Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwony Bór. Na terenie Zakładu Karnego upamiętniono internowanych działaczy opozycji antykomunistycznej [ZDJĘCIA]

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
Na terenie Zakładu Karnego w Czerwonym Borze odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą internowanym członkom opozycji antykomunistycznej w 40. rocznicę utworzenia Specjalnego Obozu Wojskowego. W latach 1982-1983 przebywało tam niemal 500 osób, zmuszanych do katorżniczych prac fizycznych m.in. budowy dróg bez użycia specjalistycznych narzędzi. - To był akt czystej represji, którą reżim chciał zastosować w stosunku do opozycjonistów - przyznała dr Bożena Koszel-Pleskaczuk z Oddziału Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku.

Wojskowe Obozy Internowania działały w latach 1981-1984 i były miejscem przetrzymywania osób uznanych za niebezpieczne przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Za swoją działalność opozycyjną trafiali oni do wojska w ramach dwuletniej służby wojskowej lub jako rezerwiści. Łącznie w Czerwonym Borze było internowanych niemal 500 osób z całej Polski.

7 listopada na terenie Zakładu Karnego, gdzie dawniej mieścił się obóz internowania, odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą osoby internowane w 40. rocznicę powstania Specjalnego Obozu Wojskowego w Czerwonym Borze.

Obóz internowania w Czerwonym Borze był miejscem, do którego zesłano prawie 500 osób. Byli to ludzie w różnym wieku. Twierdzono, że są to ludzie, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnego internowania, czyli do zakładów karnych. W Czerwonym Borze szczególnie polecaną im budowę dróg, zimą, gdzie nie miało to żadnego sensu. To był akt czystej represji, którą reżim chciał zastosować w stosunku do opozycjonistów - przyznała dr Bożena Koszel-Pleskaczuk z Oddziału Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku.

W Łomży uczczono 80. rocznicę likwidacji getta łomżyńskiego. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą historię Żydów w mieście [ZDJĘCIA]

Internowani przebywali w Czerwonym Borze przez około trzy miesiące. W stosunku do niektórych Białostocka Prokuratura Garnizonowa prowadziła prywatne postępowania.

Prowadzone były dwa śledztwa. Oba śledztwa zakończyły się pomyślnie. Jedno zostało umorzone, a w przypadku drugiego osoby zostały uniewinnione. Sąd wykazał się rozsądkiem - dodała.

Przy okazji uroczystości przedstawiciele władzy samorządowej oraz zaproszeni gości złożyli symboliczne kwiaty oraz znicze.

Uroczystości poprzedziła msza święta w kaplicy ośrodka Caritas „Przystanek w drodze” w Czerwonym Borze. Następnie w sali konferencyjnej Zakładu Karnego odbyła się prelekcja historyczna przedstawiająca losy internowanych osób.

Łomża. Krzysztof Święcki zrezygnował ze stanowiska dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. Przyczyny jego decyzji nie są znane

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna