Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można jechać na działkę w czasie pandemii koronawirusa? I czy trzeba nosić maseczkę w ogrodzie?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Do tej pory przepisy dotyczące wyjazdu na działkę podczas epidemii koronawirusa bywały różnie interpretowane.
Do tej pory przepisy dotyczące wyjazdu na działkę podczas epidemii koronawirusa bywały różnie interpretowane. Andreas160578 (Pixabay.com)
Od 20 kwietnia zmieniły się niektóre przepisy, dotyczące ograniczeń podczas pandemii koronawirusa. Jak w tej sytuacji wygląda możliwość wyjazdu na działkę i trzeba zasłaniać nos i usta?

Czy można jechać na działkę w czasie epidemii koronawirusa?

W świetle obowiązujących przepisów, związanych z bezpieczeństwem podczas epidemii koronawiusa, wyjazd na działkę był możliwy również przed 20 kwietnia.

Wynikało to z faktu, że zarówno rodzinne ogródki działkowe, jak i działki rekreacyjne są własnością prywatną.

Ograniczenie dostępu do nich oznaczałoby naruszenie praw majątkowych. Ponadto zakazy wstępu obowiązywały m.in. na publicznych terenach zielonych, lasach, parkach i terenach rekreacyjnych, a nie w miejscach będących własnością prywatną. A takimi właśnie są ogródki działkowe, działki rekreacyjne czy działki letniskowe. Na to zwracano uwagę m.in. w oficjalnym komunikacie Polskiego Związku Działkowców.

Wątpliwości jednak budził fakt, czy wyjazd na działkę można było uznać za ważną potrzebę życia codziennego. Choć opinie prawników wskazywały, że może tak być, kwestia interpretacji przepisów nie była jednoznaczna.

Wyjazd na działkę – co się zmienia od 20 kwietnia

W przepisach wprowadzonych 20 kwietnia pojawia się pewna dość istotna zmiana. Przepisy dopuszczają możliwość „przemieszczania się w celach rekreacyjnych”. Można m.in. wchodzić do lasów i parków, jeśli wymaga tego nasza kondycja psychiczna. Może to też uzasadniać wyjazd na działkę.

Pamiętajmy jednak, że cały czas obowiązuje zalecenie zachowania dystansu społecznego i inne przepisy dotyczące bezpieczeństwa, w tym - zasłaniania części twarzy. Należy ich przestrzegać nie tylko ze względu na ryzyko wysokiej kary, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo, swoje i innych.

Czy można jechać na działkę z rodziną?

Możliwość wyjazdu i przebywania na działce nie oznacza tego, że można organizować spotkania czy imprezy towarzyskie. Powinniśmy maksymalnie ograniczać kontakty z osobami, z którymi nie mieszkamy na stałe. Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców już 1 kwietnia wydał apel, w którym ograniczył, a wręcz wykluczył kontakty z innymi działkowcami, wydał także zakaz pobytu na działce dla osób spoza najbliżej rodziny działkowca.

Ponadto na terenie ogrodów działkowych zamknięte są części wspólne i rekreacyjne (np. place zabaw itp.) i to obowiązuje nadal (również zgodnie z przepisami obowiązującymi od 20 kwietnia (rodz. 7 par. 16 pkt.2).

Czy muszę nosić maseczkę w ogrodzie lub na działce?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy sytuacji, kiedy przebywamy w miejscach publicznych i ogólnodostępnych. Od tego przepisu jest kilka wyjątków, m.in. nie dotyczy on dzieci do lat 4, osób mających problemy z oddychaniem lub ich stan zdrowia na to nie pozwala. Maseczek nie trzeba też nosić w lasach.
Czy zatem na działce trzeba nosić maseczkę?

Działka jest terenem prywatnym, a na takim obowiązek noszenia maseczek nie obowiązuje.

Natomiast wyjątkiem mogą być dostępne dla ogółu działkowców ciągi komunikacyjne, analogicznie do tzw. części wspólnych budynku. Twarzy nie musimy zasłaniać będąc już na terenie prywatnym.

SPRAWDŹ, GDZIE I ZA ILE KUPIĆ MASECZKĘ, ALBO JAK JĄ ZROBIĆ SAMEMU

Jak dojechać na działkę?

Na działkę letniskową, czy rekreacyjną można pojechać samochodem, transportem publicznym lub rowerem, przestrzegając przepisów dotyczących przemieszczenia się. W szczególności oznacza to, że z transportu publicznego możemy skorzystać tylko jeśli jest wolna co najmniej połowa miejsc siedzących. Zarówno w przypadku jazdy transportem publicznym, jak i poruszania się rowerem obowiązuje nas nakaz zasłaniania nosa i ust. Jeśli jedziemy na działkę własnym samochodem i osobami, z którymi mieszkamy na co dzień, nie musimy zasłaniać twarzy.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna