznionym miejscu oraz przepuszczalna gleba. Warto też, co najmniej raz w roku, zasilać glebę materią organiczną, która zapewni roślinom naturalne składniki odżywcze i pomoże odstraszyć chwasty.

Podstawą w dbaniu o bez jest jego odpowiednie nawadnianie. A jeśli krzew słabo się rozwija, kwiaty są niewielkie, warto go przyciąć. Najlepiej robić to w czerwcu, dzięki czemu w przyszłym sezonie kwiaty powinny być bardziej dorodne. Niektórzy preferują przycinanie bzu późnym latem, lub wczesną jesienią. W przypadku starych drzew tniemy wszystkie pędy, zaczynając od wysokości ok. 50 cm nad ziemią. Natomiast wiosną, po kwitnieniu należy usunąć przekwitłe kwiatostany, liście zostawiamy.

Przepisy z wykorzystaniem bzu

Czy lilak pospolity jest jadalny? Jak najbardziej! Najprostszym sposobom jest napar z kwiatów bzu, ale sposobów na wykorzystanie bzu w kuchni jest tak naprawdę wiele. Oto trzy podstawowe sposoby, które pozwolą uruchomić kulinarną wyobraźnię.

Syrop z kwiatów bzu
Aby zrobić syrop z bzu, potrzebujemy: 2 szklanki kwiatów bzu (bez liści i łodyg), 1 szklanka cukru, 1 szklanka wody.

Do garnka wlewamy wodę i cukier, gotujemy, aż cukier się rozpuści. Dodajemy lilak, mieszamy i gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem, przez około 10 minut. Zdejmujemy garnek z ognia i pozostawiamy przykryty przez 8 godzin. Po tym czasie odcedzamy płyn, a gotowy syrop przelewamy do słoiczka lub butelki. W lodówce wytrzyma przez miesiąc.

Bzowy cukier
Do tego przepisu potrzebne są jedynie kwiaty bzu i cukier.

Świeżo zebrane kwiaty odkładamy na jakiś czas, aby wyszły z nich robaki. Czekamy, aż płatki kwiatów całkowicie wyschną. Usuwamy łodygi i listki. Układamy kwiaty wraz z cukrem na przemian w słoiku. Taki lilakowy cukier można wykorzystać w wypiekach, słodkich plackach, a nawet do herbaty.

Kandyzowane kwiaty bzu
Do tego przepisu potrzebne są: świeżo zebrane kwiaty bzu, 1 białko (pamiętaj, aby wcześniej sparzyć jajko), 2 łyżeczki wody, ¼ szklanki drobnego cukru.

Zanurzamy kwiatki w lekko ubitym białku, aż kwiaty będą nim całkowicie pokryte. Odłóż, aby nadmiar jajka spłynął, następnie posyp kwiaty cukrem i odłóż na 12 godzin. Tak przygotowane kwiatki będą piękną ozdobą wszelkich słodkości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak sadzić bez? Teraz jest na to najlepsza pora. Co zrobić, żeby lilak zdrowo rósł i cieszył oko? - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna