Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas nowości. Maszyny rolnicze premium podbijają nasze pola

Marcin Idczak
Nowa linia maszyn Tucano jest bardziej zbliżona konstrukcyjnie i optycznie do serii Lexion
Nowa linia maszyn Tucano jest bardziej zbliżona konstrukcyjnie i optycznie do serii Lexion
Na rynek trafiają najnowsze maszyny firmy Claas z serii Tucano. To kategoria premium wśród kombajnów z segmentu wyższej klasy średniej. W nowym Tucano, firma Claas jeszcze bardziej poprawiła właściwości, zbliżając maszynę konstrukcyjnie i optycznie do wyższej serii Lexion. Wszystkie nowe modele otrzymały liczne elementy wyposażenia komfortowego wzięte z Lexion.

Nowy Tucano będzie oferowany w trzech seriach: seria 500 z systemem omłotu Aps Hybrid, seria, 400 jako maszyna z APS i wytrząsaczem oraz seria 300 z konwencjonalnym systemem omłotu Claas i wytrząsaczem.

System omłotu APS (Accelerated Pre Separation - przyspieszone wstępne oddzielanie) pracuje z bębnem o szerokości 1,580 mm wzgl. 1,320 mm i średnicy 450 mm. Daje to bardzo wysokie przyspieszenie ruchu młóconego materiału oraz bardzo wysokie siły odśrodkowe, przy czym aż do 30% ziarna jest oddzielane już w klepisku wstępnym. Przyspieszacz i bęben młócący (w serii 500 także odrzutnik) są napędzane synchronicznie, zbierany materiał traktowany jest delikatnie z zachowaniem równomiernego przepływu.

Konwencjonalny system omłotu CLAAS posiada bęben młócący o średnicy 450 mm. Oddzielanie resztek ziarna w serii 300 i 400 odbywa się przez wytrząsacz z 5 względnie 6 klawiszami.
Czołowe modele Tucano Hybrid 570 i 580 z mocą podwyższoną o 20 kW czynią teraz wejście w technologię Hybrid jeszcze bardziej interesującą. APS Hybrid System z Claas łączy styczny system omłotu APS z oddzielaniem resztek ziarna Roto Plus, łącząc wzrost wydajności z delikatnym traktowaniem słomy.

Podczas gdy w Lexion Hybrid pracują dwa rotory, to w Tucano obraca się jeden rotor o średnicy 570 mm. Ten pojedynczy rotor już przy niskich liczbach obrotów wytwarza wysokie siły odśrodkowe. Wynikiem jest maksymalne oddzielanie z zachowaniem bardzo delikatnego traktowania słomy. Liczba obrotów młocarni systemu APS pozwala ustawić się niezależnie od liczby obrotów układu oddzielania resztek ziarna Roto Plus. Dzięki temu w modelach z APS HYBRID cały proces można bardzo indywidualnie dostosować do zmieniających się w trakcie dnia warunków zbioru.

W nowych hybrydowych modelach TUCANO pojedynczy rotor otrzymał napęd Vario, co pozwala na bezstopniową zmianę prędkości obrotowej (480-920 obr./min). Obsługa jest wykonywana komfortowo przez elektroniczny system informacji pokładowej Claas (Cebis). W czasie kilku sekund kierowca może wpłynąć na układy oddzielania resztek ziarna i jakość słomy, np. wtedy, gdy ma ona zostać zebrana. Przez obniżenie liczby obrotów można zmniejszyć obciążenie sit krótką słomą w warunkach suchych żniw. Jeśli ma zostać wykorzystana pełna przepustowość maszyny, to ponownie zwiększa się liczbę obrotów rotora. Przez otwarcie sześciu koszy rotora następuje zwiększenie powierzchni oddzielania a jego wydajność wzrasta o15% z zachowaniem wysokiej jakości słomy.

Modele hybrydowe posiadają mechaniczny układ przestawiania pokryw rotora. Pierwszy i drugi kosz rotora są teraz zamykane wzajemnie niezależnie, co pozwala kierowcy elastycznie dostosować się do zmieniających się warunków zbioru i stałe utrzymywać wysoką wydajność. Dźwignia przestawiająca jest dobrze dostępna z lewej strony maszyny. Można zamykać oba lub tylko pierwszy kosz rotora. W warunkach bardzo suchych pozwala to zmniejszyć obciążenie sit, podczas, gdy przy mokrych żniwach możliwe jest wykorzystanie większej powierzchni do efektywnego oddzielania resztek ziarna. Kolejną opcją dla nowego

Tucano Hybrid jest elektrycznie przestawiana blacha prowadząca rotora, którą kierowca szybko i wygodnie ustawia dosyłanie słomy do siekacza. Zależnie od wilgotności i właściwości słomy jej strumień jest doprowadzany do siekacza zawsze w miarę możliwości środkowo.
Siekacz słomy jest włączany i wyłączany przez ręcznie obsługiwane sprzęgło mechaniczne. Przy nowych modelach hybrydowych siekacz jest załączany automatycznie, elektrohydraulicznie, przy przełożeniu blachy prowadzącej słomę.

Odnośnie wyglądu, komfortu i obsługi, kompletnie nowa seria Tucano otrzymała istotne komponenty i cechy wyposażenia z Lexion. Optycznie, dotychczasowy i nowy Tucano różnią się nowym, górnym rozładunkiem zbiornika. Dzięki temu CLAAS zwiększył wydajność rozładunku przeciętnie o 30% aż do poziomu 105 l/s w Tucano Hybrid 580 i 570. Opróżnienie zbiornika ziarna o pojemności 9.000 l zajmuje mniej niż dwie minuty. Górny rozładunek ułatwia też dostęp do wykonywania prac konserwacyjnych a w połączeniu z długą rurą rozładowczą pozwala na zwiększenie wysokości i odległości przeładunku.

Stan napełnienia zbiornika ziarna i jakość omłotu kierowca może wygodnie obserwować przez umieszczone środkowo, szerokie okno przeglądowe. Podobnie jak w Lexion, pokrywę zbiornika ziarna w Tucano można składać elektrycznie, włącznikiem w poręczy fotela. We wszystkich nowych modelach klepisko jest przestawiane przez CEBIS i otrzymało hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe. Klepisko jest naprężane hydraulicznie i otwiera się przy skokach ciśnienia. Następnie automatycznie powraca do ustawionej pozycji roboczej.

Kolejnymi nowymi funkcjami w Cebis są automatyczne ustawianie rodzajów roślin oraz integracja tylnej kamery. Fabrycznie zaprogramowano ustawienia dla ponad 35 rodzajów roślin. Poza tym można zapisywać w pamięci nastawy wynikające z własnych doświadczeń operatora (zwłaszcza w odniesieniu do odmian) i wywoływać je w dowolnym momencie.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czas nowości. Maszyny rolnicze premium podbijają nasze pola - Głos Wielkopolski

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna