Czy warto kupować opony klasy premium?

Materiał informacyjny Oponyprofi
Samochód to źródło naprawdę wielu kosztów, od jego napraw, przez ubezpieczanie, kończąc właśnie na zakupie opon. Wiele osób chce je zminimalizować, często właśnie wybierając jak najtańsze opony. Jeżeli jednak chcemy dbać o komfort jazdy, ale również o swoje bezpieczeństwo, warto stawiać na opony klasy premium – czy jednak zawsze warto to robić?

Czy oszczędzanie na oponach się opłaca?

Zasadniczo – niestety nie. W praktyce zawsze dostaniemy to, za co zapłaciliśmy. Opony klasy premium, wykorzystujące najnowsze mieszanki, przechodzące bardzo rygorystyczne testy, muszą być drogie, a gdy za opony płacimy mało, ich jakość będzie proporcjonalnie mniejsza. Skrajnym przypadkiem są opony bieżnikowane – to częsty pomysł tych osób, które chcą na oponach oszczędzić naprawdę dużo, jednak ich wybór może wiązać się z naprawdę dużym niebezpieczeństwem na drodze – nie znamy historii danej opony, a do tego mieszanka, z której wykonywana jest nadlewka, jest gorszej jakości nawet niż mieszanki wykorzystywane do opon budżetowych. Dodatkowo nie przechodzą one tak rygorystycznych testów przed wprowadzeniem ich na rynek.

Nie ma tutaj alternatyw, w świecie opon samochodowych nie ma szans na zakup tanich opon, których jakość będzie znacznie wyższa, niż segmentu, w którym pozycjonuje je m.in. ich cena. W danym segmencie – budżetowym, średnim czy premium – oczywiście można trafić na różne opony, lepsze, gorsze, inaczej przystosowane do różnych warunków na drodze, ale w praktyce różnice między tymi oponami nie będą kolosalne.

Czym wyróżniają się opony klasy premium?

Przykładem marki, która produkuje właśnie opony klasy premium, jest Nokian Tyres. Ich opony znane są z tego, że są wyjątkowo – nawet jak na swoją klasę – odporne na działania niskich temperatur czy ponadprzeciętnie dobrze radzą sobie podczas jazdy na ośnieżonej drodze. Dodatkowo opony takie są bardziej wytrzymałe, są ciche, a ponadto mogą korzystanie wpływać na zmniejszenie się ilości zużywanego przez samochód paliwa. Do wykonania opon Nokian Tyres wykorzystuje się nowoczesne mieszanki i wzory bieżników, a do tego często wykorzystuje się w nich nowinki techniczne oferowane przez danego producenta, które niedostępne są ani w oponach budżetowych, ani nawet tych ze średniej klasy.

nokian tyres opony

Widać więc, że opony premium faktycznie wyróżniają się na tle swojej konkurencji – kosztują one więcej, lecz zapewniają również większy komfort jazdy czy większe bezpieczeństwo na drodze nawet w bardzo nieprzyjaznych warunkach. Nie płaci się więc jedynie a markę, za obietnicę lepszej jakości, lecz za realną zmianę, którą na drodze odczuje każdy kierowca.

Czy opony klasy premium są dla wszystkich dobrym rozwiązaniem?

Zasadniczo – tak, o ile dużego znaczenia nie ma dla nas budżet. W takim przypadku opony premium zawsze będą najlepszym rozwiązaniem pod kątem ich jakości, zapewnią największy komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze, skutecznie wpływając też na inne czynniki – jak ilość zużywanego paliwa.

Jeżeli jednak cena ma znaczenie, najlepiej dobrać opony realnie dopasowane do naszych wymagań. Opony klasy ekonomicznej polecane są tylko niedzielnym kierowcom, poruszającym się głównie po mieście, niezbyt szybko ani niezbyt dynamicznie. Oczywiście w takim przypadku można je polecać jedynie do miejskich samochodów o niewielkich silnikach. Jeżeli jednak takim samochodem lubimy jechać szybciej, ruszamy w trasy czy jeździmy dynamicznie, w takim przypadku warto stawiać już na opony klasy średniej.

Jeżeli dysponujemy samochodem o większej mocy, często poruszamy się w trasie, jeździmy szybko, dynamicznie – w takim przypadku opony klasy średniej to minimum, na które powinniśmy stawiać. Jeżeli chcemy i mamy takie możliwości, już w przypadku samochodów od klasy C lub D jak najbardziej warto stawiać na opony klasy premium, zwłaszcza jeżeli oczekujemy ponadprzeciętnej jakości i bezpieczeństwa.

Jak dobrać opony dla siebie?

Idealnym wyborem jest sprawdzenie testów ADAC. To niezależne i naprawdę wymagające testy, które przechodzą opony. W ich przypadku należy jednak pamiętać o tym, że ADAC to niemieckie stowarzyszenie, oceny są więc odwrotne, niż w Polsce – 1 będzie oceną najlepszą, natomiast 6 będzie oceną najgorszą. Dzięki testom ADAC będziemy mogli łatwo porównać poszczególne opony, a także sprawdzić ich mocne i słabe strony.

Dodaj ogłoszenie