Spis treści
Bakterie Legionelli groźne nie tylko dla ludzi
Choroba legionistów od połowy sierpnia 2023 r. wzbudza strach w Polsce. Rosnąca liczba potwierdzonych przypadków legionellozy nie tylko na Podkarpaciu sprawiła, że wiele osób z niepokojem spogląda w stronę urządzeń hydraulicznych. Po fali zachorowań kotów na ptasią grypę opiekunowie zwierząt zaczęli się zastanawiać, czy bakterie Legionelli mogą być groźne dla ich zwierząt. Okazuje się, że tak.
O Legionellę u zwierząt pytała reporterka TVN24, Marzanna Zielińska. Kontakt z zakażoną wodą może się skończyć chorobą, co potwierdzają lekarze specjaliści – weterynarz i lekarz chorób zakaźnych.
Przypomnijmy, że zakażenia może dojść przez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. Może to być mgła wodna, jaka powstaje podczas rozpryskiwania wody. Legionellą nie można się zarazić drogą pokarmową, przez picie wody ani od drugiej osoby.
Legionelloza u zwierząt. Jakie objawy choroby legionistów występują u zwierząt?
Zwierzęta, które mają kontakt z aerozolem wody, która jest skażona Legionellą, mogą zachorować na legionelozę. Aerozol, o którym mowa, to np. kurtyny wodne, popularne szczególnie w upalne dni, fontanny czy też ogrodowe zraszacze.
Jeżeli zwierzę miało styczność z takim środowiskiem, warto je obserwować. Objawy, jakie występują w związku z zakażeniem legionellozą, są podobne jak u ludzi. Mogą to być:
- ogólne osłabienie,
- kaszel,
- utrata koncentracji,
- dezorientacja,
- gorączka.
Podobnie jak w przypadku ludzi, na chorobę oraz jej cięższy przebieg bardziej narażone są starsze i schorowane osobniki.
Jeżeli zauważymy niepokojące objawy u swoich podopiecznych, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.
Leczenie legionellozy u zwierząt
Kiedy znamy już objawy zakażenia Legionellą u zwierząt, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Dzięki szybkiemu postawieniu diagnozy możliwe będzie nie tylko podjęcie leczenia, ale także zlokalizowanie źródła zakażenia bakterią, co może zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby legionistów.
Co ważne, nie należy leczyć zwierzęcia samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Infekcja bez odpowiedniego leczenia może zagrażać życiu pupila.
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?