reklama

Czeczeni na miejskim garnuszku

Paulina BronowiczZaktualizowano 
Były hotel Zacisze przy ul.Wesołej to dla wielu czeczeńskich rodzin pierwszy przystanek po ucieczce z kraju ogarniętego wojną. Szukają tu schronienia i spokoju. Całe dnie spędzają na terenie ośrodka.
Były hotel Zacisze przy ul.Wesołej to dla wielu czeczeńskich rodzin pierwszy przystanek po ucieczce z kraju ogarniętego wojną. Szukają tu schronienia i spokoju. Całe dnie spędzają na terenie ośrodka.
Irizwan Arsunhajew przyjechał z Czeczenii pięć lat temu. Jest dyplomowanym psychologiem. Szczyci się dyplomem moskiewskiej uczelni, ale jak sam przyznaje, nigdy nie udało mu się wrócić do zawodu. W Łomży pracuje dorywczo na budowach, podobnie jak większość jego rodaków, którzy to właśnie u nas szukają schronienia przed wojną i terrorem, jaki dotknął ich kraj.

Oficjalnie, takich osób jak on w łomżyńskim Ośrodku dla Uchodźców przy ul. Wesołej mieszka 197, kolejne 88 pobiera pieniądze z ośrodka, ale stara się utrzymać na własną rękę. Z pomocy ośrodka w Czerwonym Borze korzysta ok. 230 uchodźców - 170 w nim mieszka, 60 przychodzi po comiesięczne wsparcie pieniężne. W rzeczywistości cudzoziemców jest więcej.

Przyjeżdżają do miasta, bo mieszka tu ich rodzina, bo słyszeli, że tu mogą liczyć na pomoc władz miejskich... Czeczeni są najliczniejszą mniejszością narodową w Łomży - mniejszością, która ma coraz więcej do powiedzenia, bo korzysta z tej samej puli pieniędzy, która została przyznana na pomoc dla rodowitych łomżyniaków.

Szukają łatwego zarobku

-- Po przyjeździe z kraju, uchodźcy z Czeczenii początkowo przebywają w ośrodkach na ul. Wesołej i w Czerwonym Borze. W chwili, kiedy uzyskają status uchodźcy, otrzymują świadczenia w wysokości 900 zł dla osoby samotnej, 1400 zł dla rodziny dwuosobowej i 1800 zł dla trzyosobowej - wyjaśnia Jadwiga Jadacka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Rodziny czteroosobowe dostają po 500 zł na każdego członka.

Te zasiłki przysługują im przez rok. W sumie korzysta z nich ok. 120 rodzin. Wraz z końcem lipca 20 rodzinom kończą się wysokie zasiłki państwowe. Blisko 50 osób będzie musiało zarejestrować się w MOPS, bo jedyne, na co mogą liczyć, to świadczenia w takiej samej wysokości, jaką dostają łomżyniacy.
- Te pieniądze nawet nie starczają na wynajęcie mieszkania. Dla cudzoziemców ceny są wyższe, od razu trzeba wpłacić 2-3 tys. zł kaucji - żali się łamaną polszczyzną rodak Rizwana, który od kilku miesięcy próbuje życia poza ośrodkiem.

Oczywistym wyjściem wydaje się znalezienie pracy. Ale z tym wcale nie jest łatwo.
- Co to dużo ukrywać, chętni do pracy to oni nie są - przyznaje Mieczysław Bieniek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży. - Dlatego wyznaczyliśmy jeden dzień w miesiącu, kiedy mogą zgłaszać się do rejestracji. Tłumów i tak nie ma.

Głównym problemem są jednak kwalifikacje przebywających w Łomży Czeczenów. Większość z nich nie ma nostryfikowanych dyplomów, przez co ich wykształcenie w Polsce nie jest uznawane. Urząd Pracy przyznaje, że zgłaszający się obcokrajowcy często mają wręcz imponujące kwalifikacje, ale nie mogą z nich korzystać.

- Poza tym... Czeczeni mają bardzo lekki stosunek do pracy - mówi Paweł z Łomży. - Pierwszego dnia przyszło do pracy pięciu, dzień później dwóch, a trzeciego jeden z nich wrócił, bo uznał, że jednak przyda się trochę dochodu - dodaje.

Konflikt rośnie w siłę

Duża liczba Czeczenów, których jedynym źródłem utrzymania są zasiłki z kasy miasta, negatywnie wpływa na nastroje społeczne mieszkańców Łomży.
- Zgłaszają się do nas także rodziny z Czerwonego Boru, które mają rejonizację w Zambrowie, a wybierają nas. A pieniędzy jest coraz mniej. Trzeba je podzielić między potrzebujących łomżyniaków i Czeczenów - ostrzega Jadacka.

To coraz bardziej nie podoba się łomżyniakom, którzy obawiają się o własne dochody.
- Ja co miesiąc muszę sam opłacić sobie składkę zdrowotną. Prawie 300 zł, choćbym musiał je pożyczyć, ubywa z mojej kieszeni. A obcokrajowcy mają pełną opiekę socjalną, zdrowotną i zasiłki w takiej wysokości, że jeszcze można zaoszczędzić na czarną godzinę denerwuje się Adam Wójcik z Łomży.

Nastroje społeczne stają się coraz bardziej napięte. Nierzadko dochodzi do konfliktów.
- Mamy zgłoszenia od mieszkańców, którzy obawiają się czasem przejść obok grupy młodych Czeczenów. Opowiadają, że młodzież demonstruje noże, nie schodzi z drogi - opowiadają policjanci w Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Łomży. - Czeczeni są niebezpieczni. Wystarczy jeden gest, który w swojej kulturze odbiorą za obraźliwy, i nieszczęście gotowe. Jest też lista zakazanych tematów, choćby tych dotyczących religii. Lepiej nie poruszać tych kwestii w ich obecności. Takich jak ubiegłotygodniowa akcja antyterrorystów w Warszawy, którzy odbijali z rąk Czeczenów porwanego Wietnamczyka.

Władze nie mają pomysłu

Narastający konflikt zauważył także wojewoda podlaski Maciej Żywno. W ubiegłym tygodniu spotkał się z przedstawicielami regionalnych samorządów, dyrektorami urzędów pracy i MOPS.
Na seminarium ustalono, że Czeczenom należy przyznawać lokale socjalne, znajdujące się w zasobach gmin. Jednak w Łomży takich lokali już od dawna nie ma. Listy oczekujących zamknięto już w połowie lat 90. W tym wypadku nawet sugestie województwa, by sprawę cudzoziemców potraktować priorytetowo, na nic się nie zdadzą.

Mieszkań po prostu brakuje, a na te, które się pojawią, czekają już dziesiątki łomżyńskich rodzin. Przesunięcie ich w kolejce za cudzoziemców spowodowałoby jeszcze większą niechęć łomżyniaków.
Wobec takiej skali problemu, zapewnienia płynące ze strony łomżyńskiego Urzędu Miejskiego, iż możliwe będą ewentualne przesunięcia w budżecie tak, by dodatkowe pieniądze na zasiłki trafiły do MOPS, wypadają bardzo blado.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
GEBELS

Kto ich tutaj ściągnął??? Pytam kto??? powinni na to odpowiedzieć! Po drugie są to islamiści i przyśli terroryści w naszym kraju ,będzie jak w krajach zachodu, Anglia ,Szwecja ,Dania itd. Po trzecie ja nie rozumiem ,w Polsce bieda nie ma pracy dla ludzi ,wielu naszych rodaków nie ma na chceb,a Oni dostają opieke medyczną ,pieniądze ,1400PLN to wieliu Polaków nie zarabia ,a jak słysze o tym że jeszcze mieszkania mają dostać socjalne , to ja pytam ...gdzie my żyjemy ,kto wydaje i zatwierdza te decyzje ??? Wstyd mi za rządzących ,że nie zapewniając bytu swoim obywatelom , ale mają pieniądze na utzymanie tych nierobów i tym samym zaszczepianie Islamskich terrorystów w PL...................................................

G
GEBELS

Kto ich tutaj ściągnął??? Pytam kto??? powinni na to odpowiedzieć! Po drugie są to islamiści i przyśli terroryści w naszym kraju ,będzie jak w krajach zachodu, Anglia ,Szwecja ,Dania itd. Po trzecie ja nie rozumiem ,w Polsce bieda nie ma pracy dla ludzi ,wielu naszych rodaków nie ma na chceb,a Oni dostają opieke medyczną ,pieniądze ,1400PLN to wieliu Polaków nie zarabia ,a jak słysze o tym że jeszcze mieszkania mają dostać socjalne , to ja pytam ...gdzie my żyjemy ,kto wydaje i zatwierdza te decyzje ??? Wstyd mi za rządzących ,że nie zapewniając bytu swoim obywatelom , ale mają pieniądze na utzymanie tych nierobów i tym samym zaszczepianie Islamskich terrorystów w PL...................................................

D
Dasko

Masakra. Nic nie miałem do czeczenów, do czas, aż koło mojego domu powstał ośrodek dla uchodźców. Na początku było spokojnie, jednak z czasem problem narastał. Już nawet nie przeszkadza mi to, że nie wiedzą po której stronie ulicy się chodzi. No ale to, że jakiś gnojek wybił mi lampe w samochodzie, tylko dlatego bo zwróciłem mu uwagę, że nie idzie się środkiem ulicy, to już lekka przesada. Najgorzej jest wieczorem jak wychodzą przed ośrodek i tylko upatrują ofiary. Kamienie, butelki, plucie, a jak przyjeżdża policja to nagle wszyscy znikają i nie ma winnych. To już dresiarnia jest mniej problematyczna. Prowokują, zaczepiają, a później jak lokalna społeczność powie dość i dojdzie do rękoczynu, będą wielce poszkodowani i zacznie się gadanie, że polacy to rasiści.

A
AB

Deportować ich z Polski póki czas. W przeciwnym razie będzie tak jak we Francji.

i
ike

Kto ma miękkie serce, będzie musiał mieć twardą dupę. Polacy to naród idiotów który wybiera sobie do władzy i samorządów najgorsze szumowiny. Potem płacz. Tylko JKM

g
graaaal
W dniu 16.03.2010 o 01:01, Newski napisał:

Faszyzm to był we Włoszech mój drogi, a tu jest Polska! Polska to kraj narodowy (a nie konfederacja, jak dawniej, relacje między narodami zepsuli niestety zaborcy) i jeden naród ma tu wieść prym, czyli polski naród.Czeczeńskie terrorystyczne gówno, nie lepsze od Palestyńskiego, po cholerę oba dziadostwa w Polsce przetrzymujemy? Ale i tak są niczym w porównaniu z Cyganerią...No nic, przynajmniej Putin pokazał Czeczenom, na co mogą liczyć, jak nie będą grzeczni. To się nazywa premier z jajami, nie to co Herr Donald Duck który minarety chce budować (miast obudować te piękne cerkwie Warszawskie, gdy PKiN Staliński stoi!).A co do linku... Niestety, tylko państwo policyjne może te kraje uratować. W Szwecji działa spora kolonizacja Asyryjska, ale oni i tak nie uratują tego kraju przed islamem i ich zgniłą wersją protestantyzmu.I oto wpis prawdziwego "polaczka" (celowo z małej litery) który zgodnie ze swoim poczuciem patriotyzmu zapewne trzyma toporek pod poduszką, jak jego dzielni przodkowie. I teraz tylko rąbać i podpalać, prawda? I czy to są żydowskie dzieci, czy czeczeńskie, to już nie jest ważne dzisiaj, nigdy nie było. "polaczkowie" w pełnej gotowości z toporami, widłami, by bronić idei rydzyka i jemu podobnych, z radością i obłędem na ryjach, czekają żeby wymordować całe rodziny. Znana historia, prawda? . Jednym słowem, towarzycho godne kolegów nazistów.
e
eloeloelo

jak dla mnie to jeden wielki syf i tyle...

ja rozumiem bieda biedą, też chciał bym gdzieś przetrwać wojne, ale pozwolić komuś panoszyć sie po własnym podwórku i jeszcze dawać mu wiecej pieniedzy niż własnemu społeczeństwu???

kto jest przy władzy że pozwala na takie coś?? w luksusy sie i tak dostają a wy pytacie sie czy im starczy?!?!?!?

BRUD BRUD BRUD BRUD !!!!

N
Newski
W dniu 30.09.2009 o 20:49, Gość napisał:

Jesteście wstrętnymi faszystami. Popatrzcie sobie na telewizję, jak Czeczenów mordują Rosjanie. Żal mi tych ludzi, że akurat trafili na takich barbarzyńców w tej Łomży. Sami się weście do roboty, bo Was wszy zjedzą.Faszyzm to był we Włoszech mój drogi, a tu jest Polska! Polska to kraj narodowy (a nie konfederacja, jak dawniej, relacje między narodami zepsuli niestety zaborcy) i jeden naród ma tu wieść prym, czyli polski naród.
Czeczeńskie terrorystyczne gówno, nie lepsze od Palestyńskiego, po cholerę oba dziadostwa w Polsce przetrzymujemy? Ale i tak są niczym w porównaniu z Cyganerią...
No nic, przynajmniej Putin pokazał Czeczenom, na co mogą liczyć, jak nie będą grzeczni. To się nazywa premier z jajami, nie to co Herr Donald Duck który minarety chce budować (miast obudować te piękne cerkwie Warszawskie, gdy PKiN Staliński stoi!).
A co do linku... Niestety, tylko państwo policyjne może te kraje uratować. W Szwecji działa spora kolonizacja Asyryjska, ale oni i tak nie uratują tego kraju przed islamem i ich zgniłą wersją protestantyzmu.
a
andzey88
W dniu 01.10.2009 o 21:02, koleś napisał:

Deportować ich do Rosji, której są obywatelami! A jak nie, to niech ich zabiera Arabia Saudyjska, czy jakieś tam Emiraty...


Dalej głosujcie na tych żałosnych lewaków to niedługo całą Azję i może jeszcze Afryke ściągną do polski i zapewnią im wszystko czego tylko zapragną (mieszkania, zasiłki, opiekę medyczną itp. itd.) A My Polacy będziemy musieli przenieść się na śmietniki i walczyć aby przetrwać, a te brudasy będą się z nas śmiać... :/ Pieprzeni euroentuzjaści... Synowie pastucha i jego owcy!
k
koleś

Deportować ich do Rosji, której są obywatelami! A jak nie, to niech ich zabiera Arabia Saudyjska, czy jakieś tam Emiraty...

G
Gość

Jesteście wstrętnymi faszystami. Popatrzcie sobie na telewizję, jak Czeczenów mordują Rosjanie. Żal mi tych ludzi, że akurat trafili na takich barbarzyńców w tej Łomży. Sami się weście do roboty, bo Was wszy zjedzą.

T
Tom

deportować w trybie natychmiastowym i po problemie. Żadnych zasiłków i darmowej opieki medycznej. Mamy utrzymywać cudzoziemców żeby byli dla nas mili? Tak się nie da, czego dowodem jest Francja

o
oburzony na polskie państw

To oburzające, że ja z tytulem naukowym, doświadczeniem, itp. nie mam na rękę w pracy tyle, co polskie państwo daje takim Czeczeńcom, a kiedy lata temu zwróciłem się o pomoc socjalną, bo nie było pracy, potraktowano mnie jak złodzieja i sponiewierano. Ten kraj nie jest już moją ojczyzną od dawna, jest macochą, z której nie mogę wyjechać (mam poważne problemy zdrowotne i nie stać mnie teraz na emigrację), więc życie tu traktuję jak wyrok. Tym bardziej oburza mnie, gdy widzę, jak komuś za nic się tutaj pomaga, gdy mnie, rodowitego Polaka pomóc nie chciano, choć spełniałem wszystkie wymogi.

@li
W dniu 25.09.2009 o 13:28, tosemja napisał:

To już teraz chyba każdy Polak będzie wiedział jak i dlaczego patrzą na nas choćby w Wielkiej Brytanii miejscowi...


Różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do tych Czeczenów w Polsce, Polacy w Wielkiej Brytanii, w znakomitej większości, pracują
k
kiciorr

Żadam aby deportować ich w ch0lerę, pozbyć się z kraju i to trybem natychmiastowym.!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3