Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częste mycie zębów może szkodzić

SN
Co szósta osoba ma zęby nadwrażliwe na niskie temperatury - doliczyli się lekarze. Ich zdaniem jedną z przyczyn tej dolegliwości może być... zbyt częste używanie szczoteczki do zębów.

Kłopoty z nadwrażliwością na niskie temperatury pojawiają się przeważnie wtedy, gdy dziąsła tracą swoją dotychczasową strukturę i zaczynają się kurczyć. Dolegliwość ta rzadko występuje u ludzi młodych.

Prawdopodobieństwo jej rozwoju wzrasta szybko z upływem lat. Im jesteśmy starsi, tym słabsze są nasze dziąsła. Kurcząc się, odsłaniają korzenie i nerwy zębowe, które są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury.

- Nie jest to oczywiście schorzenie zagrażające poważnie zdrowiu czy życiu, jednak towarzyszący mu nerwoból może być dolegliwy i irytujący - mówi Stephen Wolner, jeden z autorów raportu.

Wśród wielu czynników sprzyjających rozwojowi schorzenia lekarze wymieniają także zbyt częste i długie mycie jamy ustnej. Ich zdaniem może ono doprowadzić do zniszczenia szkliwa oraz degeneracji dziąseł.

- Brzmi to dziwnie, gdy stomatolodzy przestrzegają przed zbyt częstym szczotkowaniem zębów. Dbałość o higienę jamy ustnej ma przecież olbrzymie znaczenie. Nikt nie wie tego lepiej niż my - zauważa Peter Guevara, inny autor raportu. - Jednak przesada w drugą stronę, polegająca na myciu zębów co parę godzin, jak to niektórzy praktykują, też jest szkodliwa. Może bowiem doprowadzić do zniszczenia szkliwa i odsłonięcia głębszych warstw zęba. Staje się on wtedy wrażliwy na zbyt niskie temperatury - wyjaśnia.

Leczenie dolegliwości polega na ponownym uszczelnieniu korzenia zęba, by odizolować go od zewnętrznego środowiska. Najprostszym remedium, które sprawdza się w większości przypadków, jest - według badaczy - stosowanie pasty do zębów zawierającej azotan potasu. Związek ten tworzy osłonkę wokół odsłoniętych nerwów. Na rynku są już takie pasty przeznaczone dla osób o wrażliwych zębach.

Jeśli jednak pasta nie pomaga, a dolegliwość staje się trudna do zniesienia, trzeba pójść do lekarza. W zależności od wyników przeglądu może on zaproponować rozmaite sposoby rozwiązania problemu - od położenia cementu fluorowego, który dodatkowo wzmocni szkliwo zęba, po pokrycie całego zęba specjalną żywicą izolującą.

- Jedyną rzeczą, jakiej pod żadnym pozorem nie możemy uczynić, to zaprzestać szczotkowania zębów rano i wieczorem oraz płukania ich po posiłkach. Konsekwencje takiego postępowania byłyby znacznie poważniejsze niż nadwrażliwość na zimno - przestrzega Wolner.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna