Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym chata bogata

Anna Perkowska [email protected]
B. Maleszewska
Białystok. "Gościnny Białystok" to pakiet weekendowego pobytu w Białymstoku i jego okolicach. Sposób na to, jak szybko wypocząć i przy okazji zobaczyć najciekawsze miejsca, poznać specyfikę regionu i posmakować wyśmienitej regionalnej kuchni.

Białystok potrafi być gościnny. Mieszkańcy tego miasta i całego Podlasia wręcz słyną ze swej gościnności i otwartości. A produkt "Gościnny Białystok" ma jeszcze bardziej utwierdzić turystów w tym, że jak mówi powiedzenie "Czym chata bogata" .

Co można zobaczyć w Białymstoku, gdzie warto pojechać i jakie okoliczne miejscowości warto zobaczyć? Zrobiłam mały test. Na dworcu PKP zaczęłam udawać turystkę. Zaczęłam od przypadkowego przechodnia. Wiek - około 35 lat.

- Dzień dobry. Jestem z Zielonej Góry. Co ciekawego można zobaczyć w Białymstoku?

- A Pani samochodem?

- Nie - odpowiadam.

- To dobrze. Piechotą szybciej się dotrze. Bo cały Białystok rozkopany, ulice poszatkowane, wszędzie objazdy - zaczyna narzekać, a ja już widzę, że raczej się niczego nie dowiem. Nie poddaję się jednak i pytam dalej.

- A może jakieś fajne miejsca, zabytki - pytam dalej.

- Żadnych zabytków tu nie ma, ja zresztą nie wiem, bo się tutaj nie urodziłem. Ale są jakieś galerie, tylko że tam drogo strasznie - kontynuuje.

Nie poddaję się jednak. Zaczepiam starszą panią. Ta najwyraźniej urodziła się w Białymstoku. Opowiada, że godny zobaczenia jest Pałac Branickich, Planty, no, i oczywiście, muszę pójść do Filharmonii. Wprawdzie nie wie, co tam grają, ale trudno się dziwić.

Zaczepiam następną osobę. Pan kieruje mnie do informacji turystycznej. I tam dowiaduję się o produkcie "Gościnny Białystok".

- Produkt "Gościnny Białystok" powstał w ramach projektu "Turystyka - wspólna sprawa". W 2007 roku odbyły się spotkania robocze z przedstawicielami różnych firm i instytucji zajmujących się gastronomią i turystyką, właścicielami hoteli. I właśnie na jednym z takich spotkań roboczych powstała idea stworzenia takiego produktu - mówi Jadwiga Dąbrowska, dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Relaks i zwiedzanie w jednym

PROT w 2007 roku podpisała porozumienie o współpracy i zawiązaniu grupy partnerskiej "Gościnny Białystok", którego celem jest właśnie promowanie Białegostoku i okolic. Partnerami są Hotel Branicki, Folwark Nadawki, Golf Park Lipowy Most, Agencja Turystyczna Nowator oraz firma Nemeti.

Każdy, kto zechce skorzystać z oferty - ma do dyspozycji różne atrakcje. Wszystko w ciągu jednego weekendu. Po przyjeździe do Białegostoku może zakwaterować się w Hotelu Branickim nawiązującym do tradycji historycznych Jana Klemensa Branickiego. Obiad może zjeść w restauracji "Oranżeria". Relaks jest zapewniony w Hotelowym Centrum Urody. Następnie jest przejazd do Folwarku Nadawki na niepowtarzalną Biesiadę Podlaską, połączoną z pokazem wytwórstwa rękodzieła ludowego.

Następnego dnia po śniadaniu na turystę czeka spacer "Szlakiem J.K. Branickiego". Później jest przejazd do Supraśla i zwiedzanie unikatowego Muzeum Ikon, które jest największym tego typu muzeum w Polsce.

Po zwiedzaniu czas na wypoczynek

W Lipowym Moście na turystę czeka pobyt na polu golfowym, połączony z lekcją gry w golfa. Mieści się tu zabytkowy dworek ze stylową restauracją i nowoczesne pole golfowe, malowniczo położone wśród pobliskich lasów. Na terenie obiektu znajdują się również powozownia, spichlerz i owczarnia - mówi Jadwiga Dąbrowska.

W terenie znajduje się 2,5 hektarowe jeziorko, które stanowi naturalną przeszkodę dla graczy. Jest ono także dobrym łowiskiem dla miłośników wędkarstwa. Poza partyjką golfa dla gości przygotowano specjalne miejsca na ognisko i grill. W przytulnej restauracji w dworku lub na ocienionym tarasie pod parasolami można zamówić smaczny obiad lub lunch. Podstawą menu w restauracji są dania opracowane według oryginalnych staropolskich receptur. Szef kuchni nie stroni również od wszelkich kulinarnych nowinek

Trzeciego dnia turyści jadą do skansenu - Białostockiego Muzeum Wsi, gdzie czeka na nich suto zastawiony stół z regionalnymi potrawami i pokazem wyrobów z regionu podlaskiego.

To tylko jeden ze scenariuszy. Bo grupa może ustalić sobie inną kolejność odwiedzania poszczególnych miejsc.

- Nie ukrywam, że "Gościnny Białystok" to produkt skierowany do klientów zamożniejszych, zabieganych, którzy chcą dobrze odpocząć na łonie natury oraz skosztować dobrego jedzenia. Mile widziane są zorganizowane grupy liczące po co najmniej 10 osób - mówi Jadwiga Dąbrowska.

W ubiegłym roku produkt "Gościnny Białystok" został uznany za najlepszy produkt turystyczny 2007 roku. Certyfikat ten przyznała Polska Organizacja Turystyczna. Niewykluczone, że produkt "Gościnny Białystok" będzie ubiegał się o zdobycie tak zwanego Złotego Certyfikatu przyznawanego również przez POT. Nagroda za zdobycie takiego certyfikatu wynosi 720 tys. zł i musi być przeznaczona ma rozwój produktu.

"Współczesna" włączyła się jako partner w propagowanie konkursu na "Najlepszy produkt turystyczny", organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną.

Wystarczy wymyślić scenariusz atrakcyjnego spędzenia kilku dni w naszym regionie i wpisać go w formularzu na: www.podlaskieit.pl. Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna najlepsze oferty nagrodzi Certyfikatami POT i wyśle do ogólnopolskiego finału konkursu, w którym nagrodą jest Złoty Certyfikat i kampania promocyjna o wartości 720 tys. zł!

My zaś najciekawsze propozycje, zgłoszone do konkursu, opiszemy na łamach "Współczesnej". Również w naszej redakcji (tel. 085 748 74 58, [email protected]) czekamy na państwa propozycje, jak aktywnie spędzić kilka miłych dni w naszym regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna