Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeczeni oskarżeni o wspieranie organizacji terrorystycznej. Wcześniejszy wyrok został utrzymany (zdjęcia)

Andrzej Matys
Czeczeni oskarżeni o wspieranie organizacji terrorystycznej. Wcześniejszy wyrok został utrzymany
Czeczeni oskarżeni o wspieranie organizacji terrorystycznej. Wcześniejszy wyrok został utrzymany Wojciech Wojtkielewicz
Sąd Apelacyjny zgodził się z wyrokiem Sądu Okręgowego w Białymstoku i otrzymał go w mocy. Chodzi o sprawę czterech Czeczenów oskarżonych o przestępcze wspieranie Państwa Islamskiego. Orzeczenie jest prawomocne.

W pierwszej instancji jeden z Czeczenów został uniewinniony, a trzech zostało skazanych na po 2 lata i miesiąc więzienia. Jednak (w sierpniu 2017 r.) sąd wymierzył im karę nie za wspieranie terrorystycznej działalności ISIS, a za pomoc tzw. Emiratowi Kaukaskiemu, który też jest organizacją terrorystyczną, ale działającą na terytorium Rosji.

Oskarżeni od początku procesu zgodnie twierdzili, że jedynie zbierali pieniądze na działalność niepodległościową czeczeńskich bojowników. Dlatego złożyli apelację od wyroku, w której domagali się uniewinnienia.

Z kolei prokurator uważał, że kary, które wymierzył sąd były zbyt niskie. W swojej apelacji żądał uchylenia wyroków wobec wszystkich czterech oskarżonych i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Zobacz też Czeczeni skazani za wspieranie terroryzmu. Wyrok: Ponad 2 lata więzienia (zdjęcia)

We wtorek sąd uznał, że nie ma takiej potrzeby i w całej rozciągłości podtrzymał orzeczenie sprzed roku. Jak mówił sędzia sprawozdawca Ryszard Filipow, tamten wyrok nie opierał się na dowolnej ocenie, a został wydany na podstawie rzeczowej analizy dowodów, faktów i doświadczenia życiowego. Wskazał też, że zbierając dowody, śledczy popełnili wiele uchybień. Chodzi zwłaszcza o protokoły z błędnymi lub wręcz manipulowanymi tłumaczeniami z podsłuchanych rozmów Czeczenów. A właśnie na nich opierał się akt oskarżenia.

Po ogłoszeniu wyroku Piotr Iwaniuk, jeden z obrońców oskarżonych nie wykluczył, że jego klienci będę składali do Sądu Najwyższego wniosek o kasację. Podobną decyzję może też podjąć prokuratura. Zanim to nastąpi każda ze stron zażąda uzasadnienia orzeczenia.
Z trzech skazanych Czeczenów, dwóch odbyło już karę w ramach tymczasowego aresztownia, a trzeciemu zostało kilka miesięcy. Czwarty oskarżony, którego sąd I instancji uniewinnił, będzie walczył o odszkodowanie za niesłuszny, wielomiesięczny areszt.

Proces Czeczenów ma jeszcze jeden wątek. Na wniosek białostockiego sędziego Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez oficerów ABW, którzy mogli manipulować streszczeniami z podsłuchów.

Magazyn Informacyjny KP i GW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna