Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeczeni z woj. podlaskiego skazani za wspieranie organizacji terrorystycznej. Zakończył się proces odwoławczy

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Oskarżeni nie przyznają do winy. Utrzymują, że nie wspierali żadnej organizacji terrorystycznej, a jedynie oddziały partyzanckie walczące o niepodległość Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. To samo powtórzyli w poniedziałek przed sądem.
Oskarżeni nie przyznają do winy. Utrzymują, że nie wspierali żadnej organizacji terrorystycznej, a jedynie oddziały partyzanckie walczące o niepodległość Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. To samo powtórzyli w poniedziałek przed sądem. Izabela Krzewska/ Polska Press
Obrońca wnosi o uniewinnienie, prokurator o utrzymanie wyroku skazującego każdego z trzech oskarżonych na kary po dwa lata i miesiąc więzienia. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku ma zostać ogłoszony za dwa tygodnie.

W czerwcu 2018 r. ten sam sąd w innym składzie utrzymał wyrok sądu I instancji. Teraz mamy do czynienia z ponownym procesem apelacyjnym. Stało się tak na skutek kasacji wniesionej przez obronę do Sądu Najwyższego. Ten nakazał białostockiej Temidzie dogłębnie przyjrzeć się sprawie.

Akt oskarżenia obejmował czterech mężczyzn narodowości czeczeńskiej. Pierwotnie mieszkańcy Łomży stanęli pod zarzutem wspomagania organizacji terrorystycznej. Śledczy z podlaskiego wydziału Prokuratury Krajowej, na podstawie materiałów z kontroli operacyjnej ABW, zarzucili im udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która w 2014 r. gromadziła sprzęt paramilitarny i fundusze na finansowanie działalności terrorystycznej tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Groziło im za to nawet 12 lat więzienia.

Zobacz także: Wyrok ws. Czeczenów oskarżonych o wspieranie terrorystów. Domagał się 1,5 mln zł zadośćuczynienia. Dostanie 400 tys. zł

W toku śledztwa i procesu oskarżeni dwa lata spędzili w areszcie. W sierpniu 2017 r. sąd okręgowy I instancji jednego z Czeczenów uniewinnił, trzech skazał. Co jednak ważne - nie za wspieranie bojowników ISIS w Syrii i Iraku, ale zbrojnej organizacji terrorystycznej pn. Emirat Kaukaski, jaka działała w Czeczeni (na terenie Federacji Rosyjskiej). Jej celem było utworzenie na Kaukazie Północnym fundamentalistycznego państwa islamistycznego, opartego na prawie szariatu.

Oskarżeni nie przyznali do winy. Utrzymują, że nie wspierali żadnej organizacji terrorystycznej, a jedynie czeczeńskie oddziały partyzanckie walczące o niepodległość Czeczeńskiej Republiki Iczkerii.

To jeden z argumentów obrony. Pierwszą jej apelację sąd II instancji oddalił. Od marca 2021 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku ponownie zajmuje się sprawą. Zgodnie z wytycznymi z SN, uzupełnił materiał dowodowy. Powołał m.in. biegłego - analityka z Ośrodka Studiów Wschodnich. Miał on przeanalizować treść podsłuchanych przez ABW i nagranych rozmów telefonicznych oskarżonych, ustalić, kto miał skorzystać na pomocy oskarżonych i jakie poglądy prezentowali.

Zdaniem prokuratora ekspertyza nic nowego nie wniosła. Choć nie stanowi potwierdzenia zarzutów z aktu oskarżenia, wnosił o utrzymanie wyroku w mocy. Podawał, że beneficjentem pomocy materialnej udzielanej przez oskarżonych był Musa Zawgajew, dowódca czeczeński walczący z Federacją Rosyjską, związany - zdaniem śledczych - z Emiratem Kaukaskim.

- Nie mogło dojść do błędnej interpretacji - mówił w wygłoszonej w poniedziałek 28 lutego mowie końcowej prokurator Adam Bogusłowicz.

Czytaj też: Czeczeni skazani za wspieranie terroryzmu. Wyrok: Ponad 2 lata więzienia (zdjęcia)

Obrońca oskarżonych starał się przekonać, że było inaczej. Podkreślał też, że przedmiotem postępowania i śledztwa było wspieranie Państwa Islamskiego. Sąd I instancji wyszedł jednak "poza ramy oskarżenia", i na koniec procesu zmienił nie tylko miejsce przestępstwa, ale i organizację terrorystyczną.

- To pozbawienie oskarżonych prawa do obrony - podkreślał adw. Piotr Iwaniuk. Dodał, że oskarżeni uciekli do Polski przed wojną, ale tutaj także byli represjonowani i oskarżeni przez prokuraturę, która prawdopodobnie na siłę potrzebowała dowodu na sukcesy w walce z terroryzmem.

Wyrok zostanie ogłoszony 14 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna