Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy księża będą chodzić po kolędzie? Są już decyzje wszystkich diecezji!

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Diecezje podejmują różne decyzje w sprawie wizyt duszpasterskich.
Diecezje podejmują różne decyzje w sprawie wizyt duszpasterskich. Marcin Oliva Soto
Wszystkie cztery diecezje na terenie województwa podlaskiego podjęły już decyzje odnośnie wizyt duszpasterskich, czyli popularnych "kolęd". Wizyty duszpasterskie stały pod znakiem zapytania w związku z drugą falą pandemii. Każda z diecezji podjęła inną decyzję, ale jest wspólny mianownik - tradycyjnej formuły kolędy w tym roku nie będzie.

Tegoroczna pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele diecezji decyduje się na odwołanie lub przesunięcie wizyt duszpasterskich, czyli popularnych kolęd. Biskupi czekali do połowy grudnia, obserwując rozwój sytuacji. Znamy już decyzje wszystkich czterech podlaskich diecezji.

Archidiecezja Białostocka

- Obecny czas zmagań z epidemią koronawirusa zmusza nas do odpowiedzialnego podejścia wobec tej praktyki religijnej. W naszych domach jest wiele osób starszych i schorowanych, które lękają się o swoje zdrowie. Duże ryzyko ich zakażenia każe podchodzić do kolędy z ostrożnością, stąd Arcybiskup Metropolita Białostocki podjął decyzję o odwołaniu tegorocznej wizyty duszpasterskiej w dotychczasowej formie - poinformował ks. dr Andrzej Dębski, rzecznik prasowy Archidiecezji Białostockiej.

Aby zachować istotę kolędy, którą jest spotkanie kapłanów z parafianami, archidiecezja postanowiła, że księża proboszczowie w okresie Bożego Narodzenia zaproszą wiernych na uroczystą mszę św. wieczorną z homilią.

- Na zakończenie kapłan odmówi modlitwę błogosławieństwa kolędowego nad ludźmi, szczególnie polecając osoby starsze, cierpiące i chore i tych wszystkich którzy pozostali w domach. Poświęci też wodę, którą wierni powinni przynieść do kościoła we własnych naczyniach i zachęci, aby po powrocie do domu w gronie rodzinnym odmówić modlitwę i pokropić mieszkanie wodą święconą - informuje ks. Dębski.

Diecezja Ełcka

Po konsultacjach i rozważeniu sprawy ks. bp Jerzy Mazur zadecydował, że ze względu na zagrożenie epidemiczne wizyta duszpasterska w Diecezji Ełckiej nie może odbyć się w sposób tradycyjny.

- Odpowiedzialność za innych nakazuje nam zmieniać formy duszpasterskie i wsłuchiwać się w potrzeby wiernych - pisze w komunikacie ks. Marcin Maczan, kanclerz kurii.

Biskup ordynariusz postanowił, że we wszystkich parafiach diecezji ełckiej wizyta duszpasterska zostanie przełożona na czas późniejszy, gdy możliwe będzie w sposób bezpieczny odwiedzanie wiernych w domach. Możliwe terminy zostaną przekazane przez kurię w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Zobacz też: Zobacz też: Zmarli księża z podlaskich diecezji. 36 kapłanów odeszło od początku roku (GALERIA)

Diecezja Łomżyńska

Jeszcze inaczej do sprawy "kolędy" podeszła kuria łomżyńska. Tutaj decyzja o wizytach duszpasterskich nie została odgórnie narzucona przez zarządców diecezji. Każda parafia będzie we własnym zakresie decydowała, czy księża odwiedzą wiernych, kiedy i w jakiej formie.

- Każdy proboszcz zna najlepiej swoją społeczność i dlatego to parafiom pozostawiliśmy wolność decydowania o tym, czy wizyta odbędzie się tak jak zwykle, czy może zostanie przeniesiona na porę cieplejszą, gdy będzie mniej zakażeń. Istnieje też możliwość odprawienia specjalnej mszy świętej w wyznaczonym terminie dla mieszkańców konkretnego osiedla, ulicy czy bloku - mówi ks. kan. Jan Krupka, rzecznik kurii łomżyńskiej.

Diecezja Drohiczyńska

Diecezja Drohiczyńska, podobnie łomżyńska, pozostawiła decyzję o formie przeprowadzenia kolędy proboszczom. Mogą przełożyć ją na późniejszy okres, np. po Wielkanocy. Diecezja nie wyklucza jednak możliwości przeprowadzenie kolędy w tradycyjnej formie wcześniej. Jak czytamy w zarządzeniu biskupa:

Przekładając wizytę, Ksiądz Proboszcz może jednocześnie poinformować parafian o możliwości indywidualnego zaproszenia duszpasterza do swego domu. To jednak może dotyczyć tylko szczególnych przypadków, gdy w pełni dobrowolnie, zaprasza ktoś na pobłogosławienie nowego mieszkania, czy odwiedzenie osoby chorej lub niepełnosprawnej.

Kolejną opcją jest zaproszenie parafian na spotkanie w mniejszych grupach (wg miejsca zamieszkania, przy poszczególnych ulicach i miejscowościach) do kościoła lub kaplicy dojazdowej. W programie spotkania, oprócz mszy świętej (z krótką homilią) w intencji mieszkańców danej części parafii, powinno się znaleźć przekazanie aktualnych informacji o życiu wspólnoty i planach na przyszłość.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna