Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zaległości wobec ZUS można rozłozyć na raty

(EW)
Archiwum
Podczas czwartkowego dyżuru na pytania naszych Czytelników odpowiadała Anna Krysiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku.

Zalegam w ZUS z opłatami składek za siebie i pracowników, i nie mam możliwości, by spłacić długu jednorazowo, czy są jakieś możliwości spłaty w ratach?

- Oczywiście, przepisy przewidują możliwość zastosowania ulgi w spłacie należności. Należy złożyć wniosek o przyznanie ulgi wraz z wyczerpującym umotywowaniem i wskazywaniem, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami, z powodu których nie jest możliwe jednorazowe uregulowanie należności z tytułu składek. W przypadku braku dokumentacji umożliwiającej udzielenie ulgi zostanie Pan wezwany do jej uzupełnienia wówczas w terminie 14 dni wniosek należy uzupełnić. W innym przypadku pozostanie bez rozpatrzenia. Należy zaznaczyć, że z uwagi na publicznoprawny charakter należności rozłożenie spłaty zadłużenia na raty jest rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym, dlatego też należy wskazać te szczególne okoliczności.

O ratalną spłatę należności może ubiegać się każda osoba odpowiedzialna za zadłużenie z tytułu składek, która nie ma środków finansowych na jednorazową spłatę tego zadłużenia. Osobami uprawnionymi do złożenia wniosku o taką ulgę są między innymi: płatnicy składek oraz byli płatnicy składek (tj. osoby, które mają zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek w związku z prowadzoną w przeszłości działalnością gospodarczą); osoby, na które - stosowną decyzją - przeniesiona została odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek (osoba trzecia i następca prawny); małżonkowie odpowiadający - z majątku wspólnego - za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka; pełnomocnik, czyli osoba posiadająca pisemne upoważnienie płatnika składek lub innych osób odpowiedzialnych za zadłużenie.

Przepisy zmieniły się na bardziej przyjazne dłużnikom, ponieważ rozłożeniu na raty podlega całość zadłużenia (wraz z częścią finansowaną przez zatrudnionych pracowników), łącznie z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia złożenia wniosku, ewentualnie wymierzoną dodatkową opłatą oraz kosztami upomnienia.

Uwzględnienie wniosku o ulgę w formie ratalnej spłaty zadłużenia powoduje, że odsetki za zwłokę nie są naliczane począwszy od dnia następnego po dniu wpływu wniosku w tej sprawie. Natomiast od składek, które rozłożono na raty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest naliczyć - do każdej raty - opłatę prolongacyjną, w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna