MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Europa inwestuje w innowacyjne rozwiązania? Jak można wspierać kreatywność obywateli?

Justyna Orlik
Główny ekonomista NASA, rektor New York University i minister Nauki i Rozwoju Technologicznego Czarnogóry dyskutowali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu o zyskach, jakie płyną z inwestowania w rozwój innowacyjności.
Główny ekonomista NASA, rektor New York University i minister Nauki i Rozwoju Technologicznego Czarnogóry dyskutowali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu o zyskach, jakie płyną z inwestowania w rozwój innowacyjności. Paweł Relikowski
Główny ekonomista NASA, rektor New York University i minister Nauki i Rozwoju Technologicznego Czarnogóry dyskutowali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu o zyskach, jakie płyną z inwestowania w rozwój innowacyjności.

Jaka jet rola edukacji we wspieraniu innowacyjności? Czy siły rynkowe są w stanie przejąć odpowiedzialność za innowacyjność? Jak rządy mogą wspierać przedsiębiorców i jaka jest rola ośrodków uniwersyteckich w tworzeniu wspólnej platformy wymiany doświadczeń? To główne zagadnienia, które zostały poruszone w trakcie jednego z ostatnich paneli dyskusyjnych podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Rola edukacji we wspieraniu innowacyjności

- Innowacje mogą pojawić się we wszystkich możliwych miejscach. Rolą edukacji jest to, żebyśmy pozwolili młodym ludziom zdobyć fundamenty, podstawy wiedzy, ale i kształtować w nich myślenie krytyczne, umiejętność wyrażania własnego zdania. - tłumaczył Andrew Hamilton, rektor New York University.

O potrzebie współpracy ośrodków naukowych z agendami rządowymi mówiła także minister Nauki i Rozwoju Technologicznego Czarnogóry. Tam od lat, mimo dość młodej gospodarki i zmieniającej się władzy, kontynuowane są programy, wspierające innowacyjność.

- Nie jestem politykiem. Jestem profesorem, inżynierem i badaczką. Te trzy obszary wyznaczają moją perspektywę bardzo czytelnie. Jestem za innowacją i staram się napędzać rozwój nauk, by przyczyniały się do rozwoju mojego kraju. Moja rola polega głównie na radzeniu sobie z wyzwaniami. Z dumą mogę powiedzieć, że Czarnogóra jest na dobrej ścieżce, żeby realizować zadania innowacyjności. - wyjaśniała Bilijana Scepanovic.

Czego możemy nauczyć się od Amerykanów w zakresie innowacyjności? Czy mają jakieś rady dla Europejczyków?

W dyskusji uczestniczył Alexander MacDonald, główny ekonomista NASA oraz rektor uniwersytetu New York. Zgodnie stwierdzili, że to, co odróżnia Amerykanów od Europejczyków to zgoda na porażkę w przypadku tych drugich, która napędza innowacyjność.

- Przez wiele lat mieszkałem w USA i widzę jedną fundamentalną różnicę między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie mają zgodę na porażkę. W Wielkiej Brytanii bankructwo jest postrzegane jako element, którego nie pozbędziemy się z CV i czego powinniśmy się wstydzić. Dodatkowo różne agendy rządowe USA wspierają innowacyjność i to ma kluczowe znaczenie. Tylko jeden uniwersytet na całym świecie rozwinął szczepionkę na Covid-19 i był to Oxford. Nie wydarzyłoby się to bez współpracy z firmą Astra Zeneca. - podkreślał Hamilton.

Podobną opinię wyraził główny ekonomista NASA, który wyjaśniał, jak ważne jest przyznawanie się do błędów w zakresie badań nad kosmosem.

- W NASA jest ukute takie powiedzenie o lekcjach, które przyjęliśmy. Sprawa jest jednak dużo bardziej złożona. Uczymy się zarówno w sukcesie, jak i w porażce. W przypadku złożoności statków kosmicznych, jeżeli coś się nie powiedzie, to cała misja jest porażką. To dlatego musimy rozpoznać lekcje, które odebraliśmy, ale też budować bardzo otwartą kulturę. - wyjaśniał Alexander MacDonald.

Jakie zagrożenia płyną z innowacyjności? Czy mamy się, czego obawiać?

Rozwój nauki gwarantuje nam nowe odkrycia w różnych dziedzinach. Badania nad DNA i sztuczną inteligencją wytyczają zupełnie nowe kierunki pracy, ale w związku z tym pojawiają się pytania, czy to, co robimy, jest zawsze etyczne i czy zdobycze nauki nie zapędzą społeczeństwo w kozi róg.

- Innowacje to coś, co do czego trudno zastosować ocenę moralną. Dopiero przy rozwijaniu jakiejś idei możemy zobaczyć to szerzej. W przypadku prac nad DNA rządy różnych państw były w stanie usiąść razem i wypracować zasady, które mają być stosowane i to działa. - tłumaczył Hamilton.

- Nie ma łatwej odpowiedzi. Jesteśmy w miejscu, gdzie nie wiemy, dokąd doprowadzi nas ścieżka, którą podążamy. Tak samo było w przeszłości. Być może każda społeczność powinna podejmować własne decyzje. - dodała Bilijana Scepanovic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy Europa inwestuje w innowacyjne rozwiązania? Jak można wspierać kreatywność obywateli? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna