Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas szczepień

Wojciech Nowicki
Co roku dochodzi do mutacji wirusa grypy, dlatego stare szczepionki są wycofywane z aptek na początku sezonu. Tylko "aktualna" szczepionka chroni przed zachorowaniem
Co roku dochodzi do mutacji wirusa grypy, dlatego stare szczepionki są wycofywane z aptek na początku sezonu. Tylko "aktualna" szczepionka chroni przed zachorowaniem
Wirus grypy występuje w trzech typach: A, B, C, z których najgroźniejszy jest ten pierwszy. Na szczęście szczepionki chronią przed nim w 80 procentach.

Powikłania

Powikłania

- zapalenie płuc i oskrzeli (szczególnie u dzieci),
- zaostrzenie astmy,
- zapalenie ucha środkowego,
- bóle brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- biegunka, wymioty,
- zapalenie mięśni i bóle mięśniowe.

Ten wirus wyjątkowo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka i ma szczególnie dużą zdolność do zmieniania swojej postaci. Corocznie, od października do końca kwietnia na grypę zapada w naszym kraju od kilkuset tysięcy do kilku milionów osób. Od momentu zarażenia do wystąpienia objawów upływa czasami nawet tylko kilka godzin.

Gardło i powikłania

Atak grypy objawia się dreszczami, poczuciem zimna, gorączką powyżej 39 stopni, bólami kości, stawów, mięśni, głowy i ogólnym osłabieniem. Odczuwamy drapanie i ból w gardle, suchy kaszel, niekiedy katar. Przebieg choroby zależy od zjadliwości wirusa oraz wieku osoby zarażonej. Zwykle po upływie 2, 3 dni ostre objawy ustępują.
- Ale choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu - mówi dr Joanna Redźko-Baszun, lekarz rodzinny. - Zwłaszcza u osób powyżej 50. roku życia, kobiet w ciąży, dzieci pomiędzy 6. miesiącem a czwartym rokiem życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą.
Grypa może zaatakować każdego w każdym wieku. Najskuteczniejszą i najtańszą metodą ochrony przed grypą są szczepienia. Mogą one zapobiegać poważnym powikłaniom grypy, a nawet zgonom, zwłaszcza u osób starszych i przewlekle chorych.

Grypa i przeziębienie

Bardzo ważne, by - zwłaszcza u osób szczególnie narażonych na zachorowanie - nie mylić objawów grypy i przeziębienia. Należy zatem pamiętać, że przeziębienie:
- to łagodna infekcja trwająca najczęściej kilka dni,
- występuje praktycznie przez cały rok,
- zakażenie następuje, podobnie jak w przypadku grypy, drogą kropelkową lub poprzez kontakt bezpośredni,
- Do typowych objawów przeziębienia należą: ból gardła i kichanie, stan podgorączkowy (najczęściej do 38 st.C) oraz złe samopoczucie. Częstym objawem jest katar i upośledzenie drożności nosa oraz kaszel.

Przeziębienie rozwija się powoli, największe nasilenie objawów występuje w 2-3 dniu, a po około tygodniu organizm wraca do zdrowia.

Wysoka skuteczność

Najlepszy okres na szczepienie przeciwgrypowe to wrzesień i październik.
- Przed zabiegiem należy skontaktować się z lekarzem - wyjaśnia dr Redźko-Baszun. - Jeżeli uzna on, że nie występują żadne przeciwwskazania do szczepienia, to najlepiej zrobić je jak najszybciej. Odporność przeciw wirusowi uzyskuje się w czasie 7-14 dni od podania szczepionki i utrzymuje się przez okres 6-12 miesięcy. Dlatego trzeba ją corocznie powtarzać.
U niektórych osób zaszczepionych pojawiają się tzw. objawy poszczepienne, np. miejscowy obrzęk i podwyższona temperatura.

Szczepienia są wykonywane (odpłatnie) we wszystkich przychodniach, także prywatnych. Koszt to kilkadziesiąt złotych. Większość prywatnych centrów medycznych bezpłatnie szczepi osoby, które mają wykupione u nich abonamenty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna